Prowadzący, czyli Tomek Michniewicz (zeszłoroczny zwycięzca kategorii Książka Roku)  i wicenaczelny magazynu National Geographic - Michał Cessanis przekazali dobrą wiadomość pięciorgu laureatom w kategoriach: Podróż Roku, Bloger Roku, Książka Roku, Inicjatywa Społeczna Roku oraz Człowiek i Wyczyn Roku. Nietypowa, bo internetowa gala miała miejsce dzięki wsparciu naszych partnerów – marce Jeep i producentowi  kolekcji kaw  L’OR Origins .

 

“Za inspirującą podróż, która rozbudza naszą wyobraźnię i pokazuje, że przemierzenie świata, to coś więcej niż zaliczanie punktów na mapie”

Pierwszymi tegorocznej laureatami gali zostali Ola i Arek, znani także jako Stones On Travel, którzy przeszli pieszo trasę z Panamy do Kanady. 9 krajów, 12 tysięcy kilometrów i 19 zdartych par butów przyniosło im nagrodę w kategorii Podróż Roku.
 

“Za naturalne i bezpretensjonalne pokazywania światu... świata!”

W kategorii Bloger Roku jury wyróżniło bloga Gdzie Bądź, prowadzonego od 2016 roku przez Piotera i Zonię. Podróżując, tworzą przygodowo-edukacyjne treści , okraszone dużą dozą humoru, dystansu i naturalności, co przyciągnęło na ich youtubowy kanał ponad 130 tysięcy subskrybentów. W swoich reportażach zaprezentowali m.in. Jakucję, Vanuatu czy Wyspy Galapagos, a ich konikiem jest zdecydowanie fauna tego świata.
 

“Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe”

 

Statuetka za najlepszą książkę ubiegłego roku poleciała prosto do Chile, w ręce Magdaleny Bartczak, autorki reportażu “Chile Południowe”. Reporterka w fascynujący i poetycki sposób opowiada o tamtejszej historii, ludziach i przyrodzie, nie stroniąc od niewygodnych tematów.


 

“Za akcję ekologiczną, która dotarła do wielu Polaków i zaangażowała ich w prosty sposób w ratowanie planety. Za promowanie stylu życia przyjaznego naturze, a przy okazji promowanie czytania książek”

Wyróżnioną w tym roku inicjatywą społeczną została akcja “Książka za worek śmieci”, której pomysłodawczynią jest Anna Jaklewicz. W ubiegłym roku odbyło się aż dziewięć edycji akcji, w których wzięło udział ponad 700 osób z 14 miast Polski i zaowocowało to zebraniem około 18 ton śmieci. Poza zbieraniem odpadów ważnym elementem projektu „Książka za worek śmieci” jest również edukacja ekologiczna oraz promowanie stylu życia, który jest przyjazny środowisku – akcji towarzyszą więc warsztaty ekologiczne prowadzone przez autorkę.
 

“Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych.Za przekraczanie granic, wierność pasji, odwagę, determinację i pokazywanie, że nie można żyć tylko marzeniami, ale trzeba je spełniać”

Nagroda za Wyczyn Roku powędrowała do kapitan Joanny Pajkowskiej, która, jako pierwsza Polka i czwarty polski żeglarz w historii, udała się w samotny rejs dookoła świata (bez zatrzymywania się w portach). Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Pajkowska nie skorzystała ze wsparcia sponsorów – sama sfinansowała rejs, który odbyła na pożyczonym jachcie.

Kolejne Travelery już za rok i, chociaż przeprowadzenie gali online było ciekawym doświadczeniem,  mamy nadzieję, że następnym razem spotkamy się z laureatami na żywo i osobiście uściśniemy im dłonie.

 

Zobacz relację z tegorocznej gali online: