Ideę jego zaistnienia po raz pierwszy zaproponował na konferencji UNESCO, poświęconej ochronie środowiska, amerykański ekolog, John McConnell. Obchodzony jest 22 kwietnia już od 39 lat.

Pomysł McConnell'a spotkał się z silnym poparciem ze strony władz, co pozwoliło mu ogłosić Manifest Dnia Ziemi, pod którym podpisali się Sekretarze Generalni ONZ, m.in. Kurt Waldheim, Margarte Mead, U Thant, John Gardner. Mniej więcej w tym samym czasie, amerykański senator Gaylorg Nelson, na konferencji w Seattle, zaproponował ogólnonarodową demonstrację przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla ruchów ekologicznych. W demonstracji, która odbyła się pół roku później, 22 kwietnia 1970 r., wzięło udział ponad 20 milionów Amerykanów. Według pierwotnych założeń dzień ten ma być świętem Ziemi, podczas którego szczególnie głośno i zdecydowanie mówi się o ekologicznych problemach naszej planety i o zagrożeniach związanych z zanieczyszczaniem środowiska przez człowieka. Obecnie w obchodach Dnia Ziemi bierze udział ponad 200 mln. osób z przeszło 140 krajów.
W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r. i za każdym razem odbywa się pod innym hasłem przewodnim, związanym z problemami ekologicznymi. Obchody w 2009 r. uświetnia hasło: "Z energią chrońmy klimat". Już od 22 kwietnia odbywają się imprezy związane z obchodami Dnia Ziemi, m.in. konferencja prasowa w Bibliotece Narodowej w Warszawie, a także finał konkursu "Człowiek Polskiej Ekologii 2008". Szczegółowy plan obchodów Dnia Ziemi 2009 oraz inne informacje dostępne są na stronach http://www.dzienziemi.org.pl.
Tekst: Agnieszka Budo