Wydarzenie będzie miało unikalny sportowy charakter – trasa, która będą pokonywać uczestnicy nie ma wyznaczonej linii mety i zakończy się, kiedy ostatnia osoba na świecie przestanie biec. Celem rywalizacji jest zebranie środków na badania poszukujące metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. W Polsce bieg Wings for Life World Run odbędzie się w Poznaniu.
GLOBALNY BIEG W SZCZYTNYM CELU
W tym samym momencie, bez względu na porę dnia i nocy oraz panujące warunki atmosferyczne, cały świat wystartuje pod wspólnym hasłem „Biegniemy dla tych, którzy nie mogą!”.  Są to zawody przeznaczone dla wszystkich, bez względu na biegowe zaawansowanie – zarówno dla początkujących amatorów, jak i olimpijczyków. Wydarzenie pomoże przyśpieszyć rozwój naukowy oraz zwróci uwagę na już poczynione postępy w badaniach nad rdzeniem kręgowym.

UNIKALNY FORMAT BIEGU

Pierwszy raz w historii biegów trasa nie ma klasycznej linii mety. Będzie ją wyznaczać jadący za uczestnikami samochód, który wystartuje 30 minut po oficjalnym rozpoczęciu rywalizacji. Każdy z biegaczy musi utrzymywać odpowiednie tempo, aby pozostać przed jadącym autem. Jeśli uczestnik zostanie przez nie wyprzedzony, automatycznie kończy swój udział. Jego rezultat zostaje zapisany w międzynarodowym rankingu. Wyścig zakończy się, gdy ostatnia osoba na świecie przestanie biec po wyprzedzeniu przez samochód zamykający bieg. Szacuje się, że w tym globalnym sportowym święcie będzie uczestniczyć 150 tys. osób.
„Bieganiem zajmuję się od bardzo dawna, ale po raz pierwszy spotykam się z koncepcją, że zawodnicy nie biegną do mety, a to ona goni ich. To nowatorskie, dotąd niespotykane rozwiązanie z pewnością spowoduje, że i rywalizacja przybierze niezwykłą postać. W biegu tym kluczową rolę odgrywa również jego start, który przypada na tę samą godzinę we wszystkich krajach, będących na dwóch półkulach globu. Oznacza to, że zawodnicy będą biegli o różnych porach dnia i nocy, w odmiennych warunkach atmosferycznych, co dodatkowo sprawia, że rywalizacja ta będzie tak pasjonująca” – mówi Jerzy Skarżyński, maratończyk i trener, Ambasador Wings for Life World Run w Polsce.

 
BIEG W POLSCE
Wings for Life World Run w naszym kraju rozpocznie się w miejscu, gdzie nawet najbardziej ambitne przedsięwzięcia i najodważniejsze wizje mają szanse powodzenia. Poznań, gdzie przed wiekami narodziło się państwo polskie, słynie z udanych imprez biegowych. Trasa będzie prowadzić ulicami stolicy Wielkopolski, a następnie skieruje się poza granice miasta.
„Wszyscy Ci, którzy chcą tego dnia podjąć wyzwanie, pokonać własne bariery, ustanowić swój rekord,
a przede wszystkim pokazać swoją solidarność i pomóc osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, powinni być na linii startu 4 maja 2014 r.” – mówi Wojciech Kruczyński, dyrektor sportowy Wings for Life World Run w Polsce.

W budowaniu społecznej świadomości pomagają lokalni Ambasadorowie i Przyjaciele, wśród nich: Monika Kuszyńska – wokalistka i autorka tekstów, Agnieszka Więdłocha – aktorka teatralna i telewizyjna, Jerzy Skarżyński – maratończyk i trener nazywany guru polskich biegaczy oraz Mateusz Michalski - dwukrotny medalista paraolimpijski.

„Problem ludzi żyjących z przerwanym rdzeniem kręgowym nie jest dostrzegany na co dzień, pomimo, że dotyczy on prawie trzech milionów osób na całym świecie. Niejednokrotnie wystarczy jedna chwila, nieszczęśliwy splot zdarzeń, aby nasze życie zmieniło się diametralnie. Idea i cel przyświecające Wings for Life World Run rodzą realne szanse na znalezienie skutecznej metody leczenia. To nadzieja dla bardzo wielu osób na odwrócenie często dramatycznych skutków różnych wypadków; nadzieja na to, aby
w niedalekiej, mam nadzieję, przyszłości mieć możliwość pobiec razem ze wszystkimi” – Mówi Monika Kuszyńska, wokalistka i autorka tekstów, Ambasadorka Wings for Life World Run w Polsce.

FUNDACJA WINGS FOR LIFE

Fundacja Wings for Life to prywatna organizacja non-profit, której głównym celem jest znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. W swojej działalności wspiera projekty naukowych badań medycznych i testów klinicznych w tej dziedzinie na całym świecie.

Od momentu powstania (2004 r.) fundacja przekazała środki na 82 międzynarodowe projekty badawcze prowadzone przez uznane uniwersytety i instytucje. Działalność Wings for Life opiera się na datkach ofiarowywanych przez osoby prywatne i firmy. 100% otrzymanych wpłat przeznaczanych jest na cele badawcze. Wszystkie koszty administracyjne związane z działalnością samej fundacji pokrywa firma Red Bull.

Od 2007 roku Wings for Life jest członkiem międzynarodowej organizacji skupiającej najważniejsze fundacje działające na rzecz badań nad rdzeniem kręgowym - International Campaign for Cures of Spinal Cord Injury Paralysis (ICCP). Członkami ICCP są między innymi Christopher & Dana Reeve Foundation, Miami Project to Cure Paralysis oraz International Spinal Research Trust.