shutterstock_38403430_1

Argentyńscy Gaucho

Argentyna

Barbara Radwańska

SPECJALIZACJA: PODRÓŻNIK FILMOWIEC

Podróżniczka i filmowiec, specjalistka od Ameryki Łacińskiej. Skończyła m.in. kurs reżyserii dokumentu w Międzynarodowej Szkole Filmu i Telewizji (EICTV) na Kubie. Tam powstał jej pierwszy dokument „Marzenie Rodolfo” o niewidomym kubańskim muzyku. Współorganizuje i prowadzi wyprawy po całym regionie Ameryki Łacińskiej. Mieszkała m.in. na Kubie, w Argentynie, Brazylii i w Hiszpanii, gdzie pisała pracę magisterską w wytwórni filmów Pedro Almodovara i pracowała jako… kierownik budowy. Przeszła 500 km średniowiecznym szlakiem Camino de Santiago

www.barbararadwanska.blogspot.com

5 rzeczy, których nie wiedzieliście o Argentynie (a powinniście)

1. W Argentynie zakochałam się, czytając książki Julia Cortázara – mojego ulubionego pisarza. Marzyłam, że kiedyś tam trafię i poczuję te „niezobowiązujące szczodre godziny, otwarte domy, czas, który można wyrzucać przez okno”, opisywane przez autora. I rzeczywiście, gdy w końcu udało mi się tam dotrzeć, poczułam niezwykłą serdeczność ludzi i czas, którego nam – Europejczykom – zawsze brakuje.

2. Sami Argentyńczycy uważają się za najbardziej europejski naród Ameryki Południowej, przez co u sąsiadów zyskali opinię nieco zarozumiałych. Co się stanie, gdy poprosisz Argentyńczyka o ogień? Zacznie z lubością obmacywać się po kieszeniach, po czym stwierdzi: „Ognia nie mam, ale ciało za to mam boskie!”. To oczywiście dowcip, ale dużo mówi o charakterze Argentyńczyków. Piszę to z olbrzymią sympatią, bo uwielbiam moich amigos argentinos. 

3. Co poza tym? Argentyńczycy „skromnie” stwierdzą jeszcze, że ich stolica Buenos Aires to najpiękniejsze miasto na świecie. Powodem jest nie tylko to, że ma największą ulicę i najstarsze metro w Ameryce Łacińskiej, lecz także to, że jest tam najwięcej księgarni na świecie w przeliczeniu na mieszkańca. Nie jest to dziwne w kraju tak sławnych pisarzy jak wspomniany już przeze mnie Cortázar lub równie znany Borges. Mało kto jednak wie, że mieszkał tutaj i pracował jako pilot późniejszy autor „Małego księcia” Antoine Saint-Exupéry. A na niewielkiej uliczce w barwnej dzielnicy San Telmo aż 18 lat spędził nasz Witold Gombrowicz.

4. Oprócz niezaprzeczalnych talentów literackich Argentyńczycy najlepiej w świecie tańczą tango oraz… jeżdżą konno. Skąd pochodzi najlepszy gracz polo na świecie? Z Argentyny. A drugi najlepszy gracz w polo na świecie? Też z Argentyny. A trzeci…? Można by tak pytać w nieskończoność. Prawda jest taka, że w setce najlepszych graczy w polo na świecie ponad połowa jest z Argentyny! Skąd te sukcesy? Nigdzie nie ma lepszych warunków do gry w polo i tak mocnych koni. 

5. Argentynę pokrywają rozległe, niemal bezludne, porośnięte trawą tereny. Do niektórych miejsc trudno się dostać samochodem. Dlatego nieodłącznym towarzyszem mieszkańców bardziej oddalonych regionów jest koń. W Argentynie umiejętność jazdy konnej jest tak powszechna, jak u nas jazda na rowerze. W mniejszych miejscowościach dzieciaki jeżdżą konno do szkoły i nikogo nie dziwi widok „zaparkowanych” przed nią zwierząt. Dlatego i ja, mieszkając w Argentynie, musiałam nauczyć się jeździć konno. Mój koń nazywał się Triunfal i należał do Osvaldo – potomka argentyńskich gaucho, lokalnych kowboi. Jego synowie pokończyli studia w Buenos i bardziej już związani są z miastem niż z życiem na pampie. Mimo to niemal co weekend zaglądają na rancho ojca. A gdy jestem w Argentynie, dołączam do nich, wspólnie popijamy yerba mate, ciesząc się z czasu, którego wszyscy w Argentynie mają zawsze pod dostatkiem.

