Dookoła świata z Gdańska do Gdańska? Skauci z Polski zrobią to na rowerach. Cała wyprawa Bike Jamboree 2017-2019 to 35 tysięcy kilometrów przez półkulę północną, podzielonych na 34 etapy.

Czym jest Bike Jamboree?

Bike Jamboree 2019 to wyprawa, jakiej jeszcze nie było. Polscy skauci zamierzają przejechać na rowerach dookoła świata.

- W 2015 roku, kiedy ruszyliśmy z Polski sztafetą na Światowe Jamboree Skautowe do Japonii, wiedzieliśmy, że to nie koniec – mówi Anna Śledzińska z Fundacji Światowe Jamboree. - Złapaliśmy bakcyla i ruszamy dalej, do Wirginii Zachodniej w Stanach Zjednoczonych! Tym razem jednak z wydarzenia wrócimy także na rowerach, jadąc tym samym dookoła świata z Gdańska do Gdańska, pokonując 35 tysięcy kilometrów podzielonych na 34 etapy, odwiedzając 21 pięknych krajów półkuli północnej – dodaje.

Zobacz trasę Jamboree >>>

Sztafeta to nie wyczyn sportowy i pokonywanie rekordów. Celem wydarzenia jest promocja Polski, Gdańska i skautingu jako ciekawego ruchu społecznego angażującego młodych, ambitnych i nietuzinkowych ludzi. - Wierzymy, że kolejne, 25. Światowe Jamboree Skautowe w roku 2023, odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej i chcemy pomóc w tym, by właśnie tak się stało. Dlatego start i metę sztafety zaplanowaliśmy w Gdańsku – wyjaśnia Anna Śledzińska.

Bike Jamboree to także historia o przyjaźni i wielkim wysiłku wielu osób – doświadczonych podróżników i ludzi bardzo młodych - by wspólnie zrealizować rowerową podróż dookoła świata. To rzecz o dzieleniu się: pasją, doświadczeniem i inspiracjami do spełniania marzeń. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi.

 

Dołącz do Bike Jamboree 2017-2019!

Sztafeta wystartowała 27 maja o godz. 10.00 z Targu Węglowego w Gdańsku. Jedzie z Gdańska na wschód przez województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie. Przed samym wyjazdem za granicę, 4 czerwca odbędzie się rodzinny piknik rowerowy w Łukowie.

Pierwszy etap sztafety ma charakter otwarty - każdy może do niego dołączyć. Wieczorami planowane są spotkania z harcerzami i mieszkańcami.

- Zapraszamy do wspólnego tworzenia i przeżywania przygody z perspektywy rowerowego siodełka! Prosimy poinformuj nas, że chcesz się z nami spotkać wypełniając formularz – zachęcają uczestnicy.

 

Jak to się stało, że jedziemy?

W zespole znaleźli się entuzjaści podróży z Fundacji Światowe Jamboree, Stowarzyszenia Afryka Nowaka i różnych organizacji harcerskich. Dookoła globu pojadą rowery Firmy Kross, które rowerzyści będą sobie przekazywać w różnych częściach świata. Uczestnicy sztafety będą nosić odzież firm Bcm Nowatex i Regatta. Wyposażenie na etapy zimowe zapewnia Pajak, sakwy - Crosso. O przygotowanie z zakresu bezpieczeństwa na trasie dbają Grupa Medyk Rescue Team oraz Harcerska Szkoła Ratownictwa.

 

Co więcej?

W piątek, 26.05 o godz. 16.00 w Europejskim Centrum Solidarności została otwarta wystawa „Rowerem dookoła świata”, czyli przegląd zdjęć z wypraw rowerowych: Afryka Nowaka 2009-2011 oraz Rowerowe Jamboree 2015. Wystawa jest poświęcona także Kazimierzowi Nowakowi, który swoją podróżą zainspirował organizatorów do utworzenia Bike Jamboree.

Więcej informacji o wyprawie na stronie internetowej bikejamboree.pl oraz fb.com/BikeJamboree.