Odnawialne źródła energii w Polsce

Do odnawialnych źródeł energii (OZE) należą energia słoneczna, wodna, geotermalna, wiatrowa oraz biomasy. OZE gwarantują dostęp do niekurczących się zasobów, przede wszystkim jednak nie emitują szkodliwych substancji.

W naszym kraju sytuacja rynku energetycznego nie wygląda najlepiej. Dwutlenek węgla to dominujący gaz cieplarniany emitowany w Polsce. Ponadto dwutlenek węgla w największej ilości emitowany jest przez energetykę, która bazuje na nieodnawialnych źródłach energii, to jest w ok. 80 proc. pochodzi z węgla. Najczęściej rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2 tłumaczy się ciągłe podwyżki i płacone przez nas wysokie rachunki. Pamiętajmy jednak, że Polska to kraj, który nie tylko kupuje, ale także sprzedaje uprawnienia do emisji CO2, co w niemałym stopniu zasila budżet państwa.

Implikowanie modelu dekarbonizacji, a więc osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku, odbywa się u nas powoli. Według Komisji Europejskiej udział OZE w krajowej produkcji energii w 2019 roku wynosił w Polsce 12%, prąd z węgla stanowił 88% (w 2020 roku było to 83%). Udział OZE na polskim rynku energetycznym jest stosunkowo niski w porównaniu do innych krajów europejskich inwestujących w coraz większym stopniu w transformację energetyczną. W Europie wzrasta popyt na gwarancję pochodzenia, czyli zaświadczenie o wyprodukowaniu energii w poszczególnych rodzajach odnawialnych źródeł. Według CAGR (średnioroczny wskaźnik wzrostu badanej wartości) rynek gwarancji w okresie pomiędzy 2012 rokiem a 2020 rokiem wzrósł o 16%. Z kolei w 2020 roku, w stosunku do 2019 roku, zakontraktowana moc w ramach korporacyjnych umów na zakup zielonej energii (PPA) wzrosła w Europie o ok. 60%.

Udział OZE w Polsce nie jest jednak całkowicie zerowy. Także w naszym kraju wzrasta popyt na OZE ze strony firm, które kupują gwarancje i podpisują umowy PPA na zieloną energię, jak i ze strony gospodarstw domowych, inwestujących na przykład w panele fotowoltaiczne. Za jedną z największych umów PPA na energię odnawialną w Polsce uchodzi chociażby współpraca pomiędzy grupą Figene (elektrownie wiatrowe) z LPP (duży producent odzieży w Polsce).

Największy udział OZE w Polsce dotyczy właśnie energii wiatrowych. Choć fotowoltaika staje się coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem, to jednak w panele słoneczne inwestują głównie pojedyncze gospodarstwa domowe. Duże wytwórnie energii elektrycznej w naszym kraju bazują na elektrowniach wiatrowych. Ci sprzedawcy proponują swoim klientom i klientkom podpisanie "zielonej umowy". W dobie rosnącego zapotrzebowania na energię oraz pogłębiających się problemów środowiskowych warto zapoznać się z dostępnymi na rynku projektami energii odnawialnej.

Czas na zmianę i ekodostawcę

Połączenie niższych kosztów wytwarzania energii z OZE oraz proekologicznych postaw klientów i klientów to atrakcyjna strategia win-win, w której zwycięzcami są zarówno nasz portfel, jak i środowisko.

Na rynku energii zagościł chaos. Mowa o skokowych wzrostach cen na Towarowej Giełdzie Energetycznej połączonych z coraz wyższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Wcześniejsze prognozy Komisji Europejskiej zapowiadały, że średnie ceny energii elektrycznej w Polsce mają w 2020 roku wynieść ok. 340 zł, zaś w 2025 sięgnąć wartości 373 zł/MWh. Tymczasem rzeczywistość okazała się jeszcze trudniejsza. W listopadzie 2021 roku cena kontraktu na dostawę energii na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła niemal o 100% w porównaniu do listopada 2020 roku (z 242 zł/MWh osiągnęła poziom 470 zł/MWh).

