KRAJ JURAJSKI

Miliony lat temu między Częstochową a Krakowem przelewały się wody morza górnojurajskiego. Dało ono początek unikalnym formacjom jurajskim i zjawiskom krasowym obfitującym w jaskinie i ostańce. Obszar ten nazwany Jurą Krakowsko-Częstochowską stał się ostoją wielu, często unikalnych przedstawicieli świata roślinnego i zwierzęcego. Przyrodnicy doliczyli się tu m.in. 1500 gatunków roślin naczyniowych, 3000 gatunków owadów, czy 19 gatunków nietoperzy. Z Jurą związany jest ciekawy kawałek polskiej historii, obfitującej w wiele barwnych legend, której charakterystycznym symbolem stał się Szlak Orlich Gniazd. Szlak, którego klamry stanowią zapisane złotymi zgłoskami w historii Polski i patriotycznej świadomości Polaków - Kraków i Częstochowa.

Bogactwo flory, fauny, historii, legend oprawionych w przepiękne ramy krajobrazu czyni ten swoisty Kraj Jurajski wspaniałym tłem zarówno dla Częstochowy jak i Krakowa. Tłem, które warto na co dzień dostrzec i docenić…

Cykl wystaw fotograficznych prezentuje wybrane obrazy tego urodziwego i niezwykłego Kraju Jurajskiego.

DOLINĄ WIERCICY

Nieopodal miejscowości Złoty Potok dwa źródła – Elżbiety i Zygmunta – dają początek wijącemu się pośród leśnego starodrzewia potokowi Wiercica. Wokół niego w borach sosnowych i lasach liściastych pełnych buka, dębiny, graba i olchy kryją się liczne ostańce i jaskinie. Z wieloma z nich wiąże się wiele ciekawych historii i legend, których głównymi bohaterami są poeta Zygmunt Krasiński oraz legendarny Pan Twardowski. To Zygmunt Krasiński żyjący dwa i pół wieku temu w Złotym Potoku dostrzegł piękno Doliny Wiercicy, nadał nazwy wspomnianym źródłom, paru ostańcom i zbiornikom wodnym i rozsławił Dolinę Wiercicy. Wspomógł go Pan Twardowski, którego -  jak głoszą legendy - zmagania z diabłem wywarły niemały wpływ na uformowanie krajobrazu urokliwej Doliny Wiercicy.

Krzysztof Muskalski

Cykl „Kraj Jurajski”:

1.        Doliną Wiercicy

 

Styczeń - Marzec 2013 r.

Autorska Galeria Fotografii Krzysztofa Muskalskiego "Czas Podróży"

Częstochowa, ul. Piłsudskiego 19 (naprzeciwko Dworca PKP)

Czynna pon-pt 10.00-19.00, sob 10.00-14.00 - wstęp wolny

 

 

Krzysztof Muskalski dr nauk med., lekarz okulista z Częstochowy - obok pracy zawodowej jego pasją są podróże i fotografia artystyczna. Odwiedził wiele zakątków Polski, Europy, Ameryki, Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Swoje wrażenia z wypraw opisuje w licznych artykułach, przedstawia na spotkaniach autorskich, w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu RP. Swoje fotografie prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych oraz autorski album fotografii „Czas Podróży”. Prowadzi Autorską Galerię Fotografii w Częstochowie przy ul. Piłsudskiego