W nowym cyklu „Powiększenie” na National-Geographic.pl prezentujemy rozmowy Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej, dyrektorki artystycznej magazynu „National Geographpic Polska” z najciekawszymi polskimi fotografkami i fotografami. 

Co takiego wydarzyło się w twoim życiu, że zdecydowałaś się zająć fotografią?

Świadoma fotografia pojawiła się w moim życiu około 6 lat temu, podczas paromiesięcznej podróży w pojedynkę przez Turcję. Bycie samej pozwoliło mi skupić się mocniej na fotografii. Zaczęłam się uczyć, jak najlepiej opowiadać zdjęciami to, co widzę i czuję.

Co cię napędza w procesie twórczym?

Na początku moją siłą napędową były podróże. Pierwszy fotoreportaż, jaki zrobiłam, opowiadał o kobietach Ajmara z Boliwii, które zaczęły zdobywać sześciotysięczniki w tradycyjnych strojach, łamiąc w ten sposób sporo stereotypów. Nie planowałam, że będzie to mój długoterminowy projekt. Dopiero stawiałam pierwsze kroki w fotoreportażu. Ten temat mnie złapał, poruszył i zatrzymał.

Do Boliwii wyjeżdżałam wielokrotnie. Mieszkałam z tymi kobietami, zdobywałam z nimi szczyty, przyjaźnimy się do dziś. Z kolei, gdy zaczęły się protesty Strajku Kobiet w Polsce, poczułam potrzebę uczestniczenia w w tych wydarzeniach i naturalnym było dla mnie zabieranie ze sobą aparatu. Zaczęłam intensywnie fotografować protesty, nie tylko te, z którymi się utożsamiam, ale także te, które są dalekie od moich wartości.

To co teraz napędza mnie w procesie twórczym, to fotografowanie wszystkiego, co jest w danym momencie dla mnie ważne.

Dlaczego fotografujesz?

Aparat wyprowadza mnie z domu i zabiera w miejsca, do których bez niego pewnie bym nie trafiła. Zbliża do ludzi, poszerza horyzonty, uczy uważności, uwrażliwia, porusza. Sprawia, że chcę wiedzieć więcej.

Czym zatem jest dla ciebie fotografia?

Formą wyrazu, źródłem wiedzy o świecie, bardzo ważnym medium. Fotografie z wojny w Ukrainie mówią więcej niż tysiąc słów. Nie da się ich odzobaczyć.

Zdjęcia Marzeny Wystrach znajdziesz w naszej galerii pod artykułem >> 

BIO

Marzena Wystrach to fotoreporterka agencji Reporter Poland zajmująca się głównie fotografią dokumentalną. Rejestruje protesty i wydarzenia dziejące się na ulicach polskich miast. Jej działalność daleko jednak wybiega poza granice Polski. Pochodzi z Opola. Dużo podróżuje, a jej uwagę szczególnie przykuwa Ameryka Łacińska. Marzena publikowała swoje fotografie i artykuły m.in. w „El Pais", „La Razón", „Polityce", „Gazecie Wyborczej", „Podróżach" i „Poznaj Świat".

Wybrane wyróżnienia

  • 2021 Finalistka Grand Press Photo 2021 w kategorii Wydarzenia 2021,
  • Finalistka Dias Show na FotoArtFestival w Bielsku-Białej 2021,
  • Laureatka konkursu Talent Roku 2021 Galerii Pix.house,
  • 2019 Wyróżnienie w Siena International Photo Awards w kategorii Fotoreportaż,
  • 2019 Wyróżnienie w Przeglądzie Talentów Tomasza Tomaszewskiego,
  • 2018 Wygrana w program grantowym – Lucie Foundation Emerging Artist Scholarship Program / Los Angeles USA

Instagram: @marzena_wystrach