Jak co roku konkurs przyciąga uwagę wszystkich miłośników fotografii. Ale nie tylko, bo to także soczewka, przez którą można spojrzeć na najważniejsze wydarzenia na świecie. Konkurs miał miejsce po raz 61. Zgłosiło się ponad 4,5 tysiąca fotografów ze 125 krajów. Nadesłali ponad 73 zdjęć! Zobaczcie nagrodzone!

Nagrodzone zdjęcia w najbardziej prestiżowym konkursie fotograficznym World Press Photo zawsze wzbudzają duże poruszenie w świecie fotograficznym i dziennikarskim. Rok temu odnosząc się do wyboru jury pisałam, że zdjęcie roku jest jak strzał w tył głowy. W tym roku, patrząc na biegnącego płonącego człowieka, widzę kompletną historię zamkniętą w jednym ujęciu. Nie muszę wiedzieć, że były to zamieszki w stolicy Wenezueli Caracas. Że młody człowiek, to kierowca motocyklu, który brał udział w antyrządowych protestach, i za chwilę motocykl eksploduje. To zdarzenie mogłoby mieć miejsce wszędzie. Zdjęcie mówi samo za siebie. Jego siłą jest uniwersalność i niezwykły moment uchwycony przez Ronaldo Schemidta z Agencji France-Press. Opis jest tu tylko dodatkiem, niezwykle ważnym, ale nie najważniejszym.

Może to zaskoczenie, ale jury uhonorowało trzecim miejscem w kategorii Spot News - stories, fotografa Juana Barreto, który przedstawia moment podpalenia i udzielenia pomocy płonącemu 28-latkowi. Temu samemu, który jest bohaterem zwycięskiej fotografii. "Zdjęcie mojego kolegi Juana jest doskonałe i z pewnością zasługuje również na pierwsze miejsce." – tak zwycięski fotograf Ronaldo Schemidt komentuje wybór jury.

Patrząc na zdjęcie roku WPP 2018 trudno nie wspomnieć o walorach technicznych i kompozycyjnych, choć te często schodzą na plan drugi w fotografii prasowej, ustępując miejsca randze fotografowanemu wydarzenia. I nawet można się pokusić na stwierdzenie, że zwycięska fotografia może się “podobać”. Choć trudno mówić w tej kategorii o czymś co przedstawia zło, brutalność, absurd i niesprawiedliwość dzisiejszych czasów. Ja mam z tym problem.

Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyr. artystyczna National Geographic Polska

Zdjęcie roku:

Zdjęcie Juana Barreto:

Zdjęcia: World Press Photo 2018