shutterstock_187116809(2)

Na dachu świata

Himalaje

Łukasz Supergan

SPECJALIZACJA: PODRÓŻNIK FOTOGRAF

Podróżnik i fotograf. Odwiedził 40 krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji. Spędził cztery miesiące w Himalajach Indii i Nepalu. Specjalista od wędrówek długodystansowych. Dwukrotnie przeszedł cały łańcuch Karpat, przewędrował 4000 km z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Ma na swoim koncie także trawers (zimą) Karpat Słowackich oraz Pirenejów, od Atlantyku do Morza Śródziemnego. Za samotne przejście irańskiego łańcucha Gór Zagros był nominowany do nagrody TRAVELERY. Autor książki „Pustka wielkich cisz” i bloga

www.lukaszsupergan.com

Szlak przez przełęcz Kuari to piękna, widokowa wędrówka prowadząca przez Himalaje Garwahlu. Ten nieczęsto odwiedzany region to spotkanie z himalajskimi gigantami, z lokalną kulturą mieszkańców gór i historią odkryć geograficznych.

Himalaje Garwahlu – dlaczego warto tam dotrzeć?

1. Aby stanąć wśród najwyższych gór świata, gdzie Półwysep Indyjski wznosi się, by osiągnąć pustynne krajobrazy Tybetu, w miejscu, gdzie gdzie rodzi się najświętsza rzeka Indii – Ganges.

2. Aby wyruszyć wzdłuż starych szlaków handlowych i pielgrzymkowych, prowadzących, przez wysokogórskie przełęcze w stronę Tybetu i łączących niegdyś podnóża Himalajów ze świętymi miejscami na północy. Szlakiem przez przełęcz Kuari wędrowali w tamte strony zachodni odkrywcy: Lord George Curzon, wicekról Indii czy Eric Shipton, himalaista i uczestnik kilku wypraw na Mount Everest. Treking przez Garwahl to stąpanie po ich śladach.

3. Himalaje Garwahlu to dla mnie przed wszystkim wspaniała wędrówka, zaczynająca się wśród zielonych wzgórz i deszczowych lasów, prowadząc przez malownicze kaniony, wyżej przechodzących w surowy, wysokogórski krajobraz. Prowadzi zachodnimi zboczami masywu Nanda Devi, oferując widoki na wieczne ośnieżone szczyty. Kulminacyjny widok z przełęczy Kuari (3650 m) to panorama himalajskich gigantów, wśród nich samego Nanda Devi, Trisul i Kamet, najwyższych szczytów Garwahlu i indyjskich Himalajów. Mimo wysokości, jest to wędrówka dla każdego turysty i wędrowca, doskonała dla osoby, chcącej dotknąć wysokich gór, nie będąc wspinaczem ani alpinistą.

 

4. To spotkanie z mieszkańcami himalajskich dolin, do dziś żyjącymi dzięki tradycyjnemu rolnictwu i pasterstwu.

5. To także podróż do Rishikesh, jednego z najbardziej magicznych miejsc Indii, jakie pamiętam. Leżące nad Gangesem miasto co roku jest świętym celem pielgrzymek dla setki tysięcy Hindusów, gdyż to w tym miejscu wypływa z himalajskich dolin święta rzeka, ucieleśnienie bogini Gangi. Kąpiel w świetej rzece ma dar oczyszczania z grzechów,a wizyta w Rishikesh to okazja do spotkania z mieszkańcami Indii i uczestniczenia w ich religijnym uniesieniu.

Plan podróży stworzony we współpracy z Itaka No Limits

Pojedź na wyprawę

DELHIMANALA • KHOKSAR • JISPA • SARCHU • LACHALUNG • SKYANGCHU THANG • TAGLANG • KHARDUNGLA • LEH • CHANGLA • PANGONG • THISKEY • PHYANG GOMPA LIKIR GOMPA • ULETOPKO • LAMAYURU KARGIL • FATU • DRAS • SRINAGAR • ZOJI - LA • DAL • SRINAGAR DELHI

Ladakh to kraina wysokich przełęczy i buddyjskich klasztorów położona między głównym pasmem Himalajów a Karakorum. Trasa pokonywana jest samochodami słynną drogą z Manali do Leh na wysokości przekraczającej 5000 m n.p.m. Budowniczowie drogi wykazali się sporym poczuciem humoru ustawiając wiele znaków przy drodze, np. „peep peep don’t sleep”. Droga z Manali do Leh, otwarta jest przez cztery i pół miesiąca (od końca maja do połowy września). Łącznie trasa pokonana samochodami terenowymi: ok. 900 km.

