Festiwal Mediatravel posiada formułę konkursu w 5 kategoriach: film, fotografia, radio, internet, prasa. Nagrodą główną w każdej kategorii jest NAGRODA WORLD MEDIATRAVEL. Przyznawane są także nagrody honorowe - Columbus Awards za całokształt pracy twórczej. W ubiegłych latach taką nagrodę otrzymali m.in.: Ewa Rubinstein, Kazimierz Karabasz, Stanisław Szwarc- Bronikowski, prof. Michał Bogusławski. W poprzednich latach, a także w bieżącym roku wyodrębniony został  oddzielny konkurs pod nazwą MEDIATRAVEL CINEMA.
MEDIATRAVEL CINEMA to festiwal filmów dokumentalnych. Film dokumentalny to taki gatunek, który w przeciwieństwie do innych środków artystycznego wyrazu, zyskuje coraz większą publiczność, jest jednym z niewielu mediów cieszących się stale rosnącym zaufaniem społecznym. Zazwyczaj dużą widownię gromadzą filmy przedstawiające najgorętsze tematy i miejsca na świecie, ale jako problemy, a nie sensacyjne i szokujące obrazki.
WYPRAWA ROKU, to kolejny nowy projekt w ramach festiwalu. Nagroda im. Stanisława Szwarc- Bronikowskiego nazwana ELDORADO, uhonoruje najbardziej znamienne wyprawy w najdalsze zakątki świata podejmowane przez Polaków. Projekt ten obejmuje także książkę podróżniczą, wybrana zostanie KSIĄŻKA PODRÓŻNICZA ROKU w kategoriach: przewodnik, album, esej, reportaż.
Organizatorzy festiwalu MEDIATRAVEL organizują w roku bieżącym cykl spotkań pod nazwą DZIENNIKARZE WOJENNI W AKCJI. Gośćmi będą między innymi: Marcin Mamoń, Tomasz Głowacki i Marcin Karczewski, ekipa reporterów wojennych, która znalazła się w centrum walk pomiędzy afrykańskimi plemionami w Kongo oraz przebywała wśród afgańskich Talibów.
Festiwal to także, a może przede wszystkim spotkania ze znanymi podróżnikami i odkrywcami, to historia wypraw i ekspedycji podejmowanych w najdalsze zakątki świata. W tym roku, w ramach cyklu pod nazwą PODRÓŻE Z IDEĄ  zostaną podjęte takie tematy jak na przykład: Pamir- Podróż na Koniec Świata, Apolobamba, Motocyklem po bezdrożach Mongolii czy Co wydarzyło się na Wyspie Pam? - prezentacja  Davida Kaszlikowskiego i Elizy Kubarskiej.
ZDOBYCIE KANIONU COLCA to spotkanie z uczestnikami jednej z najbardziej ekstremalnych wyprawy w głąb najgłębszego na Ziemi Kanionu Colca w peruwiańskich Andach. Polacy zdobyli dziewiczą rzekę i odkryli grobowce Inków. Rezultaty ekspedycji stały się sensacją w Peru i na świecie. Podczas spotkania będzie emitowany film pod tytułem Mój Kanion w reżyserii Mirosława Olszyckiego.
Zagranicznym gościem honorowym Festiwalu MEDIATRAVEL będzie w tym roku Amerykanin - Richard Falco, fotografik z włoskimi korzeniami. Od 1977 roku mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Z aparatem objechał świat, podróżując po Azji, Afryce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Jego zdjęcia ukazywały się w największych tytułach amerykańskiej prasy, m.in.: Life, Newsweek, Time, Business Week, New York Times, National Geographic, People, Geo, New York Magazine, Stern, U.S. News & World.
W tym roku Festiwal Mediatravel obchodzi swą 10 rocznicę urodzin. Z tej okazji w dniu 26 kwietnia, we wtorek o godz. 20.00 w Klubie Wytwórnia w Łodzi, ul. Łąkowa 29 zorganizowany zostanie koncert zespołu Yankel Band oraz  The Gospel Time. W czasie uroczystości zostaną wręczone specjalne nagrody dla osób szczególnie związanych z Mediatravel, w tym dla: Ryszarda Czajkowskiego, Elżbiety, Andrzeja Lisowskich, Sławomira Malinowskiego, Jan Gacia, Jacka Pałkiewicza.
Patronat medialny nad Festiwalem Mediatravel objęli, m.in: TV Planete, Travel Channel, Wirtualna Polska, TVP Łódź, National Geographic Traveller, Polskie Radio - Jedynka, Obieżyświat, Allinclusive, TTG, Digital Foto Video.

Festiwal MEDIATRAVEL odbywa się w Łodzi w dniach 26-30 kwietnia, w Muzeum Kinematografii- Pl. Zwycięstwa 1. Zgłoszenia można nadsyłać elektronicznie na adres:
Do konkursu Wyprawa/ podróż/książka podróżnicza roku
biuro_wyprawa@wyprawaroku.pl
Do konkursu o nagrodę World Mediatravel
biuro@mediatravel.pl