shutterstock_304422140_1

Madera

Akademia Fotografii

Adam Brzoza

SPECJALIZACJA: FOTOGRAF

Zakopiańczyk, pasjonat gór i przyrody. Fotograf na stałe współpracujący z polską edycją National Geographic. Dokumentuje Tatry, ginące zawody, z aparatem fotograficznym zwiedził całą Europę, Indie i Nepal. Specjalizuje się w fotografii krajobrazowej i sportowej, ale doskonale czuje się też w reportażu. Autor wielu wystaw fotograficznych i zdobywca nagród w licznych konkursach o tematyce górskiej.

adam-brzoza.com

Madera – podzwrotnikowy raj i niesamowite miejsca do robienia zdjęć. Musicie tam ze mną pojechać!

Madera to archipelag wysp wulkanicznych Portugalii położony na Oceanie Atlantyckim. Ze względu na swoją strefę klimatyczną wydaje się podzwrotnikowym rajem. Madera jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą poczuć morską bryzę, „siedząc w górach”. Niesamowite klify oraz zróżnicowanie terenu ukształtowanego przez wulkan zrównują się z widokiem morza i są niejako na wyciągnięcie ręki. To „wymieszanie” krajobrazowe sprawia, że warunki do fotografowania krajobrazu są nie tylko fantastyczne, lecz także niełatwe. 

Dlaczego jeżdżę na Maderę? Chcę obcować z naturą, szukać nowych kadrów natchnionych światłem zachodzącego słońca. To nie najlepsze miejsce na zabawę, ale jeśli chodzi o widok z klifu na bezkres oceanu o zachodzie słońca – stanowczo nie ma sobie równych. 

To tutaj – z lampką wina Madera (które jest produkowane od ponad 300 lat) – można spokojnie porozmyślać nad tym, co udało się zobaczyć i sfotografować danego dnia.

Mimo że wyspa nie jest największa, może zabraknąć czasu na zobaczenie większości atrakcji. Ale spokojnie! Podczas naszej wyprawy bez pośpiechu zapoznamy się z tym, co Madera nam oferuje. To doskonałe miejsce do aktywnego odpoczynku oraz do „łapania” obfitujących w ciekawe światło chwil. Na Maderze czuję się wyjątkowo i potrafię „się zapomnieć”, fotografując w tym ogrodzie Atlantyku.

 Plan podróży stworzony we współpracy z Itaka No limits

Cabo Girão • Ribeira Brava • Przełęcz Encumenada • São Vincente • Porto Moniz • Płaskowyż Paul da Serra • Calheta • Funchal • Pico dos Barcelos • Porto Santo: Vila Baleira • Lewada Rabacal

  • przepiękne plenery do fotografowania
  • różnorodność krajobrazów
  • szkolenie pod okiem profesjonalisty
  • indywidualne porady i wskazówki
  • możliwość wypróbowania różnorodnego sprzętu fotograficznego

Wycieczka adresowana do osób, których pasją jest fotograficzne dokumentowanie swoich podróży. Proponujemy wyjazd na Maderę pod opieką profesjonalisty, który pomoże uczestnikom poszerzyć wiedzę w dziedzinie fotografii. Szkolenie wprowadzi w tajniki fotografii plenerowej i portretowej, pokaże, jak i kiedy należy stosować lampę błyskową. Wyjazd będzie też okazją do odwiedzenia najpiękniejszych miejsc malowniczej Madery, nie zabraknie także czasu do leniuchowania przy hotelowym basenie.

 

1. DZIEŃ.

Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Funchal. Transfer do hotelu. Zależnie od godziny przylotu: czas wolny, kolacja, nocleg. 

2. DZIEŃ. ZACHÓD SŁOŃCA W KADRZE

Śniadanie. Do południa czas wolny. Po południu spotkanie uczestników i krótkie sprawdzenie umiejętności i wiedzy z zakresu szkolenia podstawowego. Omówienie programu wyjazdu i tematyki prowadzonych zajęć fotograficznych. Wieczorem wspólne fotografowanie zachodu słońca. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

