Zaśmiecenie to nie tylko problem Bałtyku – na zaledwie stumetrowym odcinku wybrzeża Atlantyku znaleziono aż 751 zużytych tubek po kosmetykach do opalania. Morze Bałtyckie ze względu na niezbyt dużą głębokość i ograniczone połączenie z innymi akwenami jest szczególnie podatne na zanieczyszczenia. Zanieczyszczenia, na które bezpośredni wpływ mamy wszyscy – jako turyści.
 

Na świecie rocznie produkuje się 280 mln ton tworzyw sztucznych – 10 proc. tej produkcji trafia do mórz i oceanów, często w postaci puszek po piwie i innych napojach. Dla morskiej fauny szkodliwe są nie tylko same opakowania, lecz także substancje, które znajdują się w farbach pokrywających puszki. Barwniki niszczą układ oddechowy zwierząt, a sama puszka rozkłada się w wodzie przez 1000 lat.
 

O tym, że problem jest poważny wiedzą także blogerzy, którzy w ramach warsztatów AccorHotels podczas festiwalu See Bloggers fotografowali odpadki najczęściej trafiające do Bałtyku. – Codziennie ogromna liczba ludzi wybiera morze zamiast kosza na śmieci – zaznaczyła blogerka Nadia Kruglova. Nietypowe warsztaty fotograficzne poprowadził Marcin Bójko, redaktor naczelny czasopisma Foto Plus. Uczestnicy warsztatów podkreślali, że choć powstały piękne zdjęcia, mają świadomość, że fotografują cichych zabójców Bałtyku. W swoich relacjach apelowali o wypoczynek, który nie zaszkodzi bałtyckiej przyrodzie.  
 

Czego jako plażowicze powinniśmy unikać, by chronić Bałtyk? Schodząc z plaży, zabierzmy ze sobą zużyte foliowe reklamówki (statystycznie są używane przez kilka minut, a morze musi się z nimi mierzyć przez 400 lat). Plastik i folia to najgroźniejszy zabójca morskich stworzeń – co roku milion zwierząt na całym świecie ginie z powodu uduszenia się plastikowymi elementami. Sprawdźmy też, czy nad brzegiem morza nie zgubiliśmy zapalniczki, papierosów, elementów biżuterii lub opakowań po kosmetykach. Wszystko po to, by dłużej cieszyć się pięknem Bałtyku. 
 

Źródło:  AccorHotels
 

 


Reporterzy National Geographic Traveler odwiedzili Słowenię. Zobaczcie czym potrafi zaskoczyć ten nieduży i piękny kraj!