Plan podróży stworzony we współpracy z Itaka No Limits

Wskazówki

Argentyńscy Gaucho / 14 dni

EZEEXP1

BUENOS AIRES • EL CALAFATE • PERITO MORENO • USHUAIA • PARK NARODOWY ZIEMI OGNISTEJ • KANAŁ BEAGLE • LES ECLAIREURS • BUENOS AIRES • SAN ANTONIO DE ARECO

Urzekające czerwone szczyty Andów we wschodzącym słońcu, trawiaste pastwiska sięgające linii horyzontu, lokalna kuchnia na świeżym powietrzu i górskie stancje są gwarancją udanej konnej wyprawy po Patagonii. Ekspedycja dla wszystkich miłośników przyrody posiadających podstawowe umiejętności jeździeckie. Argentyńscy Gaucho to esencja latynoamerykańskiej przygody, gdzie uczestniczy będą mieli również okazję poczuć rytm tango na lekcji w Buenos Aires, rozsmakować się w prawdziwym steku na tradycyjnym barbecue oraz zachwycić się krajobrazami lodowców i Ziemi Ognistej.

ATUTY

  • Zwiedzanie Buenos Aires
  • 3 dniowe safari na koniach po Patagonii
  • Lodowiec Perito Moreno
  • Lekcja tanga argentyńskiego w Buenos Aires
  • Zakwaterowanie w górskich chatach i stancjach
  • Zwiedzanie Ziemi Ognistej

1. DZIEŃ.

Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Buenos Aires. 

2. DZIEŃ. BUENOS AIRES

Przylot do BUENOS AIRES. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży lub indywidualne zwiedzanie stolicy Argentyny. Nocleg. 

3. DZIEŃ. BUENOS AIRES

Śniadanie. Rower to jedna z najlepszych form zwiedzania miasta, dzięki której można z bliska doświadczyć jego życia i tempa. Przejazd rowerami po południowej części Buenos Aires, zwiedzanie Plaza de Mayo, przy którym mieszczą się: Casa Rosada, El Cabildo 

i katedra. Przejazd do słynnej dzielnicy portowej La Boca, nieopodal której można zobaczyć uliczne pokazy tanga. Przejazd po dzielnicy San Telmo – dzielnicy artystów i intelektualistów, tu mieszkał m.in. W. Gombrowicz. Po południu lekcja tanga argentyńskiego w połączeniu z kolacją w formie tradycyjnego grilla.  Powrót 

do hotelu, nocleg.

4. DZIEŃ. EL CALAFATE

Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Przelot do EL CALAFATE na południu Patagonii, na brzegach jeziora Argentino. Przejazd słynną drogą „Route 40” przez patagońskie stepy z widokiem na ośnieżone szczyty Andów. Krajobraz jest górzysty, trasa wiedzie wzdłuż malowniczych jezior. Tu rozpoczynają się 4 dni jeździeckiej przygody z dala od dużych ośrodków cywilizacji. Widoki są kojące i tak spektakularne, że na długo pozostają w pamięci uczestników. Obiad. Zakwaterowanie w górskiej chacie. Czas wolny, kolacja. Nocleg.

5.-7. DZIEŃ. KONNE SAFARI

Śniadanie. Wykwaterowanie. Na trasie safari, rozległe trawiaste pastwiska u podnóży wysokich czerwonych wzgórz Andów, trakty wiodące przez górskie lasy, wąskie ścieżki, maleńkie wioski, przekraczanie rzek, kolorowe laguny i malownicze rzeczne wyspy. Na wyżynnych fragmentach trasy możliwość obserwacji kondorów. W ciągu dnia obiad w formie pikniku, odpoczynek i popas koni. Noclegi w górskich chatach i stancjach, kolacja – możliwość skosztowania lokalnej tradycyjnej kuchni. Warunki idealne do poczucia się niczym argentyńscy Gaucho. 

