Co podarować kobiecie we Włoszech? Jak Rosjanie celebrują Dzień Kobiet i na czym polega wyjątkowość tego święta w Chinach?

Na szczęście czasy, w których Dzień Kobiet kojarzył się głównie z goździkami, rajstopami i kawą, ofiarowywanymi paniom w zakładach pracy, mamy już dawno za sobą. Zwyczaj celebrowania tego święta na dobre zadomowił się w Polsce, lecz nie jest to wyłącznie nasza tradycja.

Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu krajach, co więcej, jest świętem oficjalnym m.in. w Albanii, Algierii, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii.

Powszechnie przyjętym zwyczajem jest to, że mężczyźni obdarowują znajome kobiety kwiatami i drobnymi upominkami, zaś szczególnymi względami obdarzają swe ukochane. Są jednak kraje, w których dzień ten celebrowany jest w sposób odbiegający od standardowego.

 

Włosi, Rosjanie, Chińczycy...

We Włoszech 8 marca obchodzony jest wyjątkowo hucznie. Jak wiadomo gorącokrwiści Włosi ubóstwiają kobiety, dlatego do obchodów przygotowują się już tydzień wcześniej. Miasta zostają oklejone okolicznościowymi plakatami i ulotkami. W Dniu Kobiet każda pani zostaje obdarowana bukietem kwiatów, a często również gałązkami akacji srebrzystej. Co ciekawe, kobiety również wręczają sobie nawzajem prezenty, obdarowując koleżanki, matki, siostry czy znajome. Akacje srebrzyste i czekolada są także najczęstszym prezentem w Rosji.

W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Macedonii, Słowenii, Serbii i Węgrzech kobiety najczęściej dostają kwiaty. Czasami prezenty ofiarują swoim pracownicom szefowie, zaś uczniowie w szkołach często obdarowują swe nauczycielki. W Portugalii i Rumunii panie cieszą się tego dnia własnym towarzystwem, organizując tzw. ,,babskie wieczory”. Na kolacjach i przyjęciach celebrują swoje święto wyłącznie w kobiecym gronie.

W Chinach Dzień Kobiet obchodzi się w dość specyficzny sposób. Wszystkim Paniom należy się pół dnia wolnego od pracy. W wielu sklepach można wówczas skorzystać ze specjalnych zniżek. Dla Wietnamczyków jeden Dzień Kobiet to stanowczo za mało, dlatego świętują  go dwukrotnie. Obchodzony jest nie tylko 8 marca, ale i 20 października. Popularnym prezentem w Wietnamie są goździki.

 

Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet

I zarezerwuj w Wezyr Holidays i Coral Travel, letnią wycieczkę między 7 a 12 marca do Grecji, Hiszpanii, Bułgarii, Turcji, Egiptu lub do krajów egzotycznych  i odbierz nagrody: elegancki kostium kąpielowy marki SHE, rytuał „Perła młodości” w klinice La Perla oraz wiele innych niespodzianek z okazji Dnia Kobiet.