Piątka naukowców pochodzi z Trójmiasta. Żadne z nich nie ma więcej niż osiemnaście lat. Działają pod kierownictwem profesora Michała Obuchowskiego z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wspólnie pracowali nad nową formą terapii, która pomoże zastąpić antybiotyki w leczeniu przewlekłych chorób. Polega na modyfikacji bakterii Escherichia coli. Dzięki temu będzie ona wytwarzać biomolekułę potrzebną do niszczenia czynnika powodującego chorobę. Na początek naukowcy wzięli się za opracowanie biomolekuły do walki z gronkowcem złocistym. Projekt zakłada jednak tworzenie kolejnych, przystosowanych do walki z innymi chorobami.
 

Kim są młodzi naukowcy? Każdy z nich ma już za sobą pewne sukcesy i dużo pracy. Marcin Pitek jest finalistą Google Science Fair 2012, Olga Grudniak to laureatka programu Adamed SmartUP. Olgierd Kasprowicz dotarł do finału Turnieju Młodych Fizyków 2014, Filip Krawczyk to jeden z organizatorów konferencji matematycznej TriMAT 2015. Natalia Dziedzic natomiast od lat pasjonuje się i poświęca pracy w laboratorium. Wszyscy uczą się w III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni im. Marynarki Wojennej RP. Na swoje badania otrzymali dotację z funduszu Black Pearls. 
 

Sukces polskich naukowców zbiega się w czasie z niepokojącymi informacjami Światowej Agencji Zdrowia, która alarmuje o rosnącej odporności patogenów na antybiotyki. To oznacza, że konieczne będą nowe metody leczenia, właśnie tak innowacyjne, jak ta stworzona przez młody zespół z Pomorza.
 

Autor: Błażej Grygiel