Bezapelacyjnym zwycięzcą okazało się poznańskie Centrum Sztuki i Biznesu „Stary Browar”.

 

To miejsce może być symbolem współczesnej Polski, łączącej szacunek do historii z odwagą zmian, dynamizmem
i nowoczesnością
– mówi o zwycięzcy plebiscytu Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna „NG Traveler”.

Stary Browar to unikatowe połączenie galerii handlowej oraz instytucji promującej kulturę i sztukę najwyższych lotów. Bardzo się cieszę, że został doceniony przez czytelników „Travelera” – mówi Grażyna Kulczyk, pomysłodawca i twórczyni obiektu – Czuję satysfakcję, że nasz wieloletni wysiłek jest dostrzegany przez tak dużą liczbę osób.

 

Rzeczywiście, liczba uczestników, którzy oddali głosy w tegorocznym plebiscycie, okazała się rekordowa.
To dowód, że moda na Polskę nie minęła – mówi Martyna Wojciechowska i podkreśla, że dla ubiegłorocznych zwycięzców tytuł „nowego cudu Polski” miał nie tylko prestiżowy, ale i marketingowo-promocyjny charakter. Całą Polskę objechała wystawa prezentująca zeszłorocznych laureatów, wydano też 30 tys. egzemplarzy specjalnego „Przewodnika po nowych cudach Polski”. Nagrodzone miejsca opisujemy też na łamach naszego magazynu .

 

W tym roku o tytuł „Nowego Cudu Polski” ubiegały się 32 kandydatury ze wszystkich województw. Wyszukując uczestników konsultowaliśmy się z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi oraz przedstawicielami samorządów. Dzięki temu, zgodnie z ideą plebiscytu, dotarliśmy także do miejsc mniej odkrytych, leżących z dala od turystycznych szlaków, które niejednokrotnie były zaskoczeniem także dla nas samych – mówi Marcin Dzierżanowski, sekretarz redakcji „NG Traveler”.

 

7 NOWYCH CUDÓW POLSKI 2012:

1. MIEJSCE – Centrum Sztuki i Biznesu „Stary Browar”

Wielkopolskie / Poznań – 36,2% głosów

Jeśli ktoś ma problem, by domy handlowe nazywać „galeriami”, powinien tu przyjechać. W Starym Browarze sklepy
z ciuchami czy kosmetykami sąsiadują ze sztuką, i to wysoką. Co chwila napotykamy współczesne rzeźby (np. Igora Mitoraja), obrazy (chociażby Leona Tarasewicza) czy instalacje (jak Citta Gentile Alessandra Mendiniego). Żywy dowód, że sztuka nie musi być uwięziona w muzeach.
 

2. MIEJSCE – Żywe Muzeum Piernika

Kujawsko-Pomorskie / Toruń – 16,5% głosów
Pierwsze w Europie Żywe Muzeum Piernika to miejsce magiczne. Przenosząc się do XVI-wiecznej piernikarni,
po krótkim terminowaniu u mistrza można tu własnoręcznie upiec słynne na cały świat toruńskie smakołyki. Placówka to także interaktywna forma poznawania historii Torunia.

 

3. MIEJSCE – Fort Gerharda 

Zachodniopomorskie / Świnoujście – 8,4% głosów
W tej nadmorskiej twierdzy na wyspie Wolin każdy na własnej skórze może się przekonać, czym jest prawdziwa żołnierska musztra czy jak chodzić po polu minowym. Fort Gerharda, jeden z najlepiej zachowanych fortów artyleryjskich w Europie, dziś spełnia funkcję żywego muzeum. Zwiedzanie odbywa się w formie przyśpieszonego szkolenia wojskowego. Nie dla mięczaków.

4. MIEJSCE – Uzdrowisko Termalne Uniejów  

Łódzkie / Uniejów – 5,7% głosów

Żeby korzystać z dobrodziejstw kąpieli solankowych, nie trzeba się już wybierać do naszych słowackich sąsiadów. A to za sprawą odnowionego kompleksu Term Uniejów. Z basenów, których temperatura dochodzi do 36 stopni, można podziwiać XIV-wieczny zamek uniejowski.

5. MIEJSCE – Muzeum Wsi Mazowieckiej

Mazowieckie / Sierpc – 5,1% głosów
To właściwie nie skansen, tylko wehikuł czasu. Oglądając Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, nie ogląda się martwych zabytków, tylko tętniącą życiem wieś z przełomu XIX i XX w. Można tu pogaworzyć z prawdziwym szewcem, spróbować swojskiego chleba ze świeżo utłuczonym masłem, przejechać się bryczką. Wieś odtworzono w skali jeden do jednego.

 6. MIEJSCE – Zamek Czocha

Dolnośląskie / Sucha k. Leśnej – 4,6% głosów

Najbardziej tajemniczy zamek w Polsce – ma podobno 40 tajemnych przejść, z czego do dziś odkryto zaledwie 14. Hitlerowcy mieli w nim supertajną szkołę szyfrantów Abwehry, po wojnie szkolono tu asów komunistycznego wywiadu. Od 16 lat w budynku działa ośrodek hotelowo-konferencyjny, hitem są turnieje rycerskie oraz nocne zwiedzanie zamku z Białą Damą.

 
7. MIEJSCE – Jezioro Jeziorak

Warmińsko-Mazurskie / Iława – 4,1% głosów
Najdłuższe jezioro w Polsce (27,5 km), na którym znajduje się aż 18 wysp. Jedna z nich, Wielka Żuława, jest największą śródlądową wyspą w Polsce. Ukochane przez żeglarzy i miłośników kultowych przygód Pana Samochodzika. Bo to właśnie tu rozgrywa się fabuła tej książki i podobno w nim utonęła ciężarówka ze skarbami.

 

ZASADY GŁOSOWANIA:

Głosowanie w plebiscycie odbywało się w drodze SMS-owej od 25 czerwca do 30 września br. Więcej informacji o plebiscycie, regulamin oraz lista nagród znajdują się na: www.7cudow.national-geographic.pl.

 

Patronem medialnym plebiscytu jest Radio Złote Przeboje, a partnerem biznesowym – Paczkomaty InPost.