Głównymi punktami programu będą tradycyjnie spotkania z podróżnikami połączone z pokazami filmów, slajdów oraz fotografii, a także przegląd profesjonalnych długometrażowych filmów z odległych i egzotycznych zakątków świata. Filmy można oglądać w trzech blokach programowych: "Obrazy Afryki", "Filmy Świata" i "Freeride". W programie Włóczykija znajdą się degustacje potraw "kuchni świata", koncerty alternatywnych zespołów, warsztaty, konkurs na regionalną potrawę, wystawy, a także dwa rajdy na orientację - zimowy ekstremalny pieszy rajd "Włóczykij Trip Extreme 2010" oraz zwariowany Rajd Miejski "Zakrzywienie Czasoprzestrzeni".

Festiwal po raz pierwszy obędzie się w kilku miejscach. Oprócz głównej areny Gryfińskiego Domu Kultury, widzowie spotkają się m.in. w klubie Odys, gdzie zorganizowany zostanie Bal Włóczykija.

Włóczykij to także okazja do wędrowania po nieznanych obszarach Polski Zachodniej. Nowościami imprezy będą wycieczki po regionie i dodatkowe prezentacje w takich miejscowościach jak Chojna i Moryń.

Ruszyła przedsprzedaż karnetów. Można je nabyć, w cenie 60,00 zł, w gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej w Pałacyku pod Lwami (ul. Bol. Chrobrego 48) oraz poprzez formularz internetowy, dostępny na stronie www.gdk.com.pl Karnet upoważnia do wejścia na wszystkie imprezy odbywające się w ramach IV Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij 2010". Nie zawiera w sobie tylko opłat startowych na rajdy Włóczykija: "Włóczykij Trip Extreme 2010" i "Zakrzywienie Czasoprzestrzeni" oraz na Bal Włóczykija.

Informujemy również, że ceny biletów uprawniające do wejścia na cały dzień prezentacji i filmów wynoszą: 15,00 zł (w sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury) i 7,00 zł (Włóczykij Pub czyli tradycyjnie w Pubie Wrota do Sławy). Bilety te będą do nabycia w dniu pokazów.

Ceny biletów i terminy koncertów:
- Małe Instrumenty - 25 lutego 2010 - 15,00 zł (tylko w dniu koncertu w kasie kina)
- Happysad - 5 marca 2010 - 25,00 zł (przedsprzedaż), 30,00 zł (w dniu koncertu)
- Bajzel - 5 marca 2010 - 5,00 zł (tylko w dniu koncertu)
- Vavamuffin, Tymon Tymański - 6 marca 2010 - 25,00 zł

Ceny wycieczek do Chojny, Morynia i Szczecina - 10,00 zł. Osoby z karnetami nie muszą płacić za wycieczki.
Na Bal Włóczykija również obowiązywać będą bilety w cenie 20,00 zł.