Tematem przewodnim będzie prezentacja głośnego cyklu Reel Rock Film Tour (wydania 2010 i 2011). W repertuarze znajdą się też tak wspaniałe produkcje światowe jak m.in. The Art of Flight (wynoszący pokazywanie snowboardowych ewolucji na nowy poziom), The Prophet (wspinaczka na nowej trudnej drodze na słynnej ścianie w Yosomitach El Capitan), The Asgard Project (wspinaczka i base jumping na 1600-metrowej turni na Ziemi Baffina) oraz przypomniany po pewnym czasie kinowy hit Czekając na Joe (czyli ekranizacja bestselleru "Dotknięcie pustki").

Będą akcenty polskie, a wśród nich nowy pełnometrażowy film Sztuka Wolności, prezentujący złoty okres polskiego himalaizmu oczami samych bohaterów (po projekcji spotkanie z naszymi himalaistami, m.in. z Anną Czerwińską).

Nie zabraknie też filmowych klasyków w postaci quasi-kryminalnej Śmierci przewodnika.

Bilety w cenie od 20 do 25 złotych za pokaz oraz karnety jednodniowe (sobota, niedziela)  w cenie 55 złotych do nabycia od 17 marca w kasach kina Luna (telefoniczna rezerwacja pod numerami (22) 621 78 28  oraz (22)621 98 65).

Wstęp na pokaz The Art of Flight bezpłatny, ale wyłącznie dla widzów naszego Przeglądu. Wejściówki do odebrania przy zakupie biletów na inne seanse.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o festiwalu oraz bardziej szczegółowe opisy filmów dostępne na stronach:

www.annapurna-info.pl
www.przeglad.turnia.pl
www.cinemaensemble.pl/reel-rock-tour/
http://www.facebook.com/events/336897409694471/

Organizatorzy: Wydawnictwa Annapurna oraz Studio Filmowe Cinema Ensemble.

Skrócony program 8. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich

30.03 (piątek)
18.30 - Czekając na Joe
20.30 – Reel Rock Tour 2011

31.03 (sobota)
14.30 The Art of Flight
16.30 Śmierć przewodnika
18.15 Sztuka wolności
20.30 Reel Rock Tour 2010

1.04 (niedziela)
g. 16.30 Rosso 70 – 70 lat historii włoskich alpinistów z Cortiny d’Ampezzo, Monkey Business
g. 18.30 The Asgard Project, The Prophet
g. 20.30 Reel Rock Tour 2011

 Ważniejsze filmy:


Reel Rock Film Tour 2010 i 2011

Seria filmów Reel Rock Film Tour od sześciu lat prezentuje najciekawsze obrazy zza oceanu. Coroczny zestaw obejmuje najbardziej widowiskowe i najtrudniejsze wyczyny wspinaczkowe i alpinistyczne, jakie udało się zarejestrować na taśmie filmowej. To prawdziwa uczta dla miłośników gór!

W ramach RRFT 2010 zapoznamy się z: próbami Chrisa Sharmy na legendarnej drodze First Round First Minute (9b); Deanem Potterem, który asekuruje się nie liną, lecz spadochronem; sposobem na pokonywaniem najtrudniejszych na świecie boulderów (V16) od kuchni; lekcją wielkościanowej wspinaczki na klasycznej alpejskiej ścianie pod okiem legendarnego wspinacza z Camp 4 – Petera Crofta;  wspinaniem na nadmorskich klifach Australii i Tasmanii oraz biciem rekordu prędkości na północnej ścianie Eigeru w wykonaniu Ueli Stecka.
Zwiastun:Z kolei RRFT 2011 to sześć obrazów przedstawiających: ryzykowny wyścig po najlepszy czas na legendarnej El Capitan; historię niezwykle utalentowanej 9-latki, która szturmem zdobywa świat bulderingu; zmagania Tommy’ego Caldwella na najtrudniejszej na świecie klasycznej drodze wielkościanowej; dzikie akrobacje szalonego slack-line’owca, który nie boi się niebezpiecznych wysokości; najtrudniejszą wspinaczkę lodową wszechczasów oraz odyseję zimna podczas zdobywania Gasherbrum II w warunkach zimowych.
Zwiastun:


Wszystkie filmy wyświetlane będą z polskimi napisami.

