Pod Rzeszowem naukowcy znaleźli szczątki dotąd nieznanego gatunku ptaka sprzed 29 milionów lat. Skamielinę odkrył rzeszowski pasjonat paleontologii - Albin Jamróz

Resoviaornis jamrozi, bo tak nazwano nowe odkrycie, to gatunek ptaka wróblowego (Passeriformes) żyjącego w okresie wczesnego oligocenu.
Nazwa okazu pochodzi od nazwy miasta, w pobliżu którego został znaleziony.

- Rzeszów po łacinie to Resovia, ptak po grecku to ornis, oraz od nazwiska znalazcy - Albina Jamróza - wyjaśnił dr hab. Zbigniew M. Bocheński z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, jeden z autorów publikacji na temat znaleziska.

Dr hab. Teresa Tomek i mgr Krzysztof Wertz z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz mgr Ewa Świdnicka z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego znaleźli się w zespole naukowców badających szczątki. Odkrycia dokonał rzeszowski pasjonat paleontologii - Albin Jamróz. Okazy z jego kolekcji, na którą składają się głównie skamieniałości roślin i ryb z oligocenu Karpat, posłużyły w przeszłości do napisania kilku prac magisterskich na Wydziale Biologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Szczątki ptaka znalazłem na brzegu małego potoczku, który podmywał odkrywkę menilitowych łupków - nawarstwień sprzed dziesiątek milionów lat. Odkrycie to jest koronnym znaleziskiem mojego życia - powiedział Jamróz. Według dr. Bocheńskiego Resoviaornis jamrozi żył ok. 29 mln lat temu. - Był wielkości dzisiejszej sikory modrej. Dziób ptaka wskazuje, że żywił się owadami lub owocami. Miał dosyć długie nogi i zapewne większość czasu spędzał na ziemi lub wśród gałęzi, a nie w powietrzu - opisał naukowiec. Niestety nie zachowały się odciski piór ptaka, nie wiadomo zatem, jak dokładnie wyglądał.

Opis znaleziska, opracowany przez polskich naukowców, ukazał się właśnie w prestiżowym czasopiśmie "Journal of Ornithology"

Resoviaornis jamrozi jest trzecim pochodzącym z oligocenu dotychczas opisanym gatunkiem ptaka wróblowego na świecie i jednocześnie jednym z najstarszych ptaków wróblowych w ogóle. To piąty okaz kopalny oligoceńskiego ptaka opisanego dotychczas z terenów dzisiejszej Polski.

- Nasze odkrycie wnosi cenne informacje na temat wczesnego etapu ewolucji tej grupy ptaków. Obecnie ptaki wróblowe są najliczniejszą grupą ptaków. Spośród około 10 tys. znanych współcześnie gatunków ptaków ponad połowa (ok. 5400) to właśnie ptaki wróblowe - dodaje dr Bocheński.

Źródło: PAP