Jesteśmy przekonani, że każdy Czytelnik Travelera ma własną listę podróżniczych marzeń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby rozbudowywać ją o kolejne pozycje. Warto inwestować w marzenia i odkrywanie świata.

ABU SIMBEL, EGIPT

Abu Simbel to słynny kompleks świątynny faraona Ramzesa i jego małżonki Nefretari. Położony wśród nubijskich piasków, tuż nad Jeziorem Nasera, jest jednym z najpiękniejszych zabytków Egiptu.

 

KLIFY MOHERU, IRLANDIA

Uwiecznione na setkach zdjęć Mohery są najczęściej odwiedzanymi klifami w całej Irlandii. Na tłok jest jednak sposób: weź nocleg na miejscu u wybierz się na eksplorację albo o świcie albo późnym wieczorem – wtedy nie ma śladu po większości turystów.

 

TADŹ MAHAL, INDIE

Najbardziej niezwykłe mauzoleum świata, cud architektury. Budowę grobowca zlecił Shah Jahan, który chciał w ten sposób złożyć hołd ukochanej żonie Mumtaz, która zmarła przy porodzie potomka. Ukończono ją w 1654 r., po 13 latach pracy, w którą było zaangażowanych 20 tysięcy ludzi.

 

GÓRY TIANZI, CHINY

W prowincji Hunan, w górach Wuling, znajduje się Rezerwat Krajobrazowy Wulingyuan, a w nim, wśród tropikalnej roślinności, miliony lat erozji uformowały ponad 3 tysiące smukłych form z piaskowca, których podnóża giną w gęstej mgle, tworząc złudzenie, że te strzeliste góry unoszą się nad ziemią.

 

PUSTYNIA NAMIB, NAMIBIA

Jej nazwa w języku plemienia Nama oznacza „miejsce, w którym nic nie ma”. W rzeczywistości jednak wciąż coś tu się dzieje. Smagane wiatrem diuny przesuwają się, zmieniają kształt, formują od nowa, a krążące nad horyzontem słońce barwi je na dziesiątki odcieni.

 

PARK NARODOWY FIORDLAND, NOWA ZELANDIA

To przez jego teren biegnie Milford – najbardziej znany szlak turystyczny Nowej Zelandii i jeden z najbardziej znanych na świecie. Nigdzie nie ma tak ogromnego terenu, na którym fiordy, lasy deszczowe, krystalicznie czyste rzeki i jeziora są obok siebie, do tego niemal nieskażone cywilizacją.