„National Geographic Traveler” ogłosił wyniki plebiscytu TRAVELERY 2011. Tegoroczna edycja okazała się rekordowa pod względem liczby oddanych głosow – aż 11 tysięcy!

Grand Prix otrzymała Janina Ochojska –  założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

TRAVELERY to najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. O przyznaniu nagrody decydują głosy czytelników oraz jury złożone z najwybitniejszych podróżników, odkrywców, dziennikarzy i naukowców zajmujących się badaniami w dziedzinach związanych z poznawaniem świata, ludzi i kultur. Statuetki Travelerów zostały wręczone 23 kwietnia br. w Warszawie. Uroczystość poprowadziła Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika „National Geographic Traveler”.

Grand Prix

Za całokształt dokonań podróżniczych, naukowych lub eksploracyjnych oraz wierność życiowej pasji.

Janina Ochojska

Przez niespełna 20 lat dotarła z pomocą humanitarną do ponad 40 krajów. Czasem się bała, mogła zginąć. Ma jednak zasadę: nigdy się nad sobą nie rozczula. Założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, pionierka działań humanitarnych w Polsce, zainspirowała i nauczyła Polaków, jak dbać o najbardziej potrzebujących. (fot. Bart Pogoda).

Myślę, że nagroda, którą otrzymałam, jest podkreśleniem społecznego wymiaru moich podróży. Bo przecież mają one inny charakter niż te, których celem jest wyłącznie poznawanie świata i zwyczajów ludzi. Żeby dobrze wykonywać swoją pracę, muszę wiedzieć, jak naprawdę wygląda życie Sudańczyków, Somalijczyków czy Palestyńczyków. Wcześniej, gdy do Bośni i Czeczenii organizowaliśmy konwoje humanitarne czy gdy zakładaliśmy misje w Iraku lub Afganistanie, uważałam, że powinnam tam być osobiście, a nie tylko posyłać ludzi. Chciałam być świadkiem wydarzeń, tragedii, po to żeby wiarygodnie móc apelować o pomoc. Dla mnie wyzwaniem nie są wysokie szczyty, ale raczej działanie w społecznościach obarczonych wieloma problemami – od konfliktów zbrojnych do braku dostępu do wodyJanina Ochojska po otrzymaniu nagrody Grand Prix w konkursie Travelery 2011.

W mojej pracy mam ogromny zaszczyt i przywilej spotykać ludzi, którzy czasem są szaleni, czasem odważni, czasem nawet ryzykują za bardzo… Ale wyborem swojej drogi życiowej dają najlepsze świadectwo, że warto żyć, a nie egzystować, i że zawsze jest coś więcej do zrobienia. Działalność Janiny Ochojskiej śledziłam od zawsze i od zawsze podziwiałam. To jedna z osób, które sprawiają, że czuję się malutka i z pokorą podchodzę do wszystkiego, co zrobiłam w życiu… ale to jeszcze bardziej dopinguje mnie, żeby starać się mocniej. I nigdy się nie poddawać. Tak jak onamówi Martyna Wojciechowska.

Podróż roku 
Za realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej

dla: Zbyszka Sasa, Jakuba Pająka, Norberta Skrzyńskiego, Piotra Sudoła i Piotra Tomzy z ekipą  

za: Afrykę Nowaka

Ponad dwa lata trwał ten jeden z najciekawszych projektów podróżniczych ostatniej dekady – wielka sztafeta przez całą Afrykę śladami równie wielkiego podróżnika Kazimierza Nowaka. Uczestnicy ekspedycji (129 osób) odtworzyli przebieg jego trasy, przemierzyli ją tak jak on, czyli rowerem, konno, czółnem i pieszo. Odszukali nawet naocznych świadków podróży Nowaka, która odbyła się w latach 1931–1936. www.afrykanowaka.pl

 

Wyczyn roku

Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych

dla: Piotra Pogona i Łukasza Żelechowskiego
za: Zdobycie Aconcagui

Maratończyk z jednym płucem i niewidomy dziennikarz zdobyli najwyższy szczyt obu Ameryk. – To, co robimy, jest z medycznego punktu niewytłumaczalne – mówił „Travelerowi” po powrocie z wyprawy Piotr Pogon. Wejście na Aconcaguę (6962 m) to nie pierwsze ich osiągnięcie tej klasy. Wcześniej Żelechowski jako pierwszy na świecie niewidomy zdobył Elbrus, stanął również na wierzchołku Kilimandżaro. Podobne sukcesy ma na swym koncie Pogon. Po tych wyczynach pojawił się pomysł zdobycia Korony Ziemi. Obaj zgodnie twierdzą, że człowiek niepełnosprawny może pokonać wiele trudności. Wystarczy, że ma optymizm, chęć życia i pasję. Swoimi czynami udowadniają, że to prawda. www.expedition.gedeonrichter.pl

Społeczna inicjatywa roku

Za propagowanie idei odpowiedzialnego podróżowania, świadomości ekologicznej i szacunku dla dziedzictwa kulturowego

dla: Kampanii społecznej „Podróże kontra telewizor”

Według statystyk polskie dzieci spędzają rocznie przed telewizorem 34 dni. W soboty przeciętnie 3 godz. i 4 min, zaś ich rodzice w weekendy średnio prawie 10 godz. To naprawdę dużo. A przecież mogliby ten czas spędzać i ciekawiej, i przede wszystkim razem. Kampania społeczna zainicjowana przez Stowarzyszenie „Wolna Przedsiębiorczość” postanowiła to zmienić. Zebrała ponad 12 tys. głosów pod apelem o ustanowienie dwóch nowych praw dziecka: „Do podróżowania z rodzicami” oraz „Do soboty bez telewizora”. Przy okazji skutecznie zachęcając kilkaset firm do rozbudowy oferty turystycznej, tak by podróżować mogły całe rodziny – także te z małymi dziećmi. www.znanenieznane.pl
Naukowe odkrycie roku

Za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury
dla: Prof. Andrzeja Kokowskiego, Marcina Piotrowskiego, Artura Troncika
za: odkrycie skarbu w Czermnie

Drogocenna biżuteria, złocone srebro z XIII w. – to efekt wykopalisk archeologicznych, które naukowcy z UMCS-u w Lublinie prowadzili w Czermnie (powiat Tomaszowski). Klasa zabytków, przykładów najwyższego kunsztu złotniczego rusko-bizantyńskich jubilerów, wzbudziła zainteresowanie zagranicy. Odkrycie ma też znaczenie historyczne – może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez znawców średniowiecza Grodów Czerwieńskich.
 

Podróżnicza książka roku

Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób rozszerza czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe

dla: Anny Olej-Kobus, Krzysztofa Kobusa
za: „Namibię: 9000 km afrykańskiej przygody”

Pierwsza w Polsce książka opisująca Namibię. Ale nie z tego powodu zdobyła Travelera 2011. Pozycja Anny Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa, fotografów i dziennikarzy, ma wszystko, co dobra literatura podróżnicza mieć powinna: ciekawą historię, reporterskie spostrzeżenia, porady dla początkujących włóczykijów, świetne zdjęcia i subtelny humor. Jakby tego było mało, na stronach pojawia się dwóch małych chłopców, synów autorów – to oni stają się głównymi bohaterami książki. 

Blog Travelerowca

Dla podróżnika, który za pomocą bloga najefektowniej przeniósł swą podróż przez świat realny do świata wirtualnego

dla: Rodziny bez granic www.thefamilywithoutborders.com

Jak sami przyznają, nie jest łatwo prowadzić dobrego bloga. No bo jak tu pisać, gdy wokoło tyle się dzieje. – Staramy się jak najwięcej doświadczyć, poczuć, usłyszeć – mówią. Bloga piszą i w wiosce Majów, i na plaży w Belize. Zawsze z humorem i błyskotliwymi uwagami na temat różnych krajów Ameryki Centralnej, po której teraz się przemieszczają. Wszystkim sceptykom przekonanym, że nie można pogodzić pasji globtroterskiej z udanym życiem rodzinnym, polecamy odwiedzenie bloga Anny i Thomasa Albothów, którzy podróżują wraz z dwójką małych dzieci Hanną i Milą, łamiąc przy tym schemat typowej domowej egzystencji.

