Niezarejestrowani

- Nie mają prawa do pracy i edukacji. Nie mają statusu uchodźców. Są po prostu niezarejestrowani – tłumaczy Marcin Zaborowski, fotograf National Geographic Polska.

Zaborowski opowiada o Rohingja, muzułmańskiej mniejszości etnicznej zamieszkującej północną część Mjanmy (Birmy). Najwięcej kontrowersji budzi kwestia ich pochodzenia. Sami uważają się za rodzimych mieszkańców tych terenów, tymczasem buddyjska większość kraju uznaje ich za nielegalnych imigrantów z Bangladeszu.

Są dyskryminowani. W świetle prawa nie istnieją - nie mają dokumentów ani podstawowych praw. 

Sytuacja Rohingjów, którzy przed prześladowaniami uciekli do Bangladeszu, przykuła uwagę Zaborowskiego.To była jedna z wielu podróży do Azji. Wyjątkowa. Fotograf postanowił "zarejestrować" Rohingjów za pomocą własnego aparatu. Tak powstał poruszający fotoreportaż, którego część mamy przyjemność zaprezentować w naszej galerii.


Marcin Zaborowski, rocznik ’78, przygodę z fotografią zaczynał od fotografii podróżniczej, z czasem skierował się w stronę dokumentu. Z naszymi magazynami współpracuje od 2009 roku. Jest laureatem wielu nagród. Jego prace można obejrzeć na naszym Instagramie.