„Ludzie gór mają taką wado-zaletę: wierzą, że wszystko się uda. (…)
W góry nie idzie się po śmierć. Idzie się po życie. Po emocje”.

Krzysztof Wielicki, Łódź 2019

 

Czy istnieje na układzie współrzędnych świata punkt, w którym czas i miejsce są zawsze właściwe? Tak, wszędzie tam, gdzie jest Festiwal Podróżników National Geographic! Pierwsza tegoroczna edycja odbyła 23-24 marca 2019 w Łodzi. Z podróżnikami, fotografami i alpinistami spotkaliśmy się w hali Expo Łódź podczas jubileuszowych XXV Targów Regionów Turystycznych ,,Na styku kultur”.

Tym razem dotarliśmy m.in. w najwyższe góry świata, do Patagonii, Chin, na Alaskę i do… lasu.  W sobotę zabrali nas tam: Krzysztof Wielicki, Kamila Kielar, Michał Cessanis i Michał Woroch, a  Iwona El Tanbouli-Jabłońska - dyrektor artystyczna National Geographic Polska i Maciek Jabłoński z pracowni F11 poprowadzili warsztaty o tym, jak przygotować fotoreportaż prasowy.  

Drugiego dnia przenieśliśmy się do lasu z Piotrem Horzelą (pamiętajcie, sarna nie jest żoną jelenia!), z Mateuszem Waligórą ruszyliśmy na rowerach do Ameryki Południowej, a Dominik Szczepański opowiedział nam o pracy nad książką o Tomku „Czapkinsie” Mackiewiczu.  Na zakończenie jeszcze raz przeżyliśmy transatlantyckie przygody z Aleksandrem Dobą.

I chociaż marcowe słońce wyciągało spragnionych wiosny w łódzki plener, w naszej festiwalowej sali dopisały tłumy.

Nie zabrakło też punktu CEWE, w którym każdy mógł zupełnie za darmo wydrukować swoje zdjęcia oraz zapoznać się z innymi produktami z portfolio firmy, w tym z CEWE FOTOKSIĄŻKĄ - oryginalnym albumem fotograficznym, który będzie doskonałym zwieńczeniem każdej wyprawy.

To były dwa dni inspirujących spotkań, dobrej energii i nowych znajomości. Znów chce się pakować plecak, ruszać w drogę, zbierać nowe doświadczenia i szukać mądrości w opowieściach zasłyszanych podczas zupełnie (nie)przypadkowych spotkań... Szykujcie kompasy! Kolejny Festiwal Podróżników już wkrótce.