Arabia Saudyjska przedstawiła plan budowy miasta portowego na planie ośmioboku. Konstrukcja będzie unosić się na powierzchni Morza Czerwonego. Według zapowiedzi Oxagon ma zostać przemysłowym centrum nowo powstałego regionu Neom. Już teraz mówi się, że to miasto przyszłości, a w jego rozwój mają zostać zaangażowane roboty oraz sztuczna inteligencja. Urzędnicy podkreślają też, że Oxagon będzie zasilany wyłącznie czystą energią. Metropolia ma opierać się na farmach wiatrowych, energii słonecznej i najnowocześniejszej technologii, która przekształca wodę w tlen, a wodór w paliwo.

W Arabii Saudyjskiej powstają miasta przyszłości

Budowa futurystycznego miasta to realizacja projektu saudyjskiego księcia Mohammeda Bin Salmana, który zakłada przekształcenie obszaru w pobliżu Kanału Sueskiego. Oxagon od początku ma czerpać z najbardziej zaawansowanych technologii, w tym „fuzji człowiek-maszyna”. Kluczowym elementem projektu jest wspomniany nowo powstały region (nieoficjalnie nazywany miastem-państwem) Neom. Jego nazwa to połączenie greckiego słowa „neos”, czyli „nowy” i arabskiego „mustaqbal”, co można tłumaczyć jako „przyszłość”.

Utworzenie Neom ma być częściowym uniezależnieniem Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej. Rządzący planują przekształcić kraj w centrum technologiczne wzorowane na Dolinie Krzemowej w Kalifornii. Oprócz ośrodków badawczych i stref edukacyjnych powstawać mają także liczne atrakcje turystyczne. Region ma zajmować powierzchnię 33 razy większą od Nowego Jorku. Internauci zastanawiają się, ile będzie kosztowała cała inwestycja oraz w jaki sposób miasto Oxagon powstanie na wodzie, ale jak na razie są to pilnie strzeżone tajemnice. Ciekawość ma zaspokoić opublikowana w Internecie wizualizacja.

Projekt jest finansowany przez państwowy fundusz majątkowy, którym zarządza książę.

– Neom to przyspieszenie postępu ludzkości i wizja tego, jak może wyglądać nowa przyszłość. To będzie dom dla ludzi o wielkich marzeniach, którzy chcą brać udział w budowaniu nowego modelu wyjątkowej egzystencji – czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym na początku tego roku.

Pomysłodawcy projektu dodają, że misją mieszkańców ma być nie tylko tworzenie dobrze prosperujących firm, ale także odkrywanie na nowo ochrony środowiska.

Kiedy Neom zostanie zostanie otwarty?

Według „The Wall Street Journal” w miastach Neom mają latać taksówki-drony, a to dopiero początek wizji. Po pracy mieszkańcy będą mogli spędzać czas na przykład w parku rozrywki inspirowanym Parkiem Jurajskim – gady zastąpią ich zrobotyzowane kopie – lub w jednej z wielu restauracji wyróżnionych gwiazdką Michelin. Jak na razie surowy, pustynny krajobraz nie wygląda zachęcająco, ale i to ma się zmienić. Piasek będzie świecił w ciemności, a na niebie pojawi się sztuczny księżyc. Na całym świecie z pewnością nie zabraknie ludzi, których skusi taka pompatyczna sceneria.

Gdzie jest haczyk? Pierwotnie budowa miała rozpocząć się w pierwszym kwartale 2021 r., ale inżynierzy napotkali dość istotne problemy: Neom został zaprojektowany wokół tak przełomowych technologii, że jeszcze nie wszystkie z nich istnieją. To tylko chwilowo spowolniło inwestycję. Na początku 2022 r. region przyszłości ma zostać oficjalnie ogłoszony „wolną strefą” z innymi prawami niż reszta Arabii Saudyjskiej.

Źródło: Neom.com