3. DZIEŃ. MADERYJSKIE KRAJOBRAZY

Śniadanie. Całodzienna wycieczka po zachodniej części wyspy. Wspaniała okazja do podziwiania zatoki Funchal z punktu widokowego na drugim co do wysokości w Europie klifie CABO GIRÃO (589 m n.p.m.). Szkolenie: prawidłowe fotografowanie nad wodą, prawidłowe komponowanie kadru. Przejazd przez rybacką wioskę RIBEIRA BRAVA, której nazwa w tłumaczeniu oznacza Dziką Rzekę. Spacer po malowniczej okolicy: kamienista plaża, pozostałości niewielkiego fortu z XVII w., kościół św. Benedykta. Przejazd nad PRZEŁĘCZĄ ENCUMENADA, znajdującą się między dwiema najgłębszymi na wyspie dolinami. Postój w punkcie widokowym, skąd roztacza się wspaniały widok na północne i południowe wybrzeże. Przejazd do malowniczej rolniczej wioski SÃO VINCENTE. Zwiedzanie Centrum Wulkanicznego – niezwykle ciekawa wyprawa do wnętrza Ziemi: kompleks kryje jaskinie, korytarze z zastygłej lawy i wodne kaskady; projekcja trójwymiarowego filmu o powstawaniu wyspy. Przejazd do PORTO MONIZ, popularnego kurortu z naturalnymi basenami. Wspinaczka na niezwykły PŁASKOWYŻ PAUL DA SERRA, nazywany górskim wrzosowiskiem lub tundrą maderyjską. Część trasy prowadzi przez prastary las laurowy objęty patronatem UNESCO. Postój w CALHETA, spokojnym nadmorskim kurorcie położonym wśród winnic i plantacji bananów. Miejscowość szczyci się piaszczystą plażą, co jest rzadkością na wyspie. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg. 

4. DZIEŃ. FOTOGRAFIA MIEJSKA W FUNCHAL

Śniadanie. Zwiedzanie FUNCHAL, stolicy Madery. Wjazd na punkt widokowy PICO DOS BARCELOS (355 m n.p.m.), skąd roztacza się wspaniała panorama miasta. Spacer: okolice portu; XV-wieczna katedra w stylu manuelińskim, budynek parlamentu Madery; cytadela św. Wawrzyńca. Wizyta w słynnej winiarni The Old Blandy Wine Lodge, założonej przez Johna Blandy’ego, który zapoczątkował trwającą do dzisiaj tradycję winiarską na wyspie. Zapoznanie się z procesem produkcjii historią, degustacja wyjątkowego maderyjskiego wina, które swój niepowtarzalny smak zawdzięcza leżakowaniu w dębowych beczkach. Jak uzyskać ciekawe ujęcie, jak fotografować w mieście? To tematy pleneru w Funchal. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg. 

5. DZIEŃ. FOTOREPORTAŻ: PORTO SANTO

Śniadanie. Czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): wycieczka na wyspę PORTO SANTO, około 40 km na północny wschód od wybrzeży Madery. Przeprawa promowa, podczas której podziwiać można wspaniałe widoki. Zejście na ląd. Postój w punkcie widokowym, skąd roztacza się wspaniały widok na okolicę. Przejazd do VILA BALEIRA, stolicy wyspy, która zachwyca niepowtarzalną atmosferą. Czas wolny na indywidualne zwiedzanie i wypoczynek na pięknej piaszczystej plaży o długości 9 km. Przeprawa promowa na Maderę. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

6. DZIEŃ. LEWADA RABACAL

Śniadanie. Do południa czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłata na miejscu) trekking na LEWADĘ RABACAL. Trasa: ok. 13 km, czas trekkingu ok. 4 godz. Spacer ścieżką pod drzewami do wysokiego Wodospadu Risco. Dalej droga prowadzi do Kaskady „25 Źródeł”, złożonej z wielu mniejszych wodospadów. Na trasie liczący kilka milionów lat Las Wawrzynowy Laurissilva. Jest to miejsce unikatowe, chronione, wpisane na listę UNESCO. Takie lasy zachowały się tylko w trzech miejscach na świecie. Drzewa są wiecznie zielone i mają niezwykle intensywny zapach. Występują tu endemiczne gatunki roślin i zwierząt. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

7. DZIEŃ. CZAS WOLNY I PREZENTACJA FOTOGRAFII

Śniadanie. Do południa czas wolny. Po południu spotkanie, podsumowanie szkolenia i prezentacja prac. Kolacja, nocleg.

8. DZIEŃ.

Zależnie od godziny wylotu: śniadanie, czas wolny, transfer na lotnisko i wylot do Polski. Dla osób, które przedłużają pobyt o tygodniowy wypoczynek: śniadanie, wykwaterowanie, transfer do wybranego hotelu. 

Możliwość wykupienia tygodniowego pobytu w wybranym hotelu na Maderze.

 

ŚWIADCZENIA:

7 noclegów w hotelu ***/****; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami • wyżywienie: 7 śniadań, 7 kolacji • przelot • przejazd minibusem lub autokarem (zależnie od liczby osób) • opieka pilota • warsztaty fotograficzne prowadzone przez fotografa współpracującego z polską edycją National Geographic • ubezpieczenie KL i NW

Plan podróży stworzony we współpracy z Itaka No limits 

 

Typowy stary dom na Maderze. Fot. Shutterstock

<p>Typowy stary dom na Maderze. Fot. Shutterstock</p>

Relacja