Redakcja National Geographic oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zapraszają na kolejną edycję Festiwalu Podróżników. 15 czerwca zielonogórski deptak po raz trzeci wypełni się pasjonatami podróży i miłośnikami ciekawych opowieści. Uczestnicy wydarzenia będą mogli usłyszeć i obejrzeć historie zarówno z odległych stron świata jak i przekonać się, że ciekawa podróż nie musi wiązać się z wielkim przedsięwzięciem.

Artykuł promocyjny

10:00 – 11:00 Jasiek Mela

"Niemożliwe" to tylko wymówka - jak przekraczać własne granice

„Po co chodzić w góry? Bo są – po prostu”. Tak mawiał Ryszard Czajkowski. Niezależnie od wieku, warto zawsze mieć w sobie dziecięcą ciekawość świata i ciągle go poznawać. A w górach i innych dalekich miejscach odkrywamy nie tylko widoczki, ale i poznajemy samych siebie. Opowiem o swoim doświadczeniu gór, a właściwie drogi, bo to ona jest najważniejsza. Po drodze są upadki, kryzysy, zwątpienia, ale i ukryta siła. Nie znamy swojej siły póki nie pojawi się konieczność jej wykorzystania. To będzie szczera opowieść o sile i doświadczaniu niemocy, która uczy pokory.

11:15 - 12:05 Pojechana, Aleksandra Świstow

Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin.

Zabawne historie z życia Polki w jednym z największych miast Chin i opowieści z podróży po Państwie Środka: o obutych psach, podrabianym ryżu, układaniu się z duchami, przemycie mleka w proszku, targach matrymonialnych, tradycyjnym weselu i nowoczesnych zaręczynach, słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli i o tym, co powinien zrobić każdy chiński prawdziwy mężczyzna. Aleksandra Świstow, autorka książki "Laowai w wielkim mieście", opowiada o swoich potyczkach i niuansach chińskiej kultury z humorem i dystansem, zapraszając do wspólnej podróży po „kraju na końcu świata i nie z tego świata”. Podróży lokalnym zwyczajem bez trzymanki i czasem pod prąd.

12:15 – 13:15 Las w nas, Magdalena Bębenek i Piotr Horzela

Co tak naprawdę wiemy o lesie?

Lasy pokrywają powierzchnię blisko 30% naszego kraju. By do nich dotrzeć, potrzebujemy średnio 23 minut. Jak wyglądają, nikomu mówić nie trzeba, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Czy i jak jesteśmy z nimi związani oraz co z tego wynika? Razem z Magdą i Piotrem wybierzemy się w podróż do Puszczy Knyszyńskiej. Przyjrzymy się temu, czym jest las i jaką rolę pełni w naszym życiu, a także w jaki sposób uczyć się o nim i od niego.

13:30 – 14:30 Mateusz Waligóra

Cisza. W podróży między słowami.

‘Cisza’ to pełna refleksji opowieść o samotności w jednych z najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi miejsc na ziemi. Próba odpowiedzi na pytania o sens podejmowania wyzwań, w trakcie których droga w gruncie rzeczy nigdy nie prowadzi do celu. W rezultacie zaś to opowieść o tym jak wiele jest w stanie znieść człowiek, który wierzy, że wędrówka przez pustynie już sama w sobie stanowi rodzaj nagrody.

14:45 – 15:45 Znaj Kraj, Szymon Nitka

Dokąd udać się na rowerowy urlop w Europie

Opowie o tym jak wiele dobrego dzieje się w ostatnich latach w turystyce rowerowej w Polsce i jak polskie szlaki prezentują się na tle najlepszych szlaków rowerowych w Europie. Które polskie regiony postawiły na turystykę rowerową? Kiedy pojedziemy nowoczesną trasą rowerową wzdłuż Wisły nad Morze Bałtyckie? Który szlak rowerowy w Polsce jest najpiękniejszy? Dokąd udać się na rowerowy urlop poza Europę? Ile tysięcy kilometrów szlaków rowerowych mają Niemcy? O wszystkim tym w wystąpieniu turysty rowerowego, blogera podróżniczego, współpracownika magazynu Rowertour i ambasadora marki Kross.

16:00 – 17:00 Busem Przez Świat, Ola i Karol Lewandowscy

Alaska i Kanada

Przez ponad 70 dni pokonaliśmy starym busem prawie 20.000 kilometrów przez drogi i bezdroża Alaski i Kanady. Odwiedziliśmy najpiękniejsze parki narodowe, szukaliśmy złota i tropiliśmy rosomaki. Spotkaliśmy dziesiątki niedźwiedzi, pływaliśmy kajakami po lodowcu i trafiliśmy na morderstwo w Twin Peaks. Zmierzyliśmy się ze szlakiem do autobusu z Into The Wild i odnaleźliśmy Polaka w motelu widmo. Podczas naszego wystąpienia poznasz Północ taką, jaka jest naprawdę – dziką, nieprzewidywalną i ucząca pokory.

 

Więcej festiwalowych atrakcji:

10:00 -17:00 „Leśny papier czerpany” – kreuj, komponuj i zabierz naturę ze sobą!

Podczas festiwalu, wspólnie z leśnikami, będzie można wziąć udział w warsztatach czerpania papieru i stworzyć własne kompozycje z darów lasu.

13:00 - 15:30 Kwiaciarnia Grafiki - Koszulki Festiwalowe

Kwiaciarnia Grafiki to pracownia sitodruku i studio graficzne. Są jedyną galerią w Polsce, która skupia się na prezentowaniu prac wykonanych w technice sitodruku. Prowadzą również sklep internetowy graphicsflowershop.com gdzie sprzedają artefakty (grafiki, plakaty, koszulki) sztuki sitodruku. Podczas trwania festiwalu każdy będzie mógł stworzyć swoją własną koszulkę z Kwiaciarnią Grafiki.

Dla dzieci:

11:00 - 13:00 Globtroterek - RODZINNA GRA FESTIWALOWA

TAJEMNICZY BACHUSIK

Do Zielonej Góry przybył Tajemniczy Bachusik! Nikt dokładnie nie wie jak wygląda, jak się nazywa i co trzyma w tajemniczym skarbcu. „Coś niecoś” o Bachusiku wiedzą postacie znane z książek dla dzieci. Trzeba zatem dotrzeć do Baby Jagi, Kopciuszka, Rycerza, Złej Królowej i Czarodzieja, wykonać zadania, zdobyć wskazówki i kod do skarbca. Dzięki temu można namierzyć Tajemniczego Bachusika i zgarnąć nagrodę! Szykuje się świetna zabawa!

 

Pierwsze wydarzenia związane z festiwalem rozpoczną się o godzinie 10:00.

Wszystkie prelekcje są bezpłatne.

Spotkanie z podróżnikami odbędą się w namiocie przy Pomniku Bachusa.

Wszystkie szczegóły oraz program Festiwalu dostępne są na stronie internetowej:

http://travelery.national-geographic.pl/festiwal-zielona-gora

oraz na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/329328471094196/