Między 20 a 22 lipca na Pradze zagoszczą artyści ze Stowarzyszenia Uzinaduzina z Kluż i zespół Palatka Gypsy Band, proponujący spędzenie czasu w atmosferze tradycyjnej rumuńskiej biesiady góralskiej.

Plac Hallera jest niezwykłym, choć przez wielu jeszcze mało znanym, miejscem na mapie Warszawy. Razem z przestrzenią Snu Pszczoły przemienią się w miejsce spotkań warszawiaków z muzycznymi, kulinarnymi i artystycznymi tradycjami południa Rumunii.

W piątek i sobotę, 20 i 21 lipca, spotykamy się na Placu Hallera, w atmosferze sąsiedzkiego pikniku. Tutaj odbędą się m.in. warsztaty tańca palatka, tradycyjnego rękodzieła i grafiki z artystką Marią Brudască, gotowanie transylwańskich przysmaków, specjalny program dla dzieci.

Na zakończenie dnia, w klubie Sen Pszczoły o godzinie 22:00 odbędzie się także koncert zespołu Dadanga, który utwory typowo elektroniczne łączy z dawnymi pieśniami rumuńskimi, czego wynikiem są wyjątkowe brzmienia na granicy stylów muzycznych. Wizualizacje przygotuje VJ Pribeag.

Z kolei w sobotę, na Placu Hallera o godzinie 19:30 zagra Palatka Gypsy Band, tworzony przez ludowych muzyków z transylwańskiej wsi Pălatca.

Niedzielne popołudnie spędzamy w całości w Śnie Pszczoły. W programie m.in. spotkanie z Michałem Kruszoną poświęcone Rumunii, pokaz współczesnych animacji rumuńskich, specjalny program gier i zabaw dla dzieci.

 

Wśród propozycji dla dzieci znalazły się m.in. zabawy integracyjne na chuście Klanzy, bazujące na kolorystyce flagi rumuńskiej (niebieski, żółty, czerwony). Ponadto, berek-wampir, w trakcie którego uczestnicy poznają też historię transylwańskiego księcia Draculi. Podczas zajęć plastycznych dzieci stworzą m.in. makietę kraju, portrety Draculi, papierowe flagi Rumunii.

Transylwania: 20-22 lipca 2012, piątek-niedziela

Plac Hallera oraz Sen Pszczoły (Inżynierska 3)

www.etnopraga.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.