Białe włosy, długa broda i gen przygody. Aleksander Doba, 71-letni kajakarz z Polic, który jako pierwszy w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, nie przestaje inspirować. Jego historią zainteresował się właśnie The New York Times, jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników, trzeci pod względem nakładu w Stanach Zjednoczonych.

W najnowszym wydaniu The New York Times Magazine ukazał się artykuł „Alone at Sea” ("Sam na morzu”) przygotowany przez Elizabeth Weil. Autorka próbuje wyjaśnić, dlaczego kajakarz w wieku 70 lat zdecydował się - dosłownie - rzucić na głęboką wodę. Dlaczego aż trzykrotnie przepłynął ocean? Docieka: kim jest człowiek, który przypomina, że niezależnie od wieku, życie może być fascynującą przygodą.

Tekst to coś więcej niż opis wyjątkowych wypraw, to studium niezwykłej pasji i odwagi. Artykuł jest efektem wielogodzinnych rozmów i dociekań Weil. Artykuł uzupełniają unikatowe zdjęcia Doby z jego domu w Policach.

Publikacją był zaskoczony sam kajakarz. - Było warto - powstał materiał, który nawet mnie zaskoczył - Elizabeth napisała o wielu "smaczkach" z mojej przeszłości - napisał na Facebooku.

Aleksander Doba pływa kajakiem od 37 lat. Trzykrotnie przepłynął Atlantyk wyłącznie przy pomocy własnych mięśni, jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże i Bajkał. W 2015 roku zdobył tytuł Podróżnika Roku wg amerykańskiego magazynu National Geographic.