Czym jest cupping?

W telegraficznym skrócie cupping jest metodą oceny jakości i rodzaju kawy na podstawie próbowania ich naparu z niej przygotowanego. Prawda, że nie brzmi tak dramatycznie? Jeśli zastanowimy się dłużej to każda nasza wizyta w kawiarni, która kończy się stwierdzeniem „ta kawa kojarzy mi się z….” jest w gruncie rzeczy bardzo podstawową formą cuppingu. 

Pierwszą formułą, która przypominała współczesną formę cuppingu było testowania jakości kaw zbieranych na plantacjach przez XIX-wiecznych kupców. Zanim zdecydowali się oni na zakup większej partii kawy, pobierali z niej próbkę i smakowali przygotowany napar. Miało to uchronić kupców przez kawą niskiej jakości i sprawić, że będą lepiej znali produkt, który kupują. Dzisiaj największe także wykonuje się podobne testy. Największe koncerny sprawdzają w ten sposób czy zebrana kawa smakuje tak jak powinna wedle ich standardów, a mniejsze palarnie mają szanse wybrać najbardziej interesujące ziarna, która następnie wypalą, zapakują i sprzedadzą najwierniejszym miłośnikom kawy. 

Cupping, który możemy obserwować w kawiarniach specialty ma nieco inną formułę. Tutaj nie szuka się defektów w kawie (choć zdarza się je znaleźć!), a próbuje opisywać wyczuwalne w niej smaki i porównuje się je z innymi rodzajami. Tutaj też najczęściej spotykają się zwykli miłośnicy kawy, którzy chcieliby się dowiedzieć o niej więcej, a profesjonaliści pomagają im zdobyć jak najwięcej wiedzy. Cupping to też doskonałe miejsce, żeby dowiedzieć się więcej na temat wpływu wody na smak parzonej kawy, poznać lepiej rodzaje palenia, a przede wszystkim poznać innych kawowych maniaków.

Cupping jako sport?

Od mniej więcej 20 lat próbowanie kawy jest też sportem dla najwytrwalszych. Na całym świecie organizowane są zawody, w których znawcy smaków stają w szranki o tytuł najdokładniejszego znawcy. Liczy się nie tylko wiedza o kawie, ale też umiejętność porównywania naparów i opisywania różnic między nimi. Powiedzmy sobie szczerze – nie bez znaczenie jest też wrażliwość na presje i obecność tłumu. Zawody gromadzą zwykle liczną grupę kawowego światka, a występowanie i porównywanie kaw z setkami oczu na sobie wymaga nie lada odwagi. 

Domowy cupping? No jasne!

Pomimo tego, że z cuppingiem najczęściej spotkać można się w kawiarniach specialty to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zorganizować sobie własne testy u siebie w domu. Wbrew pozorom to bardzo proste, a liczba przedmiotów, których potrzebujemy jest bardzo krótka. Będziesz potrzebować:

  • 20 gramów każdego rodzaju kawy, który chcesz przetestować (lepiej naszykuj więcej niż jeden gatunek. Metoda porównawcza jest jedną z podstaw cuppingu).
  • młynka
  • wagi kuchennej
  • stopera
  • kubeczków/szklanek na kawę w liczbie równej dwukrotności testowanych gatunków + jeden
  • 2 większych łyżek
  • gorącej wody
  • kartki i ołówka.

Zmiel wszystkie rodzaje kawy w młynku do grubości ziarnistej soli morskiej. Idealnie, gdybyś po  zmieleniu każdego gatunku, przeczyścił delikatnie młynek i usunął z niego resztki kawy.

Przesyp zmielone kawy do małych kubeczków, tak by jeden gatunek kawy znajdował się w dwóch kubeczkach po 10 gramów każdy.

Podgrzej wodę do mniej więcej 95 stopni Celsjusza. Jeśli czajnik nie pozwala wybrać ci temperatury, zagotuj wodę i odczekaj minutę.

Włącz stoper i wlej do każdego z kubeczków 150 ml wody. Możesz postawić kubeczki na wadze, żeby wiedzieć ile dokładnie wlałeś już wody.

Spróbuj powąchać kawę zaraz po zalaniu. Jeśli wyczujesz znane nuty zapachowe, możesz zapisać je na kartce.

Po upływie 4 minut przełam łyżkę „skorupkę” z kawy, która utworzyła się na powierzchni kubków, wpychając delikatnie ziarna w głąb kubka. Pamiętaj, żeby oczyścić łyżkę po każdym gatunku kawy.

Używając dwóch łyżek, zdejmij resztki kawy i osadu z powierzchni naparów.

Odczekaj około 12-13 minut. W tym czasie kawa „otworzy się” i uwolni smaki i aromaty.

Nabierz odrobinę kawy na łyżkę i zdecydowanie wessij kawę do ust. Nie przejmuj się, jeśli zdarzy ci się siorbnąć. O to w tym chodzi! Robimy to po to, żeby kawa w jednym momencie i równomierni dotarła do wszystkich rodzajów kubków smakowych.

Spróbuj porównać smaki gatunków kaw między sobą. Pamiętaj, żeby opłukać łyżkę po każdej próbie. Znalazłeś różnice? Gratulacje, twój pierwszy cupping za tobą!