Redakcja National Geographic zaprasza na drugą edycję inspirującego projektu podróżniczego. Już 24 czerwca w Zielonej Górze odbędzie się Festiwal Podróżników skupiający najciekawszych globtroterów, sportowców, odkrywców, blogerów, fotografów i autorów książek. Festiwal będzie jednym z wiodących wydarzeń w ramach Święta Województwa Lubuskiego. 

Zielona Góra wypełni się pasjonatami podróży i miłośnikami ciekawych opowieści. Podczas kilkunastu godzin uczestnicy wydarzenia będą mogli usłyszeć i obejrzeć historie z najdalszych zakamarków świata i wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeżyć je jeszcze raz. Na festiwalowej scenie pojawią się m.in.:

Nela Mała Reporterka – autorka książek dla najmłodszych, w których opowiada o swoich przygodach i podróżach, a także o świecie zwierząt.
Jakub Rybicki i Paweł Wicher – podróżnicy, przyjaciele, którzy razem wybrali się w podróż rowerami na Grenlandię  opowiedzą o projekcie „Greenland Ice Trip”.
Busem przez Świat – Karol, Ola i kolorowy busik, którym zwiedzili już ok 50 państw na pięciu kontynentach, autorzy bloga i książek o podróżach.
Mateusz Waligóra – dziennikarz National Geographic, który razem z fotografem Michałem Dzikowskim dokumentuje nieodwracalne zmiany kultur, tradycji i miejsc w ramach projektu reporterskiego BEFORE IT IS GONE.
Krzysztof Starnawski – polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek, taternik. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem.

 

Opowieści, które wciągają

Festiwal rozpocznie się od wystąpienia jego najmłodszej uczestniczki Neli Małej Reporterki, która swoimi reportażami podbiła serca rówieśników. W swoją pierwszą podróż wyruszyła, gdy miała 5 lat i od tego czasu niezmiennie inspiruje, opisując najdalsze zakątki świata. Jest autorką takich książek jak „10 niesamowitych przygód Neli” czy „Nela na 3 kontynentach”. Zadebiutowała na antenie Programu 1 Telewizji Polskiej oraz TVP ABC w 2014r. Jest inspiracją nie tylko dla dzieci, a także dla rodziców.

Następnie wysłuchamy mrożących krew w żyłach historii, które opowiedzą Jakub Rybicki i Paweł Wicher. Przyjaciele, którzy mają za sobą tysiące przejechanych kilometrów, opowiedzą o swojej wyprawie na Grenlandię, gdzie w czasie 30-stopniowego mrozu przejechali ok. pół tysiąca kilometrów, a większość z nich w kompletnie dzikim terenie. Samozaparcie i odwaga autorów projektu Greenland Ice Trip wzbudza podziw. Jakub i Paweł pedałowali zimą przez góry, jeziora i fiordy największej wyspy świata, walcząc ze śniegiem, wiatrem, mrozem i… globalnym ociepleniem.

Busem przez Świat, czyli podróżnicy Karol i Ola, odwiedzili już ok. 50 krajów na pięciu kontynentach, mając za transport swój kolorowy busik. Piszą książki, prowadzą bloga i udzielają rad zainteresowanym. Tym razem przedstawią relację z wyprawy do Australii oraz opowiedzą o swojej najnowszej książce „Busem Przez Świat. Australia za 8 dolarów”. Usłyszymy o czteromiesięcznej wyprawie przez przepiękną Australię za niewielkie pieniądze. Podróżnicy podzielą się praktycznymi wskazówkami, jak zorganizować niedrogi wyjazd na inny kontynent.