Sztuka Wolności (2011 r.)
Opowieść o „złotej erze polskiego himalaizmu”. O najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych osiągnięciach, które poruszyły cały górski świat i wyznaczyły nowe standardy. Ujrzymy zdjęcia wspinaczki i oszałamiających górskich widoków. Zapoznamy się z istotą himalaizmu: przezwyciężania słabości ciała i psychiki oraz sprawdzenia siebie w najtrudniejszych warunkach. Nie ominie nas też cała plejada problemów, z którymi w socjalistycznej rzeczywistości musieli borykać się „lodowi wojownicy” nim wyjechali ku niebosiężnym szczytom Azji. Wszystko z perspektywy uczestników wydarzeń.
Film zrealizowany na zalecenie Instytutu Adama Mickiewicza.
Zwiastun:


The Art Of Flight (2011 r.)
Sztuka latania to najnowsze dziecko Red Bull Media House. Naszpikowane najnowszymi technikami filmowymi i dźwiękowymi, aż kipi od efektownych kadrów, zdjęć robionych z helikoptera i samolotu oraz precyzyjnie nakręconych zwolnionych ujęć. Świetnie dobrana muzyka (m.in. M83!) oraz zespół najlepszych na świecie snowboardzistów zabierze nas w niedostępne rejonu obu Ameryk. Niejeden raz śmiałkowie pomkną prawie że pionowym ostrzem filara, dostaną się w objęcia lawiny lub wykonają potrójne salto podczas przeskakiwania kilkadziesiąt metrów nad czubkami drzew. Niezapomniana uczta dla oczu i uszu!
Zwiastun:


The Asgard Project (2009 r.)
Ziemia Baffina. Zimny sąsiad Grenlandii. A na niej 1600 metrowe urwisko Góry Asgard, archetypowej siedziby nordyckich bogów. Dwaj brytyjscy wspinacze – Leo Houlding oraz Sean Leary – w towarzystwie ekipy filmowej wspinają się na jej szczyt. I choć z reguły zdobycie wierzchołka to dopiero połowa drogi, w tym wypadku będzie inaczej. Wspinacze mają zamiar ubrać się w wingsuity, skoczyć ze szczytu góry, a  spadochron otworzyć dopiero nad samą ziemią.
Zwiastun:


The Prophet (2010 r.)

Wraz z Leo Houldingiem zawitamy do mekki amerykańskiego wspinania: parku narodowego Yosemite. Na ponad 1000-metrowej ścianie ścian Brytyjczyk spróbuje poprowadzić nową drogę, nad którą pracował od 10 lat. Przez pryzmat wyznaczonej przez niego linii – tytułowego Proroka – poznamy opór, odwagę oraz wizjonerstwo młodego wyspiarza. A także kapryśny charakter legendarnego El Kapitana.
Zwiastun:


Czekając na Joe (2003 r.)
Jeden z najlepszych filmów górskich wszechczasów. Nakręcony na podstawie bestsellera „Dotknięcie Pustki. Joe i Simon wspinają się nową drogą na peruwiański sześciotysięcznik Siula Grande. W trakcie zejścia jeden z nich ulega wypadkowi. Walka o przeżycie miesza się ze zmaganiem z własnym człowieczeństwem i strachem przed jego utratą. Obaj bohaterowie stają przed pytaniami o granice przyjaźni, lojalności i odwagi. Joe dokonuje rzeczy pozornie niemożliwej i pokazuje, jak wiele jesteśmy w stanie dokonać, by uniknąć śmierci.
Film oparty na prawdziwej historii, opisanej w bestsellerowej książce Joe Simpsona „Dotknięcie pustki”.
Zwiastun:


Śmierć przewodnika (1975 r.)
Górski klasyk o ponadczasowej treści. Opowieść o ambicji, ryzyku, współzawodnictwie oraz potrzebie pokazania sobie (a może i wspinaczkowej braci?) ile jest się naprawdę wartym. Ponadczasowe pytania osadzone w kontekście prób przejścia zachodniej ściany Dru. Dwie wspinaczki na tej samej drodze, podczas których dwukrotnie, choć w różnych okolicznościach, dochodzi do tragedii.
Zwiastun:


Rosso 70, Historie I wspomnienia działalności grupy Wiewiórek z Cortiny d’Ampezzo
Włochy, 2009, 79’
Reż. Freancesco Mansutti, Vinicio Stefanello
Film opowiada o 70. latach działalności wspinaczkowej Scoiattoli – Wiewiórek z Cortiny d’Ampezzo, z której wywodzą się między innymi pierwsi zdobywcy K2 Lino Lacedelli I Achille Compagnioni. Trzy pokolenia alpinistów mówią o rozwoju wspinaczki w danym okresie, o głównych trendach. Film z jednej strony prezentuje całą gamę archiwalnych ujęć filmowych (m.in. ze zwycięskiej wyprawy na K2 w 1954 roku), a z drugiej wspaniałe plenery Dolomitów. Prawdziwa uczta zarówno dla ducha jak i dla oczu.
Zwiastun: