"Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?", "Anioły zrodzone ze światła", "Symfonia Fabryki Ursus" - to tylko niektóre z filmów, które warto zobaczyć podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Największe święto kina dokumentalnego w Polsce rozpoczyna się już 10 maja.

 
W programie 16. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity znalazły się filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata. To produkcje, które pomagają otworzyć się na wyzwania współczesności i podejść do nich bez ekierki, skłaniają do refleksji wolnej od przyzwyczajeń i stereotypów, a przez to zbliżają do zrozumienia świata i samych siebie. A pryznajmniej stwarzają ku temu okazję.
 
Podczas tegorocznej edycji 11 filmów powalczy o nagrodę National Geographic za najlepsze zdjęcia. Operator zwycięskiego filmu otrzyma 2000 euro. O wygranej zadecyduje jury w składzie: Karolina Bielawska – reżyserka, Agnieszka Franus - redaktor naczelna "National Geographic Polska" oraz "National Geographic Traveler", Marcin Koszałka – operator i reżyser filmowy, Witek Orski - artysta wizualny, teoretyk fotografii.
 
W konkursie National Geographic zobaczycie tytuły, które - przede wszystkim - zachwycają stroną wizualną. Oto one: 

 

Anioły zrodzone ze światła

Angels Are Made Of Light
reż. James Longley/Stany Zjednoczone, Dania, Norwegia/2018/117 min.

Kręcony przez trzy lata film śledzi życie uczniów i nauczycieli w małej szkole w starej dzielnicy Kabulu w Afganistanie, która powoli odbudowuje się po wcześniejszych konfliktach. Aktualna historia Afganistanu przeplata się tu z portretami współczesnych ludzi, czego efektem jest kameralna, pełna niuansów wizja społeczeństwa żyjącego w cieniu wojny.

Pierwszym narratorem jest Sohrab, który wierzy, że dzięki miłości do książek uniknie pracy fizycznej. Starszy brat Sohraba, Rostam, z jednej strony chce pójść w ślady ojca-mechanika, a z drugiej jest rozdarty. Z kolei młodszy brat, Yaldash, czuje się uwięziony w warsztacie metalowym swojego szefa i marzy o nauce. Poznajemy też Nika Mohammeda, nauczyciela po sześćdziesiątce, którego wspomnienia odsłaniają przeszłość Afganistanu. Nabiullah, nowy chłopak z sąsiedztwa, wyobraża sobie przyszły Afganistan bez Amerykanów i talibów. Moqades, młody nauczyciel religii, opowiada się za niestosowaniem przemocy i potępia korupcję wśród mudżahedinów. Nauczyciel Hasiba widzi siebie w młodych uczniach, a starsza sprzątaczka w szkole wspomina młodość pod dowództwem Sowietów i nerwowo obserwuje, jak plemienne frakcje znów walczą o władzę.

Wybory prezydenckie mijają, a historia kraju wkracza w nowy etap. Jaka będzie przyszłość Afganistanu? Czy będzie to kraj kojarzony tylko z wojną? Jaki wpływ na jego losy będzie miało młode pokolenie Afgańczyków?