ATUTY

- trasa prowadząca przez przełęcze położone ponad 5000 m n.p.m.

- po drodze liczne wioski i klasztory

- nocleg na łodziach mieszkalnych na jeziorze Dal

- przejazd samochodami terenowymi po himalajskich bezdrożach

 

1. DZIEŃ.

Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Delhi.

2. DZIEŃ. NOWE DELHI

Przylot do DELHI, transfer do hotelu, zakwaterowanie, śniadanie. Zwiedzanie Nowego Delhi: zespół Kutub Minar, Mauzoleum Humajuna – grobowiec mogolskiego władcy z XVI w., Brama Indii – 42-metrowy łuk triumfalny. Panoramiczny przejazd obok budynku parlamentu oraz pałacu prezydenckiego. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

3. DZIEŃ. STARE DELHI

Śniadanie. Wykwaterowanie. Zwiedzanie Starego Delhi: Czerwony Fort - ogromna cytadela z czerwonego piaskowca, Dżama Masdżid – największy meczet w Indiach, Radż Ghat – miejsce kremacji Mahatmy Ghandiego. Spacer po Chandi Chowk – jednej z najsłynniejszych ulic Starego Delhi, będącej jednocześnie zatłoczonym bazarem. W trakcie zwiedzania przejazd rikszą po starej części miasta. Całonocny przejazd autokarem do Manali.

4. DZIEŃ. MANALI

Przyjazd do MANALI, położonego u wylotu doliny Kullu (2050 m n.p.m.). Jest to malownicze miejsce w Himachal Pradesh, skąd startują wyprawy trekkingowe i raftingi. Stąd rozpoczyna się droga prowadząca do Ladakhu – krainy położonej między pasmem Himalajów a Karakorum. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg w hotelu.

5. DZIEŃ. MANALI

Śniadanie. Czas wolny w MANALI. Atrakcją miasta jest świątynia Hadimba Devi i Manu. Dzień aklimatyzacyjny ze względu na mocno rozrzedzone powietrze i niskie ciśnienie typowe dla obszarów wysokogórskich. Kolacja, nocleg w hotelu.

6. DZIEŃ. MARHI – PRZEŁĘCZ ROHTANG – KHOKSAR – JISPA

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd samochodami przez MARHI na PRZEŁĘCZ ROHTANG (ok. 3970 m n.p.m.), gdzie znajduje się stacja meteorologiczna. Po drodze niesamowite krajobrazy Doliny Lahaul i Spiti. Następnie przejazd do wioski KHOKSAR, znajdującej się u wylotu Doliny Lahaul. Od przełęczy krajobraz zmienia się w górską pustynię. Przejazd do JISPA (3310 m n.p.m.). Zakwaterowanie, kolacja, nocleg w hotelu.

7. DZIEŃ. PRZEŁĘCZ BARALACHA – PANG – SARCHU

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd samochodami na PRZEŁĘCZ BARALACHA, skąd można podziwiać niezwykłą panoramę himalajskich szczytów. Trasa prowadzi wzdłuż rzeki Bharga do miejscowości PANG. Przejazd do SARCHU, znajdującego się w połowie trasy między Manali-Leh. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg w hotelu.

8. DZIEŃ. PRZEŁĘCZ LACHALUNG – PŁASKOWYŻ SKYANGCHU THANG – PRZEŁĘCZ TAGLANG

Śniadanie. Wykwaterowanie. Trasa prowadzi licznymi serpentynami przez PRZEŁĘCZ LACHALUNG (ok. 5065 m n.p.m.). Przejazd przez PŁASKOWYŻ SKYANGCHU THANG, który ciągnie się na odcinku 42 km, PRZEŁĘCZ TAGLANG (ok. 5359 m n.p.m.), górny odcinek Doliny Indusu. Przejazd samochodami do Leh. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

9. DZIEŃ. PRZEŁĘCZ KHARDUNGLA – LEH

Śniadanie. Przejazd samochodami na PRZEŁĘCZ KHARDUNGLA (ok. 5360 m n.p.m.). Powrót do LEH. Czas wolny na zwiedzanie stolicy Ladakhu (Małego Tybetu). W mieście znajdują się meczet z XVII w., XVI-wieczny pałac królewski, przypominający Potalę w Lhasie. Kolacja, nocleg w hotelu.

