Najwyższy czas pomyśleć o tegorocznych wakacjach. Opracowanie i sprawna dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19 przyczyniło się do stopniowego odmrażania międzynarodowej turystyki. Kochamy Polskę, ale po wielu miesiącach ograniczania się do lokalnych wycieczek, chyba większość z nas jest stęskniona za wolnością jaką daje podróżowanie. Dlatego właśnie obieramy kierunek na południe Europy, a konkretnie do Chorwacji. Kraj ten nie bez powodu od lat cieszy się popularnością wśród Polaków, a co więcej, stale zaskakuje.

Planujemy wakacje w Chorwacji. O czym pamiętać?

Zacznijmy od początku, czyli od przygotowania od wyjazdu. O tym, kto i jak może cieszyć się chorwackimi wakacjami, rozmawialiśmy z Agnieszką Puszczewicz – dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

NG.pl: Międzynarodowe podróże znowu stają się możliwe, ale musimy pamiętać o pewnych zasadach. Jak to wygląda w przypadku Chorwacji?

Agnieszka Puszczewicz: Chorwacja ma otwarte granice dla Gości przyjeżdżających w celach turystycznych. Aby przekroczyć granicę Chorwacji, należy okazać negatywny wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego na SARS-CoV-2, nie starszego niż 48 godzin (ważność testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Testy te powinny znajdować się na publikowanej przez Komisję Europejską Wspólnej liście wzajemnie uznawanych przez kraje Unii Europejskiej szybkich testów antygenowych na COVID-19.

Czy ozdrowieńcy i osoby zaszczepione również muszą okazać negatywny wynik testu na COVID?

Nie, osoby posiadające zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień (w przypadku szczepionki z dwoma dawkami powinno upłynąć 14 dni od zaszczepienia drugą dawką i 14 dni od zaszczepienia szczepionką jednodawkową) oraz osoby, które przeszły COVID i jako tzw. ozdrowieńcy zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki (od przyjęcia szczepionki nie powinno minąć więcej niż 6 miesięcy) są zwolnione z obowiązku okazania na granicy negatywnego wyniku testu. Podobnie dzieci do lat siedmiu przekraczające granicę pod opieką rodziców lub opiekunów spełniających wymienione kryteria.

Co z turystami, którzy nie są zaszczepieni i nie mają negatywnego wyniku testu?

Wtedy pozostaje poddanie się 10-dniowej kwarantannie z możliwością wykonania testu na miejscu w Chorwacji i pozostanie w izolacji do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu.

Za to kochamy Chorwację

Jesteśmy już na miejscu. Jak Chorwacja przygotowała się na powrót podróżnych? Czy jest coś, na co powinniśmy zwracać uwagę?

Bezpieczeństwo epidemiologiczne to nasz priorytet! Dlatego też, z troski o bezpieczeństwo naszych Gości Ministerstwo Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji wprowadziło dla podmiotów z branży turystycznej certyfikat Safe Stay in Croatia. Ma on na celu informować Gości, że jego posiadacz przestrzega aktualnych zaleceń Światowej Rady ds. Podróży i Turystyki oraz Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Naklejka Safe Stay in Croatia umieszczona w widocznym miejscu ma sprawić, że Goście będą czuli się bezpiecznie. Ponadto na specjalnie dedykowanej platformie Goście znajdą wszelkie informacje dotyczące protokołów bezpieczeństwa, listę certyfikowanych obiektów oraz wiele innych cennych informacji. Platforma dostępna jest również w języku polskim.

Jak najlepiej podróżować po Chorwacji?

I z biurem podróży, i na własną rękę. Każdy sposób jest dobry. Chorwacja to nieustające źródło inspiracji dla Gości. Bezpieczne państwo, w którym każdy region jest inny i obfituje w atrakcje. Również w kwestii noclegów panuje wielka różnorodność od kempingów, poprzez apartamenty do luksusowych hoteli. Dla amatorów wyjątkowych doznań mamy noclegi w latarniach morskich czy domkach na drzewie.

Polacy szczególnie upodobali sobie Makarską. Na czym polega fenomen tego miejsca?

Makarska jest regionem, gdzie góry schodzą do morza i to sprawia, że nikt nie może się jej oprzeć. Do tego oszałamiający zapach pinii i cykające cykady. A to tylko kawałek chorwackiego raju na ziemi! Każde miejsce w Chorwacji warto odwiedzić – to jest jej wielka zaleta. Nigdy się nie nudzi!

Dodajmy, że Chorwacja to przecież nie tylko plaże, prawda?

Dokładnie. Obserwujemy, że nasi Goście coraz bardziej doceniają również te obszary, które nie są bezpośrednio nad morzem. W drodze nad Adriatyk czekają na Was miejsca nie do końca odkryte, z bogatą historią i tradycją. Zwiedzajcie chorwackie zamki i pałace, ale zajrzyjcie też do starych twierdz. Odwiedźcie chorwackie parki narodowe i krajobrazowe i zapolujcie z aparatem na dzikie zwierzęta. Żeglujcie między 1244 chorwackimi wyspami i zaadoptujcie delfina.

Polacy lubią wracać w znane i sprawdzone miejsca. W tym roku zapewne wielu z nas będzie wypoczywało właśnie w Chorwacji. A jak przekonać do wakacji nad Adriatykiem osoby, dla których będzie to pierwszy raz?

Pandemia postawiła nasze życie do góry nogami. Nieustający stres i strach nawet najsilniejsze charaktery może przyprawić o drżenie serca. Dla tego potrzebujemy na odpoczynek miejsca, w którym będziemy czuli się jak w domu – dobrze i bezpiecznie. Gdzie zjemy coś pysznego i spotkamy się z długo niewidzianymi przyjaciółmi. Gdzie wykąpiemy się krystalicznie czystym morzu i gdzie znajdziemy oazę zieleni tylko dla siebie. Chorwacja jest pod tym względem idealna, a Polacy już wielokrotnie udowodnili, że właśnie w Chorwacji czują się jak z wizytą u Przyjaciół!