Przewidywany czas dotarcia na wierzchołek to godziny przedpołudniowe w czwartek, 25 września. Po kilkunastu intensywnych dniach, w trakcie których ekipa Hic Sunt Leones założyła trzy obozy, odpowiednio zaaklimatyzowała się i wróciła do bazy, nadszedł czas ataku szczytowego.

Jak donoszą członkowie wyprawy, proces aklimatyzacji przebiegł bardzo dobrze. W czasie ostatnich, intensywnych dni przygotowywania organizmu do pobytu na najwyższych wysokościach Andrzej dotarł na wysokość powyżej 7300 m.n.p.m., a jego starszy brat - Grzegorz oraz Dariusz Załuski nieznacznie niżej. Całej trójce udało się następnie szczęśliwe dotrzeć do bazy, by odpocząć i przygotować się do ataku szczytowego.

Atak szczytowy został podzielony na dwie części. Grzegorz Bargiel i Dariusz Załuski wyruszyli w kierunku szczytu już dzisiaj nad ranem. Trzeci członek zespołu opuści bazę dzisiaj około godziny 22.00 czas lokalnego, czyli mniej więcej około 18.00 czasu polskiego. Andrzej, którego celem jest jak najszybsze wejście na Manaslu i zjazd z jego wierzchołka na nartach, atak szczytowy będzie pokonywał w stylu baza – szczyt – baza. Oznacza to, że będzie szedł szybciej od swoich kolegów i w przeciwieństwie do nich nie będzie zatrzymywał się w poszczególnych obozach. Będzie to próba pobicia rekordu czasowego w pokonaniu trasy od bazy do wierzchołka i z powrotem, a także próba pierwszego pełnego zjazdu z tego ośmiotysięcznika.

Według wstępnych założeń Andrzeja i pozostałych członków ekipy wejście na szczyt planowane jest na mniej więcej godzinę 13.00 czasu lokalnego (tj. 9.00 rano w Polsce) 25 września. Prognozy pogody są na szczęście obiecujące, a nastroje przed atakiem bardzo bojowe.

Przypominamy, że Andrzej Bargiel jest pierwszym i jednym Polakiem, który dokonał pełnego zjazdu z ośmiotysięcznika. Dokładnie rok temu Bargiel zdobył szczyt Sziszapangmy i zjechał z jego wierzchołka na nartach. Dziś atakuje kolejny szczyt, a podczas trwającej właśnie wyprawy zamierza zaatakować jeszcze drugi ośmiotysięcznik – Cho Oyu.

Sponsorem strategicznym całego projektu jest kompleksowy operator logistyczny - CTL Logistics Sp. z o.o.. Partnerem głównym wyprawy zostało ponownie Lotto Extreme. Sprzęt narciarski uczestnikom wyprawy zapewni Atomic, odpowiednią odzież dostarczy firma Salomon, a o sprzęt wspinaczkowy zadba Black Diamond. Ponadto Andrzej Bargiel i jego ekipa zaopatrzeni zostaną w sprzęt elektroniczny przez markę Sony, natomiast firma TTcomm S.A. umożliwi im łączność satelitarną. W czasie szczytowego ataku Andrzej będzie miał na sobie himalajski kombinezon narciarski, który powstał przy współpracy firmy Pajak ze znanym projektantem mody - Tomaszem Ossolińskim. Miejsce konferencji prasowych zostało zapewnione dzięki życzliwości Soho Factory.