Wielu ekspertów i ekspertek wskazuje, że rynek energetyczny czekają kolejne zmiany, na gorsze. Tym samym astronomiczny wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej bazującej na węglu stwarza poniekąd szansę na zwiększenie popularności sieci dla rozwiązań OZE.

Jaki sprzedawca prądu?

W Polsce większość z nas korzysta z prądu 5 wielkich firm energetycznych. Są to: E.ON (dawniej innogy), Enea, Energa, Tauron i PGE. Na rynku istnieją jednak alternatywni sprzedawcy prądu, w tym i tacy, którzy przeważającą część energii elektrycznej wytwarzają bez emisji CO2. Takich dostawców można znaleźć między innymi w porównywarce Rachuneo.

Do niedawna projekty ekologiczne wydawały się być zarezerwowane dla określonej, uprzywilejowanej ekonomicznie grupy. Tymczasem w świetle coraz częstszych podwyżek okazuje się, że korzystanie z energii elektrycznej opartej na OZE może okazać się rozwiązaniem nie tylko proekologicznym, ale i ekonomicznym. Możliwość korzystania z darmowej, odnawialnej energii wydaje się niezwykle opłacalną inwestycją na przyszłość. Realizuje bowiem cel związany z zaoszczędzeniem na coraz wyższych rachunkach, jak i cel wspierający osiągnięcie zeroemisyjności. Na osiągnięcie korzyści ekonomicznych nie trzeba wcale uzbrajać się w cierpliwość. Czasy podwyżek i problemów środowiskowych to czas na zmianę.

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej to coś, co możesz zrobić sam lub sama, udzielając pełnomocnictwa do przeprowadzenia procedury nowemu sprzedawcy, a także za pośrednictwem porównywarki Rachuneo.

Jeśli zdecydujesz się sam lub sama zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, warto żebyś pamiętał i pamiętała o kilku kwestiach:

  • Zapoznaj się z ofertami. Jak już wiesz, oprócz najczęściej wybieranych dostawców, są też i alternatywni, oferujący zieloną energię.
  • Zawarcie nowej umowy kompleksowej następuje z chwilą wygaśnięcia dotychczas obowiązującej.
  • Rozwiązanie umowy następuje w wyniku złożenia odpowiedniego oświadczenia.
  • Jeśli zmieniasz sprzedawcę energii elektrycznej po raz pierwszy, to oprócz nowej umowy niezbędne jest także zawarcie umowy o świadczeniu usług dystrybucji energii elektrycznej z operatorem systemu dystrybucyjnego.
  • Poinformuj operatora systemu dystrybucyjnego o zmianie sprzedawcy prądu.
  • Jeśli licznik w Twoim mieszkaniu uległ zużyciu, potrzebne będzie dostosowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych. Koszty ponosi operator systemu dystrybucyjnego.
  • Rozliczenie z poprzednim dostawcą energii elektrycznej odbywa się poprzez odczyt licznika.

Dowiedz się więcej na temat zmiany dostawcy prądu kroku po kroku: https://www.rachuneo.pl/artykuly/zmiana-dostawcy-pradu-krok-po-kroku 

Procedura zmiany sprzedawcy może wydawać się skomplikowana i czasochłonna. Są jednak sposoby na to, by ułatwić sobie życie i w tym zakresie. Pomoże Ci w tym Rachuneo, które za darmo wykona za Ciebie wszystkie formalności: https://www.rachuneo.pl/

Zostań indywidualnym ekodostawcą?

Zmiana dostawcy energii elektrycznej nie musi wiązać się z podpisaniem nowej umowy. W pewien sposób sam lub sama możesz również stać się ekodostawcą dla swojego gospodarstwa. Chodzi oczywiście o instalację paneli fotowoltaicznych. Sama instalacja jest sporą inwestycją, ale istnieje szereg systemów wsparcia, które dofinansowują projekty fotowoltaiczne. Takim programem jest chociażby Czyste Powietrze.