Miniaturowy sarkofag z cedrowego drewna odkryty został w Gizie w 1907 roku podczas prac wykopaliskowych misji z Brytyjskiej Szkoły Archeologii i w tym samym roku trafił do Fitzwilliam Museum – muzeum sztuki i starożytności w Cambridge.

 

Według naukowców niewielki sarkofag, którego wielkość można porównać z pudełkiem na buty, jest miniaturową wersją drewnianych sarkofagów z czasów XXVI Dynastii (664-525 r. p.n.e.), przed pierwszym panowaniem perskim w okresie tzw. epoki późnej w dziejach starożytnego Egiptu (664-332 r. p.n.e.).
 

Naukowcy z Fitzwilliam Museum, przygotowujący wystawę pt. „Śmierć nad Nilem: Odkrywanie Życia Pozagrobowego w Starożytnym Egipcie”, postanowili prześwietlić ten eksponat, spodziewając się, że miniaturowy sarkofag może zawierać zabalsamowane fragmenty ciała osoby dorosłej, wyjęte podczas procesu mumifikacji zwłok.
 

Zwykłe prześwietlenie eksponatu promieniami X nie pozwoliło uzyskać satysfakcjonującego naukowców obrazu, więc zwrócono się do Uniwersytetu Cambridge o przeprowadzenie badania metodą tomografii komputerowej.
 

Ku zaskoczeniu naukowców okazało się, że wewnątrz sarkofagu znajduje się ciało nienarodzonego dziecka, którego rozwój w życiu płodowym naukowcy szacują na 16-18 tygodni.
 

Według ekspertów sarkofag z Gizy zawiera najmniejsze znane naukowcom szczątki dziecka, jakie kiedykolwiek odkryto w indywidualnym starożytnym pochówku w Egipcie.
 

W odkrytym w 1922 roku grobowcu faraona Tutanchamona, władcy Egiptu w latach ok. 1333-1323 p.n.e., odkryto dwa sarkofagi z ciałami jego córek, które zmarły w ok. 25. oraz 37. tygodniu ciąży królewskiej małżonki faraona – Anchesenamon.
 

Jak poinformowała Julia Dawson, kierująca Działem Konserwacji w Fitzwilliam Museum, dokonane odkrycie jest ważne dla badań rytuałów pogrzebowych w starożytnym Egipcie, a szczególną uwagę zwraca staranność, z jaką potraktowano ciało ludzkiego płodu.
 

Uzyskane obrazy przedstawiają maleńkie ludzkie ciało z rękami skrzyżowanymi na piersiach, z wykształconymi palcami u rąk i nóg. Miękkie kości czaszki niestety nie utrzymały kształtu głowy, która nie zachowała się w dobrym stanie.
 

Według ekspertów, ciało dziecka zostało starannie zawinięte w bandaże, a przed zamknięciem sarkofagu zewnętrzną warstwę całunu pokryto rodzajem płynnej smoły.
 

Miniaturowy sarkofag z Gazy jest obecnie eksponatem na zaplanowanej wystawie w Fitzwilliam Museum w Cambridge i można go tam oglądać do 22 maja 2016 roku.
 

Źródło: PAP oraz The Fitzwilliam Museum, Cambridge