Piereneje 2006 - Pico de Aneto, Pico de Posets, Monte Perdido
 •     Cena kartusza gazu (0,5 l):
 •     Cena jednej mapy: 8 euro
 •     Cena za jeden dwuosobowy namiot za jedną noc: około 14 euro
 •     Ceny w sklepie na campingu (w mieście nieco niższe):
 •      - bagietka (chleb): 0,90 euro
 •      - wino: 2-5 euro
 •      - mały dżem (starcza na dwie kanapki): 0,20 euro
 •      - Mars: 1,20 euro
 •      - czekolada: 1,60 - 2 euro
 •      - czekolada biała: 0,70 - 1 euro
 •      - kilogram brzoskwiń: 1,80 euro
 •      - pasztet: 1,30 euro

III. PICO DE ANETO

Na Pico de Aneto prowadzą dwa szlaki. Jeden z nich zaczyna się w schronisku Refugio Lodowiec na Pico de Aneto - widok ze szczytude la Renclusa. Jest to szlak długi prowadzący przez lodowiec. Drugi szlak wiedzie od Refugio de Corones i odchodzi od szlaku GR 11. My wybraliśmy szlak pierwszy jako, że przed wyjazdem znaleźliśmy na jego temat więcej informacji. Chcieliśmy też pokonać lodowiec. O drugim wejściu dalej niewiele wiemy. Napotkani Hiszpanie mówili że jest ono zdecydowanie krótsze i łatwiejsze, ale jest to niepotwierdzona opinia. Z mapy wynika że jest to szlak rzeczywiście trochę krótszy i nie prowadzący przez lodowiec, jednakże bardziej stromy.

Szlak GR 11 jest jednym z głównych szlaków w Pirenejach. Szlaki te zawsze oznaczone są symbolami typu GR 11 czy PR HU-29. GR 11 prowadzi głównie dolinami. Odchodzą od niego szlaki na poszczególne szczyty lub do innych dolin. Można nim przejść całe pasmo gór, co zajmuje około 40 dni. Odcinki szlaku jakie pokonywaliśmy były piękne, raczej o łatwym i bardzo łatwym stopniu trudności z charakterystycznymi dla Pirenejów długimi podejściami.

1. Refugio de la Renclusa

Tak jak pisałem wybraliśmy wejście szlakiem zaczynającym się w schronisku Refugio de la Renclusa. Aby dostać się do schroniska z Benasque czy Campingu de Aneto najłatwiej wsiąść w jeden z jadących do miejsca o nazwie La Besurta autobusów. Miejsce to znajduje się 20 km od Benasque. Przejechanie tego dystansu autobusem zaoszczędzi jeden dzień marszu. Ta droga jak każda w tej okolicy jest bardzo ładna - szczyty po obu stronach drogi, tamy, jeziora, wijąca się serpentynami jezdnia mają w sobie wiele uroku.
Lodowiec na Pico de Aneto - widok ze szczytuZ La Besurta dalej udajemy się już pieszo. Miejsce to jest początkiem wielu szlaków m.in. na leżące na granicy z Francją szczyty. My obieramy szlak na Refugio de la Renclusa - po 40 minutach lekkiego podejścia jesteśmy w schronisku (2140 m n.p.m.).

W Pirenejach są tzw. schroniska strzeżone i niestrzeżone (guarded, nonguarded). Pierwsze najczęściej nazywane są Refugio, a drugie to Cabana. Różnica jest znacząca, bo strzeżone to schroniska typu znanego nam z Tatr. Cabany natomiast to raczej małe chatki (drewniane cztery ściany i dach), w którym spędzić noc może najczęściej nie więcej niż 3-4 osoby. Więcej informacji na ten temat w rozdziale SCHRONISKA.

Dodaj komentarz

ZiBi

 • 2/5
 • Ranga: Zapalony globtroter
 • Płeć:Mężczyzna
 • Fotograf:Nowicjusz

O mnie

Interesują mnie góry - nie jak najdalej, ale jak najwyżej chciałbym iść. Od jakiegoś czasu wspinam się w górach i skałach. Wcześniej odbyłem kilka podróży, które zdecydowałem się opisać i o których można przeczytać w "Relacje z podróży". Wraz z bratem dokumentuję podróże zdjęciami do znalezienia w Galerii.

"[..] Więc jeśli będzie podróż niech będzie to podróż długa
powtórka świata elementarna podróż
rozmowa z żywiołami pytanie bez odpowiedzi
pakt wymuszony po walce
wielkie pojednanie"
Zbigniew Herbert, Podróż

Dotychczasowa strona prywatna: http://elzibio.mbjk.pl

Zainteresowania: Historia, Kultura, Nauka, Podróże, Muzyka, Reportaż, Wspinaczka

Aktywności użytkownika

Komentarze: ilość: 1 punkty: 1
Publikacje: ilość: 3 punkty: 90
Relacje z podróży: ilość: 3 punkty: 90
Prenumeraty:   punkty: 200
Suma 7 381
Zobacz jak naliczane są punkty

Ostatnio odwiedzili mój profil

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali�my dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się