Już niedługo niebo nad Krosnem zapełni się balonami. Jak co roku, 30 kwietnia, wystartują 32. Balonowe Mistrzostwa Polski oraz XVII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe.

W zmaganiach wezmą udział najlepsi baloniarze z Polski i Europy. Do tej pory zgłosiło się już ponad 50 załóg. Całości towarzyszyć będą koncerty i wydarzenia artystyczne.

 

Daj się zrobić w balona

Balony na niebie to w Polsce niezbyt popularny widok – najważniejszą tego przyczyną jest oczywiście wysoki koszt.

Pozornie „prosty i tani balon” jest skomplikowany i drogi w produkcji – przede wszystkim ze względu na rozmiary i konieczność zastosowania nowoczesnych i wytrzymałych materiałów.

Ceny balonów kształtują się w przedziale 150 – 200 tys. zł. Do tego dochodzą koszty paliwa (a przeciętny balon spala ok. 100 litrów gazu na godzinę lotu), wyposażenie, ubezpieczenie, hangarowanie, transport i obsługa przez kilkuosobowy zespół. Jest to więc sport tylko dla prawdziwych pasjonatów.

 

Baloniarze w Krośnie

W Krośnie, ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu, występują bardzo silne wiatry i ruchy powietrza. Balon, który waży ok. 400 kg musi nieustannie lawirować – raz jest przy samej ziemi, a za moment wysoko w chmurach.

Te warunki, jak przyznają uczestnicy zawodów, powodują, że zmagania w Krośnie są szczególnie wymagające i dzięki temu bardzo atrakcyjne dla baloniarzy. Załogi muszą wykazać się stalowymi nerwami i świetnym przygotowaniem.

Organizatorzy, podczas trzech dni zawodów, planują wykonanie sześciu zawodniczych lotów. Najwięcej emocji zarówno wśród zawodników, jak i widzów wzbudza zadanie polegające na dotarciu jak najbliżej wyznaczonego celu. Aby osiągnąć sukces należy nie tylko regulować wysokość, lecz także wyszukiwać na różnych pułapach korytarzy powietrznych, które pchną balon w odpowiednią stronę.

 
Najlepsi podniebni

Zawody balonowe w Krośnie odbędą się już po raz 17. i będą miały rangę Mistrzostw Polski.

Wśród baloniarzy jest 6 kobiet. Tytułu mistrza Polski bronił będzie Witold Filus, ubiegłoroczny dyrektor sportowy zawodów w Krośnie. Od zawodników wymagane jest m.in. posiadanie minimalnego nalotu 50 godzin jako dowódca-pilot balonowy, obowiązującej dokumentacji, ubezpieczeń OC i NNW oraz licencji sportowej FAI.

Oprócz tego rozegrane zostaną  XVII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Dotychczas organizatorzy przyjęli ponad 50 zgłoszeń załóg balonowych z 8 krajów europejskich - Polski, Węgier, Litwy, Słowacji, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Rosji i Ukrainy. Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe są częścią pikniku lotniczego „Balony nad Krosnem”.

Oprócz emocji sportowych związanych z rozgrywaniem konkurencji balonowych, widzowie będą mogli podziwiać popisy pilotów samolotowych, szybowcowych, spadochroniarzy, pokazy lotów śmigłowcem, a także występy zespołu akrobacyjnego „Iskry”, a na lotnisku odbywać się będą koncerty.

Impreza potrwa od 30 kwietnia do 3 maja.