Program Festiwalu:

23.03 Sobota:
11.00-12.00 Krzysztof Wielicki: Mój Wybór

Polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Swoją przygodę z górami zaczął w harcerstwie, a w Sokolikach narodziła się miłość do wspinaczki. Jak sam mówi „To jest pasja. Z pasji nie trzeba się tłumaczyć. Niech się tłumaczą ci, którzy jej nie mają”. Podczas Festiwalu Podróżników usłyszymy o zimowych wyprawach na ośmiotysięczniki ze szczególnym uwzględnieniem K2. Krzysztofa Wielickiego bez wątpienia można nazwać skarbnicą wiedzy w tym zakresie, bowiem ma za sobą już trzy próby zimowego zdobywania tej wymagającej i niemal niedostępnej góry.

  • 12.15-13.15 Michał Cessanis: Made in China - Chiny jakich nie znacie

Trzecie co do wielkości Państwo na świecie, ponad 1,3 miliarda obywateli, zamieszkanie przez 56 grup etnicznych. Chiny, to kraj pełen niespodzianek oferujący nieskończoną ilość tajemnic do odkrycia. Część z nich ujawnia w swojej książce „Made in China” Michał Cessanis – wicenaczelny National Geographic Traveler. Podczas festiwalu w Łodzi opowie o swoich przygodach w Chinach i kulinarnej wyprawie do Kantonu.

  • 13.30-14.30 Tomek Michniewicz: Chrobot. O tym, czego w podróży nie da się zobaczyć.

Nagradzany podróżnik i reportażysta, autor pięciu bestsellerowych książek reporterskich. Członek jury Kolosów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród podróżniczych w Polsce. Autor szkoleń fotograficznych i jeden z najpopularniejszych polskich podróżników. Na Festiwalu pokaże, jak bardzo nasze postrzeganie świata zależy od miejsca, w którym się urodziliśmy, i jak wiele na świecie jest "normalności".

  • 15.00-16.00 Iwona El Tanbouli- Jabłońska i Maciej Jabłoński: FOTOREPORTAŻ PRASOWY - warsztaty

Dyrektor artystyczna National Geographic Polska i fotograf oraz filmowiec współpracujący z National Geographic. Na ich warsztatach dowiecie się czym charakteryzuje się fotoreportaż prasowy, jak nawiązać kontakt z redakcją i jak przygotować zdęcia do publikacji. Na podstawie zdjęć znanych fotografów prześledzicie “budowę” artykułów publikowanych w magazynie  i podejmiecie próbę edycji zdjęć.

 

Uwaga: Jeśli chcesz, żeby Twoje zdjęcia zostały pokazane publicznie podczas warsztatów, wyślij do 20 zdjęć z danego tematu. Wspólnie zastanowimy się nad edycją i poddamy dyskusji przedstawione przez Ciebie zagadnienie.

 

Temat zdjęć dowolny, czarno-białe lub kolorowe, JPEG, dłuższy bok 3000px, termin: do 20 marca 2019 r. na adres:nationalgeographic_projekty@burdamedia.pl. Z pośród nadesłanych propozycji wybrane zostaną trzy, które zostaną omówione na warsztatach. 

 

  • 16.15-17.15 Michał Woroch: Krok po kroku: z Ziemi Ognistej na Alaskę

Podróżnik, fotograf, współtwórca bloga wheelchairtrip. Laureat wielu nagród, między innymi nagrody Travelery 2018 w kategorii Podróż Roku oraz nagrody im. Andrzeja Zawady przyznawanej przez Kapitułę Kolosów. Przemierza świat na wózku inwalidzkim. Na Festiwalu opowie o swojej książce i podróży przez obie Ameryki.

24.03 Niedziela:

  • 11.00-11.50 Piotr Horzela: Co tak naprawdę wiemy o lesie?

Podróżnik, przyrodnik. Wychowany w leśniczówce na Pomorzu, ukończył wydział leśny ale leśnikiem nie został. Pochłonęły go podróże. Cztery z ostatnich dziewięciu lat spędził na innych kontynentach. Od kilku lat prowadzi prelekcje, podczas których opowiada o ludziach, miejscach i swoich doświadczeniach ze świata, a od niecałych dwóch rozwija kanał przyrodniczy na YouTube i tworzy serię filmów „O lesie”.

  • 12.00-13.00 Mateusz Waligóra Rowerami na krańce świata

Specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. W 2018 roku jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przeszedłem mongolską pustynię Gobi. Na Festiwalu opowie o rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię. 2 lata, 2 kontynenty, 16 000km rowerem, 7 wysokich gór i milion przygód.

  • 12.15-13.15 Dominik Szczepański i Mateusz Waligóra: Rozmowa o książce Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Wywiady i reportaże Dominika Szczepańskiego były publikowane w “Dużym Formacie”, “Magazynie Świątecznym”, “Wysokich Obcasach”, “National Geographic Traveler”. To dziennikarz oraz autor i współautor książek “Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął Atlantyk kajakiem” (Wydawnictwo Agora, 2015), “Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” (Wydawnictwo Agora, 2016), “Spod zamarzniętych powiek” (Wydawnictwo Agora, 2017) – biografii Adama Bieleckiego. W styczniu 2019 r. ukazała się jego czwarta książka - "Czapkins. Historia Tomasza Mackiewicza". Z bazy pod Nanga Parbat relacjonował pierwsze zimowe wejście na szczyt.

  •  14.30-15.30 Aleksander Doba: Transatlantyckie wyprawy kajakowe

Polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015” przyznany przez National Geographic Polska.

Festiwal odbędzie się w ramach jubileuszowych XXV targów Regiony Turystyczne „Na Styku Kultur”, które są jednym z najważniejszych wydarzeń na rynku turystycznym w Polsce. Genezą powstania wydarzenia jest niezwykłe połączenie w jednym mieście – w Łodzi – wielu kultur i ich wzajemne przenikanie. Wystawcy, którzy uczestniczą w targach, prezentują atrakcyjną ofertę dla tych, którzy planują wyruszyć w drogę – od standardowych ofert turystycznych, poprzez wszystkie usługi pomocne podróżnikom, kończąc na niekonwencjonalnych metodach wojażowania, bliskich indywidualnym turystom.

 

W tym roku na zwiedzających czekać będzie wyjątkowo dużo atrakcji, ofert specjalnych i konkursów z nagrodami. W organizowanej przez lotnisko strefie „Lataj z Łodzi” będzie można wziąć udział w konkursie i wygrać bilety lotnicze z Łodzi do Monachium linią lotniczą Lufthansa, voucher ze zniżką 500 zł na ofertę Rainbow oraz zestawy gadżetów. Lufthansa będzie również obecna na strefie, gdzie będzie można sprawdzić dokąd polecimy z Łodzi z przesiadką w Monachium, a dzięki okularom VR przenieść na pokład samolotu. Strefa „Lataj z Łodzi” to również przedstawiciele touroperatorów. Na stoiskach Rainbow i Neckermann będzie można kupić wczasy lub wycieczkę z wylotem z Łodzi do Grecji, Turcji, Bułgarii czy Chorwacji. Na chętnych czekać będą specjalne zniżki i promocje, a nawet koło fortuny z nagrodami oraz drobne gadżety od lotniska. To tylko jedna z przykładowych atrakcji Targów.

 

Warto śledzić na bieżąco stronę www.nastykukultur.pl oraz FB Targów https://www.facebook.com/TargiNaStykuKultur/, które codziennie są uzupełniane o nowe oferty i atrakcje mające miejsce na Targach. A także nasze wydarzenie https://www.facebook.com/events/315158202336750/