Dostępność leków OTC, wydawanych bez recepty, a także liczne serwisy internetowe doradzające w kwestiach zdrowia sprawiły, że w ostatnich latach wzrosła liczba Polaków leczących się bez konsultacji z lekarzem

Według raportu „Polski konsument OTC” 70% ankietowanych  zwalcza w ten sposób niektóre dolegliwości. Najczęściej zażywanymi środkami są leki uśmierzające ból, których Polacy w ciągu roku kupują około 2 miliardy . Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że tego typu medykamenty, łagodząc jedne dolegliwości, przyczyniają się do innych. Zapominamy też o naturalnych sposobach lecznictwa, które niejednokrotnie są o wiele skuteczniejsze i wbrew pozorom zdrowsze niż przeciwbólowe pigułki.
Z porad zdrowotnych, które można znaleźć w sieci korzysta już 88% internautów, przekładając tym samym to źródło informacji ponad lekarzy czy farmaceutów . Dodatkowo przeciętny Polak zażywa średnio 4 tabletki dziennie, a kupuje 34 opakowania leków w ciągu roku . Takie statystyki plasują nasz kraj w czołówce Europy pod względem liczby sprzedawanych farmaceutyków. A przecież przyjmowanie dużej ilości lekarstw bez konsultacji z lekarzem może być bardzo ryzykowne.

Kiedy dotyka nas ból warto zastanowić się czy leki są naprawdę niezbędne. W bardzo wielu przypadkach możliwe jest zastosowanie naturalnych sposób leczenia. Ziołolecznictwo, aromaterapia czy balneologia to tylko niektóre z metod medycyny alternatywnej, które warto rozważyć, zanim zaczniemy nagminnie sięgać po tabletki. Niedoceniane w dobie środków przeciwbólowych lecznicze właściwości wód podziemnych i borowin wracają jednak do łask i coraz częściej wykorzystywane są w zabiegach oferowanych przez ośrodki Medical SPA. Dla przykładu w sieci Malinowe Hotele stosuje się solankę siarczkową, wydobywaną ze źródła „Malina” w Solcu Zdroju, która charakteryzuje się najsilniejszą na świecie zawartością substancji aktywnych.  

- Woda siarczkowa ma zastosowanie wielokierunkowe. Działa zarówno miejscowo, jak i pozytywnie wpływa na kondycję całego organizmu. Łagodnie złuszcza naskórek, a następnie stymuluje procesy odnowy, ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, a także wpływa na mikrokrążenie, lepsze ukrwienie oraz metabolizm skóry. Przede wszystkim działa jednak przeciwbólowo przy zwyrodnieniach stawów i kręgosłupa – mówi dr n. med. Marek Grabski, lekarz i ekspert Malinowych Hoteli.

Kąpiele wykazują działanie przeciwzapalne, uczestnicząc w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i obrzęków oraz poprawa ruchomości stawów. Kąpiel siarczkowa wpływa korzystnie również w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego oraz glukozy.