25 lat temu, a dokładnie - 6 czerwca 1990 w Polsce została zarejestrowana organizacja Amnesty International . Już od ćwierćwiecza jej członkowie prowadzą kampanie i projekty edukacyjne na rzecz praw człowieka. Są też twórcami największej tego typu akcji na świecie, czyli Maratonu Pisania Listów. Kilka słów historii Amnesty International ma charakter międzynarodowy, a jej początki sięgają lat 60. Powstanie organizacji wiąże się z publikacją w londyńskim tygodniku The Observer artykułu pt. Zapomniani Więźniowie. Jego autor, brytyjski prawnik Peter Benenson, nawoływał w nim do sprzeciwu wobec nieprzestrzegania przez niektóre kraje - Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Bodźcem, który zmobilizował go do działania, była wiadomość o dwóch portugalskich studentkach skazanych na 7 lat więzienia za wzniesienie toastu na cześć wolności.

Wolność po polsku
Polscy opozycjoniści nawiązali kontakt z AI już w latach 70. i 80. Wielu z nich było więźniami sumienia, dla których podejmowano międzynarodowe działania (Henryk Wujec, Jacek Kuroń, Adam Michnik i inni). Wówczas ich aktywność pozostawała w ukryciu. Pierwsza, oficjalna akcja Stowarzyszenia w Polsce  odbyła się w 1990 roku, w rocznicę masakry na Tiananmen. Obecni przed ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej członkowie upominali się o wolność dla wtrąconych do więzień, chińskich studentów. Dzisiaj z Organizacją  związanych jest około 8 tysięcy członków i sympatyków w Polsce. Od 25 lat dobrowolnie poświęcają swój czas, by razem z 7 milionami osób na całym świecie, dopominać się o prawa człowieka. W tym celu prowadzą kampanie m.in. na rzecz powszechnego zniesienia kary śmierci, zapobiegania przemocy wobec kobiet, wprowadzenia powszechnej kontroli przepływu broni. Poprzez organizowane w szkołach projekty edukacyjne, propagują szacunek dla innych oraz przeciwstawianie się dyskryminacji.  W 2001 roku działacze Amnesty International Polska zainaugurowali Maraton Pisania Listów, czyli największe wydarzenie na rzecz  praw człowieka na świecie. Od tego czasu, co roku pisanych jest tysiące listów w obronie pokrzywdzonych osób.
25. urodziny
Z okazji 25-lecia działalności Amnesty International Polska o historii organizacji, jej działaniach oraz własnych doświadczeniach opowiedzieli goście specjalni. Wśród nich znaleźli się: Dyrektor Amnesty International Polska Draginja Nadaždin; działacz opozycji w PRL i były więzień sumienia Henryk Wójec; reporter specjalizujący się w tematyce Ameryki Łacińskiej Artur Domosławski oraz aktywista i działacz społeczny Piotr Skrzypczak. Poruszali kwestie obecnych problemów, z jakimi Stowarzyszenie planuje się zmierzyć.
Akcja „Wolność-Udostępnij”
W obchody 25. Urodzin włączyli się zarówno ambasadorzy, osoby związane z mediami i sztuką m.in. Grzegorz Miecugow, Aga Zaryan, Grażyna Wolszczak oraz Robert Matera i Krzysztof Grabowski z zespołu Dezerter. Opowiedzieli na czym według nich polega wolność [wideo]. Inicjatywa „Wolność- Udostępnij” zachęca wszystkich Polaków do wsparcia Organizacji, poprzez propagowanie haseł „Wolność-Udostępnij” na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter.
Chcemy pokazać i wytłumaczyć Polakom, na czym opierają się nasze działania i zachęcić do włączenia się w prowadzone przez nas akcje. Każdy może zostać obrońcą praw człowieka. Mam nadzieje, że akcja spotka się z dużym zainteresowaniem, a każdy, kto się do niej przyłączy okaże wsparcie nie tylko samej organizacji, ale przede wszystkim osobom, na rzecz których działamy.
– skomentowała akcję Draginja Nadaždin.
Każdy, kto chce zaangażować się w projekt, powinien wstawić na profil swoje zdjęcie z hasłem „Wolność-Udostępnij” oraz podpisać: "Wzięłam/wziąłem udział w akcji #WOLNOSCUDOSTEPNIJ. Teraz kolej na Ciebie!".
Osoby zainteresowane wsparciem działań organizacji, o ich szczegółach mogą dowiedzieć się na oficjalnej stronie Amnesty International.

Tekst: Martyna Milewska