Widok na Koreę Północną z kosmosu, który pokazują zdjęcia satelitarne zwraca uwagę, że to miasto o częstych problemach z elektrycznością. Wiele zdjęć przemyconych przez uciekających stamtąd ludzi pokazuje straszliwy głód i ubóstwo mieszkańców. Z drugiej strony propagandowe materiały wysyłane w świat oraz tamtejsze oficjalne media chwalą się wielkimi osiągnięciami, gigantycznymi konstrukcjami i jeszcze większymi planami.

Eunsun Kim, która uciekła z matką z kraju mając 11 lat mówi, że indoktrynacja zaczyna się tam prawktycznie od urodzenia. Albo i wcześniej.

- Nasze mózgi są prane jeszcze gdy jesteśmy w brzuchach matek – mówi – Ponad 90% piosenek, które musimy śpiewać opowiadają o rodzinie Kimów lub o Partii. Wyznawanie rodziny Kimów to normalka.

Mamy dla was sześć zaskakujących faktów o tym tajemniczym kraju oraz poruszającą galerię zdjęć życia codziennego.

 

1. Pjongjang jest bardzo ładny z lotu ptaka

 

Film z przelotu nad największym miastem kraju to rzadki i bardzo ciekawy widok – pełen pastelowych budynków wzdłuż wijącej się rzeki.

Choć rząd pozwala tylko na ograniczone filmowanie, twórcy innego filmu – Rob Whitworth i J.T. Singh – uchwycili malutkie fragmenty koreańskiej codzienności.