1. Błękitna Laguna, czyli jeden z największych hitów Islandii i absolutny cud świata. Geotermalne baseny oddalone o około 50 km od Reykjaviku są niczym naturalne spa. Po kilkugodzinnej sesji w ich bogatych w minerały, parujących wodach będziemy, jak nowonarodzeni.    


Fot. Shutterstock
2. Kryształowa grota w lodowcu Vatnajokull znajduje się w południowowschodniej części wyspy. Lód, w którym powstała, ma tysiące lat i jest ostry, jak stal, a przy tym błyszczy się, jak diament.

Fot. Shutterstock
3. Wodospady Bruarfoss to atrakcja południowo-zachodniej Islandii. Tysiące małych strumieni spadają do szczeliny w Ziemi, gdzie wirująca niczym w pralce woda ma oczywiście kolor błękitny.

Fot. Shutterstock
4. Wodospad Svartifoss na terenie Skaftafell National Park przypomina gigantyczne organy. Bazaltowe kolumny powstały w wyniku szybkiego krzepnięcia lawy schłodzonej przez islandzkie lodowce.

Fot. Shutterstock
5. Hverarond to pole w północno-wschodniej Islandii, jedno z najbardziej nieziemskich miejsc na Ziemi. Są tu wulkany błotne, gorące źródła i wiele innych przejawów wulkanicznej aktywności.

Fot. Shutterstock
6. Kirkjufell ma 463 metry wysokości. Położona na wybrzeżu wyspy góra otoczona jest przez plaże, a na jej szczycie można znaleźć skamieniałości.

Fot. Shutterstock
7. Strokkur, to jeden z najbardziej znanych islandzkich gejzerów, który wypuszcza fontanny gorącej wody regularnie co kilka minut na wysokość nawet 40 metrów. Jest jedną z atrakcji Haukadalur, centrum wulkanicznej aktywności wyspy.

Fot. Shutterstock
8. Bulgocący basenów na polu Haukadalur jest kilkadziesiąt. Najsławniejszy z nich to Geyser, od którego inne wzięły swoją nazwę. Powstał po trzęsieniu ziemi w XIII wieku. Dziś wybucha nieregularnie, ale woda strzelała z niego nawet na wysokość 80 metrów.

Fot. Shutterstock
9. Kerlingafjoll to niezwykle malowniczy, pocięty dolinami łańcuch górski wznoszący się na wysokość 1,5 km. Podobno jest nawiedzany przez ducha pani troll, która zamieniła się w skałę, gdy wracała z wyprawy na ryby.

Fot. Shutterstock
10. Kuce Islandzkie, to rasa wyhodowana na wyspie. Te niewysokie konie o pięknych grzywach są malowniczym dodatkiem do krajobrazu. Prawdopodobnie ich przodkowie przybyli tu wraz z Wikingami. Dziś na wyspę koni wwozić nie można. Ma to chronić populację przed chorobami.

Fot. Shutterstock