Od kilku miesięcy podróże po Unii Europejskiej znów są możliwe. Wiele krajów nadal utrzymuje jednak zamknięte granice, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Wśród nich Australia.

Australia zapowiada otwarcie granic

Półtora roku po zamknięciu się na przyjezdnych zza granicy władze Australii ogłosiły, że od listopada kraj zacznie stopniowo otwierać granice. W pierwszej fazie umożliwione zostaną podróże zagraniczne dla obywateli i stałych mieszkańców Australii. Po powrocie każdy będzie musiał odbyć kwarantannę. W przypadku osób zaszczepionych 7 dni w domu, a niezaszczepionych 14 dni w wybranym przez rząd hotelu. Osoby, które nie mogą się zaszczepić – z powodu wieku lub stanu zdrowia – będą traktowane jak zaszczepieni.

Druga faza otwarcia granic Australii przewiduje umożliwienie przyjazdu podróżnym zza granicy. Rząd nie podał jeszcze przybliżonej daty, ale promocja turystyki już teraz ruszyła pełną parą. W najbliższych miesiącach dziobak ma szansę strącić z piedestału kangura i stać się najpopularniejszym zwierzakiem w Australii.

Pływaj z dziobakami w Australii

Na początku września naukowcy z University of South Wales (UNSW) razem z WWF Australia ogłosili plany reintrodukcji dziobaka w Królewskim Parku Narodowym w Australii. Po raz ostatni te fascynujące zwierzęta widziano na terenie obiektu prawie 50 lat temu. Powodem ich miejscowego wyginięcia miał być wyciek szkodliwych chemikaliów do parkowych akwenów.

Docelowo w przyszłym roku w Królewskim Parku Narodowym ma zamieszkać 10 osobników.

– Będziemy monitorować ich aklimatyzację. Mamy nadzieję, że z czasem ich populacja zacznie rosnąć, a odwiedzający park będą mogli wreszcie je zobaczyć – zapowiada dr Gilad Bino, kierownik projektu z UNSW.

Królewski Park Narodowy w Australii to niejedyne miejsce, gdzie będzie można obserwować dziobaki. Władze Parku Narodowego Great Otway w stanie Wiktoria zapraszają miłośników przyrody na wycieczkę po jeziorze Elizabeth. Organizatorzy Paddle With The Platypus Tour gwarantuję 95 proc. szanse na zobaczenie dziobaków. Odważniejsi mogą zanurkować w akwenach lasu deszczowego w regionie Mackay w Queensland. Tam oprócz dziobaków żyją też między innymi żółwie i węgorze słodkowodne.

Dziobaki od lat fascynują nie tylko turystów, ale również naukowców. Dlaczego? Są jadowitymi ssakami, które... składają jaja. To bardzo nietypowe w świecie zwierząt.