Pozostali nominowani


Kategoria Podróż roku – partnerem kategorii jest firma Garmin:
1. Piotr Ganczarski, Andrzej Pietrzyk, Grzegorz Szczygieł oraz Maciej Zatoński – Na Jedwabnym Szlaku.
2. Börje Ivarsson, Monika Witkowska – Jachtem „Anna” przez lody Arktyki.
3. Rafał Król, Paweł Łączny, Tomasz Woźny – Pieszo przez Haiti.
4. Wojciech Lewandowski z ekipa – Śladami polskich wypraw w Andy.
Kategoria Wyczyn roku:
1. Zbigniew Gutkowski – II miejsce w okołoziemskich regatach VELUX 5 Oceans Race.
2. Edyta Ropek – Zwycięstwo w Pucharze świata 2011 we wspinaczce sportowej na czas.
3. Krzysztof Starnawski – Rekord świata w nurkowaniu.
4. Dariusz Załuski – Pierwsze od 15 lat zdobycie K2.
Kategoria Społeczna inicjatywa roku:
1. Ekspedycja poszukiwawcza zaginionych podróżników: Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza.
2. Projekt Nosorożce.
3. Klub SOS Polskiej Akcji Humanitarnej.
4. Promocja Mazur w ramach konkursu na siedem nowych cudów natury.
Kategoria Naukowe odkrycie roku:
1. Prof. Jacek Baranowski i inni – Odkrycie metody przemysłowej produkcji grafenu.
2. Prof. dr hab. Nikodem Grankowski, prof. dr hab. Marek Tchórzewski z zespołem – Przełom w badaniach
nad szczepionka na malarię.
3. Prof. Andrzej Udalski z zespołem – Odkrycie planet swobodnych
4. Prof. Dariusz Kucharczyk z zespołem – Wyhodowanie w warunkach sztucznych węgorza.
Kategoria Podróżnicza książka roku:
1. Andrzej Meller – „Miraż. Trzy lata w Azji”.
2. Marcin Michalski, Maciej Wasielewski – „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”.
3. Małgorzata Szejnert – „Dom żółwia. Zanzibar”.
4. Paulina Wilk – „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”.
Kategoria Blog Travelerowca - partnerem kategorii jest firma HRS.pl:
1. Blogiem dookoła świata www.religia.tv
2. Na Filipinach, www.¬ lipinos.pl
3. Rowerem przez Kordyliery www.onthebike.pl
4. Żywcem w Afryce zywcemwafryce.wordpress.com

Kolegium redakcyjne „National Geographic Traveler” nominowało po pięć kandydatur w każdej kategorii. Zwycięzców plebiscytu wybrali czytelnicy w głosowaniu SMS-owym, które rozpoczęło się 25 stycznia i trwało do 27 marca br. Zdobywcę Grand Prix, jak co roku, wskazuje Kapituła plebiscytu, w skład której weszli: Martyna Wojciechowska, Agnieszka Franus (z-ca red. naczelnej „NG Travelera”), Alicja Dąbrowska (dziennikarka podróżnicza „Gazety Wyborczej”), Elżbieta Dzikowska (podróżniczka i dziennikarka, laureatka Grand Prix Travelery 2007), Zofia Kielan-Jaworowska (profesor paleobiologii, laureatka Grand Prix Travelery 2009), Artur Hajzer (twórca programu Polski Himalaizm Zimowy), Tomasz Jagodziński (Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), Marek Kamiński (podróżnik i polarnik, laureat Grand Prix Travelery 2010), Michał Wójcik (redaktor naczelny magazynów „Focus” i „Focus Historia”).