Szmaragdy, rubiny, szafiry... – przez dziesięciolecia w lodowcu na Mont Blanc zalegał prawdziwy skarb. Drogocenne kamienie odnalazł w 2013 r. jeden z alpinistów wspinających się najwyższy szczyt Europy. Wówczas mężczyzna przekazał znalezisko lokalnym władzom. 8 lat później otrzymał tzw. znaleźne. Burmistrz Chamonix, Eric Fournier, poinformował na początku grudnia, że skarb został podzielony na pół. Każda z części jest warta około 150 tys. euro. Jak kosztowności znalazły się w Alpach? To pozostałość po katastrofie samolotu, który rozbił się kilkadziesiąt lat temu. Kamienie przez długie dekady były schowane w metalowym pudełku.

Skarb z Mont Blanc

Burmistrz Fournier jest „bardzo szczęśliwy”, że sprawa zakończyła się właśnie w ten sposób. Zadowolony jest też na pewno wspinacz, który uczciwie postąpił zgodnie z wymogami prawa. Kiedy dowiedział się, że dostanie połowę znalezionego skarbu, powiedział w wywiadzie dla gazety „Le Parisen”, że nigdy nie żałował swojej postawy, a część znaleźnego przeznaczy na remont mieszkania.

W latach 1950 i 1966 na Mont Blanc rozbiły się dwa samoloty linii lotniczych Air India. Od tamtej pory alpiniści regularnie znajdują ludzkie szczątki, bagaże, a nawet fragmenty samolotów. Lokalne władze uważają, że drogocenne kamienie pochodzą z katastrofy ze stycznia 1966 r.  Boeing 707 lecący z Bombaju do Nowego Jorku rozbił się wtedy na południowo-zachodniej ścianie Mont Blanc. W katastrofie zginęło 117 osób, w tym pionier programu nuklearnego Indii, Homi Jehangir Bhabha.

We wrześniu 2012 r. Indiom przekazano torbę z pocztą dyplomatyczną z pokładu rozbitego samolotu. W zeszłym roku topniejący lód z lodowca Bossons na Mont Blanc ujawnił indyjskie gazety z czasów, gdy Indira Gandhi została premierem Indii. Badacze i śledczy uważają, że odnalezione w tym miejscu ludzie szczątki również pochodzą z katastrof lotniczych sprzed kilkudziesięciu lat.

Mont Blanc – najwyższy szczyt Europy?

Mont Blanc (4807,81 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Alp. Góra często jest również nazywana Dachem Europy, jednak to czy rzeczywiście należy jej się tytuł najwyższej na kontynencie od lat budzi wiele sporów wśród specjalistów. Kontrowersje wynikają z różnych definicji europejskich granic. Według Reinholda Messnera, Dicka Bassa i środowiska wspinaczkowego najwyższym szczytem Europy jest Elbrus (5642 m n.p.m.). Obie góry zostały uwzględnione w dwóch różnych opisach Korony Ziemi.

Na masywie Mont Blanc można uprawiać wiele aktywności. Nie tylko wspinaczkę górską i piesze wycieczki, ale też sporty zimowe, takie jak narciarstwo czy snowboard. Najpopularniejsza trasa wspinaczkowa na szczyt to Voie Royale. Jej przejście zajmuje zwykle dwa dni.

Źródło: France24.com