Stolica na zdjęciach Zbyszka Siemiaszki budzi się do życia. Są tu nowe dzielnice, świeżo otwarte kawiarnie, błyszczące neony, autobusy, które wyjechały prosto z fabryki.

Nowa, wspaniała…

Autorem tych wyjątkowych zdjęć jest Zbyszko Siemiaszko. Pochodzący z Wilna fotograf przez lata związany był Warszawą. Dokumentował jej powojenne przeobrażenia i życie codzienne warszawiaków.

Fotografował Warszawę w okresie, w którym tempo odbudowy po wojennych zniszczeniach było oszałamiające, jednocześnie odczuwało się już powiew nowej energii po latach stalinizmu. Warszawa na jego zdjęciach to miasto budzące się do życia, dynamiczne, tętniące życiem.

Wybór tematów oraz świadoma estetyzacja składają się na wizję Warszawy w latach 50. i 60., która z dzisiejszej perspektywy jest bardzo atrakcyjna i pociągająca. Fotografie koncentrują się na nowoczesnej architekturze Warszawy, która była przedmiotem reportaży przygotowywanych przez Siemaszkę dla tygodnika „Stolica”.

Na zdjęciach widzimy nowe dzielnice, modernistyczne budynki, nowo otwarte kawiarnie i sklepy czy pojawiające się coraz częściej neony jako znak nowoczesnego miasta, a także samochody i autobusy, wyposażenie sklepów i mieszkań, czyli ówczesny design, który dziś znów staje się modny.

 

Sen o Warszawie

Zdjęcia będzie można obejrzeć na wystawie „Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM”.  Ekspozycja przygotowana została z okazji 10-lecia Domu Spotkań z Historią, miejskiej instytucji kultury, która od początku swojego istnienia popularyzuje XX-wieczną historię Warszawy, a zarazem upowszechnia dorobek artystyczny fotografów.

- Wystawą, zorganizowaną wspólnie z Polską Agencją Fotografów FORUM, przypominamy postać Zbyszka Siemaszki, którego twórczość zajmuje znaczące miejsce w historii powojennej fotografii polskiej - opowiadają przedstawiciele Domu Spotkań z Historią.

Kuratorami wystawy są: Katarzyna Madoń-Mitzner, zastępca dyrektora DSH do spraw programowych oraz Krzysztof Wójcik, szef agencji FORUM. Ekspozycję uzupełniają materiały przygotowane przez varsavianistę Jerzego S. Majewskiego.

 

Porównaj

Ciekawym uzupełnieniem wystawy będzie możliwość obejrzenia współczesnych zdjęć (autorstwa Wojciecha Kryńskiego) tych samych miejsc, które fotografował Siemaszko. Ekspozycji towarzyszy 180 stronicowy, dwujęzyczny, polsko-angielski album.

 

Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60 na zdjęciach Zbyszka Siemaszki  ze zbiorów Agencji FORUM
23.06–30.10.2016
Miejsce: skwer im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie
(róg ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Karowej)