Aleksander Doba, który na przełomie 2013/2014 roku jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki pomiędzy najbardziej oddalonymi jego wybrzeżami w Europie i Ameryce Północnej został nominowany do prestiżowej nagrody National Geographic - Adventurer of the Year. Olek, jedyny Polak, znalazł się w grupie 10 wyselekcjonowanych podróżników z całego świata, których dokonania w 2014 roku zdobyły szczególne uznanie jako niezwykły wyczyn eksploratorski. Zwycięzcę w tym plebiscycie wyłonią internauci, którzy od 6 listopada do 31 stycznia 2015 roku mogą każdego dnia oddać jeden głos na wybranego kandydata wchodząc na stronę: http://on.natgeo.com/1y8STod i
http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/adventurers-of-the-year/2015/aleksander-doba/


Wyprawa została już w tym roku nagrodzona - jako Wyprawa Roku 2014 - przez pasjonatów kajakarstwa skupionych wokół czasopisma Canoe&Kayak.

Przypomnijmy, że jest to już druga transatlantycka ekspedycja Olka. W trakcie pierwszej, zrealizowanej na przełomie 20101/2011 roku, kajakarz przepłynął ocean w jego najwęższym miejscu, pomiędzy wybrzeżem afrykańskim i południowoamerykańskim.

W trakcie trwającej ponad pół roku wyprawy Czytelnicy kibicowali Olkowi, doceniając jego ogromny wysiłek na Atlantyku. To uznanie można tym razem wyrazić głosując na Olka i przyczyniając się do zdobycia przez naszego rodaka prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia Podróżnika Roku 2015.

Piotr Chmieliński
Waszyngton, USA