10. DZIEŃ. PRZEŁĘCZ CHANGLA – JEZIORO PANGONG – THISKEY

Śniadanie. Przejazd samochodami przez PRZEŁĘCZ CHANGLA (5486 m n.p.m.) nad JEZIORO PANGONG (ok. 4250 m n.p.m.). Jezioro położone jest na granicy chińsko-indyjskiej. W pogodne dni niebo i ośnieżone szczyty gór odbijają się w jego tafli. Powrót do Leh przez THISKEY, gdzie znajduje się lamaistyczny klasztor z 12-metrowym posągiem siedzącego Buddy. Kolacja, nocleg w hotelu.

11. DZIEŃ. PHYANG GOMPA – LIKIR GOMPA – ULETOPKO

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd samochodami przez PHYANG GOMPA i LIKIR GOMPA, gdzie znajdują się buddyjskie świątynie. Trasa prowadzi doliną rzeki Indusu do ULETOPKO. W trakcie dnia obiad. Przybycie do obozu. Kolacja, nocleg w obozie.

12. DZIEŃ. LAMAYURU – PRZEŁĘCZ FATU – KARGIL

Śniadanie. Przejazd samochodami do świątyni i szkoły tybetańskiej - LAMAYURU, liczącej 150 wciąż urzędujących mnichów. Następnie trasa prowadzi do muzułmańskiego KARGIL, miasta w regionie Kaszmir, przez PRZEŁĘCZ FATU (ok. 4110 m n.p.m.). Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

13. DZIEŃ. DRAS – SRINAGAR – PRZEŁĘCZ ZOJI - LA – JEZIORO DAL

Śniadanie (godz. 6.00). Wykwaterowanie. Przejazd samochodami 4x4 przez DRAS do SRINAGAR – tętniącej życiem stolicy Kaszmiru, miasta z ponad 2000-letnią historią, słynącego z ogrodów i jezior. Trasa prowadzi przez PRZEŁĘCZ ZOJI-LA (3505 m n.p.m.). Zakwaterowanie, kolacja, nocleg na tradycyjnych łodziach mieszkalnych na JEZIORZE DAL.

14. DZIEŃ. SRINAGAR

Śniadanie. Zwiedzanie SRINAGAR – miasta na jeziorze: świątynia Shankaracharya dedykowana buddyjskiemu bogu Shiva, datowana na IX w., ogrody Mughal i Nishat Bagh. Powrót samochodami nad jezioro Dal. Nocleg, kolacja w łodziach mieszkalnych.

15. DZIEŃ. SRINAGAR – DELHI

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przelot wewnętrzny z SRINAGAR do DELHI. Przed podróżą w hotelu pokój na odświeżenie się. Kolacja. Nocny transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

16. DZIEŃ.

Przylot do Polski.


ŚWIADCZENIA:
 
12 noclegów: 9 w hotelach klasy turystycznej; 1 w obozie z namiotami, 2 na łodziach mieszkalnych w kabinach; 1 nocny przejazd autobusem; 2-os. pokoje z łazienkami, namioty 2-os.; pokój na odświeżenie przed podróżą • wyżywienie: 13 śniadań, 13 obiadów w formie suchego prowiantu, 13 kolacji • przelot: Warszawa-Delhi-Warszawa • przejazd minibusem i samochodami typu MUVs (3 os./ samochód) zgodnie z programem • opieka lokalnego przewodnika (j. angielski) • opieka pilota • bilet autobusowy: Delhi-Manali • wszystkie wymagane pozwolenia: Ladakh Royal Fee, Inner-line • ubezpieczenie KL i NW Itaka Complex rozszerzone o następstwa uprawiania sportów wysokiego ryzyka
 
Plan podróży stworzony we współpracy z Itaka No Limits
 

Pojedź na wyprawę

shutterstock_178990583(2)

<p>Mnisi w trakcie rytuału tworzenia&nbsp;mandali - buddyjskiego symbolu wszechświata / Fot. Shutterstock</p>