Konkurs Fotograf Roku 2016 Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody rozstrzygnięty!

Fotografowie  przyrody są  niezwykle wrażliwi na szczegóły. Spędzają wiele godzin, obserwując bacznie naturę, co wymaga ogromnej cierpliwości i zaangażowania
– tłumaczy Teresa Tuleja, fotoedytor National Geographic Polska i członkini jury.

- Na tych zdjęciach widać, że fotografują z miłości do przyrody. I dlatego udział w obradach jury jest tak ciekawym doświadczeniem – dodaje.

 

Rywalizacja

Zdjęcia zgłoszone w konkursie Związku Polskich Fotografów Przyrody muszą spełnić szereg warunków.

Rywalizować mogą wyłącznie fotografie wykonane zgodnie z zaleceniami Kodeksu Etycznego ZPFP, przedstawiające aktualny stan przyrody, tj. takie które zostały wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ocenie nie podlegają prace zawierające wyraźnie widoczne elementy działalności człowieka (ogrodzenia, budynki czy drogi ) oraz fotografie przedstawiające zwierzęta udomowione i tresowane. Zdjęcia muszą być wykonane w naturalnym środowisku, nie mogą pochodzić z ogrodów zoologicznych, botanicznych czy ośrodków hodowlanych.

Prace, które spełnią te warunki, podlegają technicznej preselekcji. O zwycięstwo walczą autorzy fotografii, które najlepiej oddają temat konkursu i jednocześnie reprezentują najwyższą jakość techniczną oraz artystyczną.

Jury w składzie: Marcin Dobas (fotograf National Geographic Polska), Ewa Kacperek (fotografka, zeszłoroczna laureatka tytułu Fotograf Roku) oraz Teresa Tuleja (fotoedytor National Geographic Polska), przyznało nagrody i wyróżnienia w 9 kategoriach:

  • Krajobraz – zdjęcia krajobrazowe przedstawiające przyrodę;
  • Ptaki – dzikie ptaki w ich naturalnym środowisku;
  • Ssaki – dzikie ssaki w ich naturalnym środowisku;
  • Owady i pajęczaki – owady i pajęczaki w ich naturalnym środowisku;
  • Inne zwierzęta – płazy, gady, ryby w ich naturalnym środowisku;
  • Rośliny, grzyby, śluzowce, mchy i porosty - rośliny, grzyby, śluzowce, mchy i porosty w ich naturalnym środowisku;
  • Kompozycja i forma – kadry zbudowane w oparciu o wzory, faktury i wyraziste formy zaobserwowane w przyrodzie;
  • Impresje – zdjęcia nastrojowe, ukazujące ulotne piękno dzikiej przyrody w śmiałej formie - z dopuszczeniem intensywniejszej obróbki w programach graficznych;
  • Świat w naszych rękach – relacje: człowiek/cywilizacja – naturalne środowisko (problemy, przykłady dewastacji i ochrony) oraz przyroda miejska – spontanicznie pojawiające się rośliny lub zwierzęta w środowisku silnie przekształconym przez człowieka.
 
Tegoroczni zwycięzcy

Tytuł Fotografa Roku 2016 OM ZPFP powędrował w tym roku do Wiesława Kościukiewicza za zdjęcie „Śnieży obraz” (kategoria „Kompozycja i forma”).  

Nagrodę publiczności zdobyła Urszula Frydrych za zdjęcie "Na drodze".

Gratulujemy!