Mateusz Waligóra, dziennikarz National Geographic Polska, w styczniu 2017 r. wraz z fotografem Michałem Dzikowskim rozpoczął nowy reporterski projekt - Before It Is Gone. Dokumentują kultury, tradycje i miejsca, które właśnie teraz ulegają nieodwracalnym zmianom. W ramach wyprawy Chadar Aztorin Expedition przemierzali zamarzniętą himalajską rzekę Zanskar, która zimą stanowi jedyne połączenie między północnoindyjskimi regionami Ladakh i Zanskar. Chadar - bo tak nazywa się wyjątkowy, praktykowany od wieków rytuał marszu lodowym szlakiem, który niedługo zniknie. Dlaczego? Odpowiedź poznacie w trakcie prelekcji z tej wyprawy, przygotowanej specjalnie dla gości Festiwalu Podróżników National Geographic.

Na festiwalu zagości także zdobywca tytułu Człowieka roku National Geographic Traveler  - Krzysztof Starnawski, który m.in wraz z ekipą badaczy sprowadził zdalnie sterowanego robota ROV na dno czeskiej jaskini Hranicka Propast na głębokość 404 metrów, odkrywając tym samym najgłębszą podwodną jaskinię. To wydarzenie było jednocześnie ustanowieniem rekordu świata w nurkowaniu w obiegu zamkniętym (Egipt, 283 m). Starnawski jest też speleologiem i ratownikiem TOPR, który zwiedził prawie cały świat. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem.

Hubert Kisiński i Dawid Andres za swój wyczyn tj. spływ... rowerami po Amazonce, otrzymali nominację do nagrody w konkursie Travelery 2016 w kategorii  „Wyczyn roku”. Rama rowerowa osadzona na dwóch długich pływakach, do tego napęd połączony łańcuchem z korbą, całość przypominająca katamaran - takim środkiem transportu bracia rozpoczęli wyprawę od kąpieli w andyjskim jeziorze Ticlla Cocha uważanym za źródłowe królowej rzek. Cała wyprawa od źródła aż po ujście rzeki trwała pół roku.  O swojej przygodzie opowiedzą podczas festiwalowego spotkania.

 

Na dużym ekranie

Oprócz spotkań z gośćmi odbędą się również projekcje 4 filmów dokumentalnych w ramach National Geographic Channel. Podczas festiwalu zobaczymy „Human” najnowszy film Yanna Arthusa-Bertranda, to dokument  o tym, co tak naprawdę łączy wszystkich ludzi. "Human" to zbiór historii i obrazów, który pozwala dotrzeć do sedna tego, co to znaczy być człowiekiem.

Film „Był sobie Las” oparty został na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé. Ten przez 25 lat szukał reżysera, któremu udałoby się nakręcić film dokumentalny o... lesie. Wybór padł na Luca Jacqueta. Duet stworzył filmową lekcję przyrody, ukazując nieznane piękno natury. Niezwykłe ujęcia przyrody mieszają się tu z wizualizacjami i rysunkami. Las jawi się jako uduchowiony bohater o niezwykłej woli życia. Pasjonująca opowieść!

Jako kolejny wyświetlony zostanie dokument „Before the flood", którego producentami są Leonardo DiCaprio, Fisher Stevens, Brett Ratner i James Packer, a producentem wykonawczym Martin Scorsese, inicjujący szeroką debatę na temat zmian klimatycznych na świecie.

Na zakończenie filmowego dnia festiwalu zobaczymy film pt. „Happy Olo”. Dokument w reżyserii Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka opowiada historię Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat udowodnił wszystkim, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń i samotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Barwna i inspirująca historia!

 

Widzimy się w Zielonej Górze!

Pierwsze wydarzenia związane z festiwalem rozpoczną się 24.06.  już o godzinie 10:15. Wszystkie wydarzenia - zarówno prelekcje jak i filmy - są BEZPŁATNE.

Spotkania z podróżnikami odbędą się w namiocie obok ratusza na rynku staromiejskim w Zielonej Górze. Filmy wyświetlane będą w Teatrze Lubuskim, w Sali kameralnej. Pierwsze seanse filmowe już o 11.00.

Wszystkie szczegóły oraz program Festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.travelery.national-geographic.pl/ oraz na Facebooku.

Zapraszamy!