Jazda konna: ok. 6 godz. dziennie

8. DZIEŃ. EL CALAFATE

Śniadanie. Wykwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po intensywnych dniach konnego safari. Ostatnie spojrzenia na Andy i rozległe krajobrazy Patagonii. Obiad. Transfer do EL CALAFATE. Zakwaterowanie na stancji. Nocleg.  

9. DZIEŃ. PERITO MORENO

Śniadanie. Dzień dedykowany jednemu z najsłynniejszych lodowców na świecie – PERITO MORENO. Przejazd do miejsca, skąd wiodą ścieżki do punktów widokowych na najsłynniejszy i majestatyczny lodowiec, którego powierzchnia zajmuje 195 km2. Podpłynięcie statkiem pod lodowiec, aby móc poczuć ogrom góry i usłyszeć rozkruszanie się warstw wiecznego lodu. Obiad w formie lunchboxu. Powrót na stancję. Czas wolny. Nocleg. 

10. DZIEŃ. USHUAIA I PARK NARODOWY ZIEMI OGNISTEJ

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd na lotnisko. Przelot do USHUAI – najbardziej wysuniętego na południe miasta na świecie. Transfer i zakwaterowanie w hotelu. Po południu wizyta w Parku Narodowym Ziemi Ognistej, który obejmuje swoją ochroną wiecznie zielone formacje roślinne i wilgotne lasy. Park charakteryzują typowe lodowcowe krajobrazy z głębokimi górzystymi dolinami, na dnie których płyną rzeki i liczne polodowcowe jeziora, na trasie: jezioro Roca, punkt widokowy na Lagunę Verde i zatokę Ensenada. Powrót do hotelu. Nocleg. 

11. DZIEŃ. KANAŁ BEAGLE I REJS DO LES ECLAIREURS

Śniadanie. Wykwaterowanie. Rejs przez słynny kanał Beagle, doskonały widok na miasto Ushuaia z górami w tle. Trasa rejsu wiedzie obok Wyspy Ptaków i Lwów Morskich oraz przy znanej przez żeglarzy Les Eclaireurs - skale z latarnią morską, nazywaną przez ludność Ushuaii „Latarnią na końcu świata”. Czas wolny na odpoczynek przed lotem do Buenos Aires i ostatnie podziwianie krajobrazów Ziemi Ognistej. Transfer na lotnisko. Przelot do Buenos Aires. Transfer i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg. 

12. DZIEŃ. SAN ANTONIO DE ARECO

Śniadanie. Transfer do stadniny koni w SAN ANTONIO DE ARECO znanej z tradycji argentyńskich Gaucho. Galop po rozległych terenach pampy należy do jednych z najprzyjemniejszych doświadczeń, jakich można doznać odwiedzając te regiony Argentyny. 

Po jeździe konnej obiad w formie tradycyjnego argentyńskiego grilla. Powrót do hotelu. Nocleg. 

Jazda konna: ok. 3 godzin.

13. DZIEŃ.

Śniadanie. Wykwaterowanie.  Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. 

14. DZIEŃ.

Przylot do Polski.

 

ŚWIADCZENIA

11 noclegów: 5 w hotelach ***/****, 2-os. pokoje z łazienkami, 2 w chatach górskich i 4 na stancjach podczas konnego safari, kilkuosobowe pokoje, wspólna łazienka • wyżywienie: 11 śniadań, 7 obiadów (1 lunchbox, 3 obiady w formie pikniku), 5 kolacji • przelot: Warszawa-Buenos Aires-Warszawa • przejazdy minibusem • aktywności wymienione w programie • opieka lokalnego przewodnika (j. angielski i j. hiszpański) • opieka pilota • ubezpieczenie KL i NW Itaka Complex rozszerzone o następstwa uprawiania sportów wysokiego ryzyka

 Plan podróży stworzony we współpracy z Itaka No Limits

 

Gauchos podczas ich święta w Buenos Aires. Fot. Shutterstock

<p>Gauchos podczas ich święta w Buenos Aires. Fot. Shutterstock</p>