Flaga wydziergana na drutach i szydełku będąca wspólnym dziełem fanów strony visitnorway.pl dotarła po dwóch miesiącach do Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie – leżącego najdalej na północ polskiego miejsca na Ziemi.

Członkowie 34. Wyprawy Polarnej PAN będący obecnie gospodarzami w Hornsundzie zainstalowali flagę na słupie informacyjnym przed budynkiem stacji. Flaga wydziergana przez ochotników z całej Polski dotarła do stacji drogą powietrzną z ponad dwumiesięcznym opóźnieniem. Opóźnienie było spowodowane złymi warunkami lodowymi, które uniemożliwiały przemieszczanie się po Archipelagu Svalbard i odcięły stację od dostaw pożywienia i innych produktów na dwa miesiące. Flaga i potrzebne polarnikom zapotrzebowanie dotarły drogą morską.

Akcja street artu upamiętnia 80. rocznicę pierwszej polskiej całorocznej wyprawy badawczej na Wyspę Niedźwiedzią – południową część Archipelagu Svalbard. Polscy naukowcy mają ogromne zasługi w odkryciu, nazwaniu i kartowaniu terenu Archipelagu. Polski Dom pod Biegunem, jak często nazywa się stację, jest placówką całoroczną.                

Archipelag Svalbard będący pod jurysdykcją Norwegii to jedno z najbardziej nietkniętych działaniem człowieka miejsc na Ziemi, leży 800 km na północ od brzegów Norwegii i zaledwie 1100 km od bieguna północnego.

Innovation Norway pełni rolę narodowej organizacji turystycznej i w Polsce działa w ramach Biura Radcy Handlowego Ambasady Królestwa Norwegii. Podobne biura działają w 30 krajach na całym świecie, główna siedziba organizacji mieści się w Oslo.

Polska Stacja Polarna w Hornsundzie została założona przez prof. Stanisława Siedleckiego podczas III Międzynarodowego Roku Geofizycznego w roku 1957. Należy do Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.  Od roku 1978 członkowie całorocznych wypraw prowadzą obserwacje meteorologiczne, badania z zakresu sejsmologii, magnetyzmu ziemskiego oraz jonosfery i elektryczności atmosfery. Równolegle prowadzone są badania glacjologiczne oraz badania środowiskowe obszarów południowego Spitsbergenu. W okresie letnim prowadzone są również badania biologiczne. Realizowane krajowe i międzynarodowe projekty naukowe pozwalają rozwiązać współcześnie poruszane, ważne zagadnienia dotyczące naszej planety.
Więcej informacji na temat Stacji, badań, kolejnych wyprawa oraz archipelagu Svalbard można znaleźć na stronie
www.hornsund.com i www.hornsund.igf.edu.pl.