EKSPERCI

Marek Arcimowicz

SPECJALIZACJA: FOTOGRAF

Fotograf od „zadań specjalnych”. Z wykształcenia architektplanista, instruktor narciarstwa. Przez lata pracował multidyscyplinarnie – łącząc funkcję fotografa, testera i projektanta sprzętu. Współpracuje z największymi agencjami reklamowymi w Polsce i za granicą. Z aparatem „zaliczył“ wszystkie strefy geograficzne. Jest specjalistą od Indii i Wenezueli. Od roku 2000 do 2004 był członkiem fotograficznej agencji PORTFOLIO. Stały współpracownik polskiej edycji National Geographic.

www.arcimowicz.com

Adam Brzoza

SPECJALIZACJA: FOTOGRAF

Zakopiańczyk, pasjonat gór i przyrody. Fotograf na stałe współpracujący z polską edycją National Geographic. Dokumentuje Tatry, ginące zawody, z aparatem fotograficznym zwiedził całą Europę, Indie i Nepal. Specjalizuje się w fotografii krajobrazowej i sportowej, ale doskonale czuje się też w reportażu. Autor wielu wystaw fotograficznych i zdobywca nagród w licznych konkursach o tematyce górskiej.

adam-brzoza.com

Anna Jaklewicz

SPECJALIZACJA: PODRÓŻNIK ARCHEOLOG

Podróżniczka z pasji, archeolog z wykształcenia. Trzykrotnie uczestniczyła w pracach wykopaliskowych w Sudanie, a w Egipcie pracowała przez rok jako przewodnik. Prywatne podróże zawiodły ją do Azji. Podróżowała po Chinach, Wietnamie, Laosie, Kambodży, Indiach, Malezji, Singapurze. Ostatnie trzy lata poświęciła na eksplorację Indonezji. Jej samotna wyprawa śladem mało znanych grup etnicznych zdobyła nominację do TRAVELERA. Autorka książki „Niebo w Kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Obecnie pracuje nad drugą książką, tym razem o Indonezji.

www.annajaklewicz.pl

Mikołaj Nowacki

SPECJALIZACJA: FOTOGRAF

Prawnik z wykształcenia, fotograf z pasji. Zdobył wiele nagród i był finalistą w konkursach fotograficznych w Polsce i za granicą, m.in. w Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Sony World Photography Awards, NPPA Best of Photojournalism. Swoje fotoreportaże publikował m.in. w polskich edycjach magazynów National Geographic i National Geographic Traveler oraz za granicą, m.in. w The Sunday Times Magazine, Le Monde, Neue Zürcher Zeitung, Stern oraz na prestiżowych blogach fotograficznych The New York Times Lens oraz CNN Photos. Miał autorską wystawę w prestiżowej VII Gallery w Nowym Jorku. Swoje prace wystawiał także w Chinach. Tam także został zaliczony do dziesiątki najlepszych fotografów.

www.mikolajnowacki.com

Barbara Radwańska

SPECJALIZACJA: PODRÓŻNIK FILMOWIEC

Podróżniczka i filmowiec, specjalistka od Ameryki Łacińskiej. Skończyła m.in. kurs reżyserii dokumentu w Międzynarodowej Szkole Filmu i Telewizji (EICTV) na Kubie. Tam powstał jej pierwszy dokument „Marzenie Rodolfo” o niewidomym kubańskim muzyku. Współorganizuje i prowadzi wyprawy po całym regionie Ameryki Łacińskiej. Mieszkała m.in. na Kubie, w Argentynie, Brazylii i w Hiszpanii, gdzie pisała pracę magisterską w wytwórni filmów Pedro Almodovara i pracowała jako… kierownik budowy. Przeszła 500 km średniowiecznym szlakiem Camino de Santiago

www.barbararadwanska.blogspot.com

Mateusz Waligóra

SPECJALIZACJA: PRZEWODNIK WYPRAW

Specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca. Szczególnie upodobał sobie pustynie. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd najtrudniejszą drogą wytyczoną na ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej, i samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. Stały współpracownik National Geographic Traveler i przewodnik wypraw trekkingowych. Jego fotografie można odnaleźć na stronie

www.nakrancach.pl

Łukasz Supergan

SPECJALIZACJA: PODRÓŻNIK FOTOGRAF

Podróżnik i fotograf. Odwiedził 40 krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji. Spędził cztery miesiące w Himalajach Indii i Nepalu. Specjalista od wędrówek długodystansowych. Dwukrotnie przeszedł cały łańcuch Karpat, przewędrował 4000 km z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Ma na swoim koncie także trawers (zimą) Karpat Słowackich oraz Pirenejów, od Atlantyku do Morza Śródziemnego. Za samotne przejście irańskiego łańcucha Gór Zagros był nominowany do nagrody TRAVELERY. Autor książki „Pustka wielkich cisz” i bloga

www.lukaszsupergan.com

Wiktoria Michałkiewicz

SPECJALIZACJA: DZIENNIKARKA ANTROPOLOG

Antropolog społeczny z wykształcenia. Zna 10 języków. Pracowała jako koordynator projektów międzynarodowych; festiwali filmowych i fotograficznych, konferencji, wyjazdów naukowych, projektów badawczych. Jako dziennikarka i tłumaczka stale współpracuje z polską edycją National Geographic, National Geographic Traveler, miesięcznikiem FOTO, publikowała też w miesięczniku Focus, a także była redaktor naczelną kwartalnika naukowego.

Michał Głombiowski

SPECJALIZACJA: PODRÓŻNIK DZIENNIKARZ

Dziennikarz, podróżnik, stały współpracownik National Geographic Traveler. Autor książek podróżniczych „Trzeci dzień” – o Hiszpanii i Maroku i „Wieczorem przyjdź na Zólaco” – o Ameryce Łacińskiej oraz autor bloga Podróże reportera. Miłośnik i znawca wina, wielbiciel dobrej kuchni. Mieszka nad Bałtykiem.

www.glombiowski.com/blog

Marcin Dobas

SPECJALIZACJA: Ratownik GOPR, płetwonurek

Specjalizuje się głównie w zdjęciach podróżniczych, krajobrazowych i przyrodniczych. Od lat z aparatem dociera w najdalsze zakątki Ziemi, od Arktyki po strefy równikowe, fotografując pod wodą, na pustyniach, w górach czy na lodowcach. Zdjęcia i relacje z jego podróży publikowano w magazynach, przewodnikach i albumach oraz prezentowano na wystawach czy podczas festiwali podróżniczych.
Publikował między innymi w takich magazynach jak: „National Geographic”, „Focus”, „Foto”, „Digital Camera Polska”, „Podróże”, „Jachting”, „Newsweek”. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych na przykład: „European Wildlife Photographer of the Year”, „Memorial Maria Luisa”, czy „Grand Press Photo”.

www.dobas.art.pl

Irena Stangierska

SPECJALIZACJA:FOTOGRAF PŁETWONUREK

Fotograf i grafik komputerowy. Nurek jaskiniowy i techniczny. Jej pasją jest fotografowanie podwodnych jaskiń, brała udział w eksploracji systemów jaskiniowych takich jak meksykański system Dos Ojos, Sac Actun czy czeska Hranicka Popast - druga na świecie najgłębsza podwodna jaskinia.
Fotografuje dla producentów sprzętu do nurkowania, relacjonuje wyprawy nurkowe m.in. rekordowe nurkowanie na obiegu zamknietym na głębokości 283 metrów. Ciągle szuka nowych wyzwań.

ssss