Niezwykłe właściwości kokosa

23 październik 2009
Niezwykłe właściwości kokosa

W rejonie Pacyfiku nie brakuje palm kokosowych. Rosną na piaszczystych wyspach otoczonych słonym oceanem, nie wymagając przy tym specjalnych warunków do wzrostu. Ich korzenie potrafią bowiem pobierać wodę nawet jeśli wokoło istnieje tylko słona woda oceanu. Czasem rosną również w takich miejscach, jak na zdjęciu poniżej:
Według legendy mieszkańcy wysp koralowych pewnego dnia poprosili Boga, by dał im coś co zastąpi wszystkie te dobra, które otrzymali ludzie z dużych kontynentów. Prosząc mieli nadzieję, że dostaną coś co zastąpi im rozległe lasy pełne zwierzyny i różnych drzew, rzeki z pitną wodą, pola do uprawy, łąki, owoce czy zboża. Bóg dał więc wyspiarzom palmę kokosową, która jak się okazało jest po dzień dzisiejszy jedną z najbardziej użytecznych roślin na ziemi.
Praktycznie też każdy ich element posiada cały szereg odrębnych zastosowań: Pnie używane są do budowy mostów i budynków, liście - do wyplatania mat i koszyków, wyciągi – do lecznictwa i gotowania, sok daje cukier palmowy, włóknowata osłona orzechów – do plecienia silnych lin oraz do produkowania szczotek.

Zastosowanie kokosa można mnożyć niemalże bez końca, warto jeszcze wspomnieć o skorupie używanej do produkcji przeróżnych pojemników i naczyń oraz przede wszystkim o całym kokosie, który wypełniony jest sterylną, pełną niezbędnych składników do życia smakowitą "wodą kokosową" (czasami używaną jako kroplówka).
W kraju Malajów woda z palmy kokosowej nazywana jest napojem lwów, ponieważ wzmacnia i odżywia organizm. Decydując się na picie wody musimy jedynie zwrócić uwagę, by kokos był otwarty w naszej obecności, oraz aby pozwolono nam go pić przez słomkę wprost z orzecha. Następnym razem opowiem o kauczuku.

 • Tagi:
 •  

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Gość Gość
  Do moderacji
  2010-02-06 21:13

  Cztery banany + 4 lyzki brown sugar + 1. (wymieszana) puszka mleka kokosowego + 100 ml rumu Bacardi, jezeli ktos lubi, to wiecej + dopelnic do 700 ml (przy wlozonych, pocietych bananach) krowim, pelnotlustym mlekiem i zmiksowac dokladnie. Dobre samopoczucie gwarantowane, bez skutkow ubocznych. Pozdrawiam. Yo...

 • Do moderacji
  2010-01-27 17:05

  i pyszny :)

 • Do moderacji
  2009-10-27 16:27

  Faktycznie ... uniwersalna i ciekawa roślina, a do tego jaka malownicza :-)

 • Do moderacji
  2009-10-23 19:33

  kokos wszechstronny. Ciekawe :)

 • Do moderacji
  2009-10-23 19:33

  kokos wszechstronny. Ciekawe :)

 • Do moderacji
  2009-10-23 16:22

  Palma kokosowa to w ogóle dziwna roślina pomimo iż należy do jedno liściennych to wykazuje przyrost na grubość. Ma jeszcze do tego tyle zastosowań, chyba rzeczywiście mieszkańcy wysp koralowych dostali ją w prezencie od swojego Boga. Ogólnie to uwielbiam wszystko co do jedzenia i ma smak kokosa:D Czekam na opowieść o Kauczuku.

soltanifar

 • 2/5
 • Ranga: Zapalony globtroter
 • Fotograf:Nowicjusz

O mnie

To travel is to live

Zainteresowania: Historia, Kultura, Nauka, Fotografia, Podróże

Aktywności użytkownika

Forum: ilość: 21 punkty: 21
Komentarze: ilość: 43 punkty: 43
Prenumeraty:   punkty: 200
Suma 64 264
Zobacz jak naliczane są punkty

Mój blog

Ostatnio odwiedzili mój profil

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali�my dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się