Pierwszym fascynującym fenomenem będzie zaćmienie Słońca: całkowite! To już jutro (02.07) Niestety, na naszej stronie globu nie będzie szansy by je obserwować. Tym razem grę naszej gwiazdy i satelity będą mogli obserwować mieszkańcy Ameryki Północnej i Południowej. Na otarcie łez pozostaje transmisja na żywo, którą dla internautów na całym świecie przeprowadzi NASA.

Jeśli jednak ktoś z was akurat w tym czasie będzie mógł popatrzeć na ten fascynujący fenomen polecamy sprawdzić przepis naukowców na prosty i skuteczny filtr do oglądania takich zaćmień.

Wracamy jednak na polskie niebo. Tutaj już 16 lipca szykuje się fascynujący pokaz: zaćmienie Księżyca. Według zapowiedzi ekspertów będzie je można obserwować od 18:43 do 23:00, przejdzie wtedy przez kilka faz: od półcieniowego przez częściowe po kulminację. Nie będzie to zaćmienie całkowite, jednak i tak spodziewamy się imponującego widoku.

Amatorzy gwiezdnych zdjęć powinni wpisać do kalendarza także 13 i 16 lipca. W tych dniach dojdzie do ciekawych koniunkcji ciał niebieskich. Najpierw Księżyc ustawi się na bardzo podobnej wysokości co Jowisz, następnie trzy dni później nasz satelita ustawi się obok Saturna. W tym miesiącu spodziewamy się także koniunkcji Księżyca z Wenus, która jest bardzo jasna na naszym niebie, a to ułatwia obserwację fenomenu.

Jeśli macie jakieś ukryte życzenia lub marzenia, wakacje to dobry moment by je wypowiedzieć, oczywiście jeżeli wierzycie w magię „spadających gwiazd” - czyli wchodzących w naszą atmosferę meteorów (przepraszamy, jeśli burzymy komuś mit). Najbliższa okazja do obserwowania wyjątkowo pięknego ich deszczu o noc z 12 na 13 sierpnia.