Redakcja National Geographic wspólnie z PTAK WARSAW EXPO mają przyjemność zaprosić na czwartą edycję Festiwalu Podróżników National Geographic, która odbędzie się podczas targów Wolrd Travel Show.

Festiwal Podróżników rozpocznie się 20 października od uroczystej Gali wręczenia nagród w konkursie 7 Nowych Cudów Polski, w ramach którego nasi czytelnicy kolejny raz wybierali najbardziej niesamowite miejsca w kraju.

Po ogłoszeniu wyników zapraszamy na cykl spotkań z podróżnikami, wspinaczami, sportowcami, fotografami, blogerami oraz youtuberami, którzy opowiedzą nam o swoich inspirujących wyprawach w różne strony świata. 21 i 22 października będą z nami m.in. Krzysztof Wielicki, Krzysztof Starnawski, Andrzej Bargiel, Kinga Baranowska, Aleksander Doba, Szymon Hołownia, Elżbieta Dzikowska Marcin Dobas, Mateusz Waligóra, Aleksandra Świstow, Oliwia Papatanasis i wielu innych.

Zobacz Galerię>>>

Podczas Festiwalu Podróżników będzie miał swój finał również nasz konkurs „Zostań Podróżnikiem National Geographic”.  Jego laureaci będą mieli szansę, często po raz pierwszy opowiedzieć większej publiczności o swoich podróżach.

W strefie National Geographic Polska podczas World Travel Show przygotowane będą specjalne strefy dla małych i dużych podróżników. Nikon zaprosi nas na warsztaty fotograficzne. Biuro podróży LOGOS wykorzystując swoją kreatywność, zaplanuje każdemu jego wyprawę, uwzględniając zarówno preferencję jak i możliwości. Strefa FOX to miejsce w którym odnajdą się wszyscy amatorzy filmowego świata, nie zabraknie tutaj też atrakcji dla najmłodszych. Wszyscy odwiedzający strefę będą mogli też zobaczyć pierwsze zdjęcia z największej wystawy o zagrożonych gatunkach zwierząt - Photo Ark.

Ponadto swoje strefy na targach będą miały również Województwa Lubuskie i Dolnośląskie gdzie gościliśmy z tegorocznymi edycjami  Festiwalu Podróżników. Pierwsze wydarzenia związane z festiwalem rozpoczną się już o godzinie 10.00. 

Festiwal odwiedzą m.in. z:

Andrzej Bargiel - 3-krotny Mistrz Polski w skialpiniźmie, rekordzista w biegu na Elbrus, twórca projektu Hic Sunt Leones, który zakłada zjazd na nartach z najwyższych szczytów Świata! W ubiegłym roku pobił rekord szybkości wejścia na 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR.

Kinga Baranowska - Himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także Wiceprezes Klubu Wysokogórskiego Warszawa.

Michał Cessanis -   zastępca redaktora naczelnego National Geographic Traveler, autor książki „Opowieści z pięciu stron świata” i redaktor naczelny portalu NaWalizkach.com.pl. Uwielbia Azję, zwłaszcza Sri Lankę, gdzie spotkał najsympatyczniejszych ludzi na świecie. Wraca tam regularnie, by popróbować lokalnej kuchni, wziąć udział w miejscowych obrzędach i festiwalach i by wykąpać się w oceanie indyjskim.

Aleksander Doba - polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia.

Marcin Dobas – Fotograf National Geographic, ratownik Górski, przewodnik. Jego pasje to fotografia, góry, nurkowanie i dalekie podróże, fascynuje się odległymi nietkniętymi przez człowieka miejscami. Prowadzi warsztaty fotograficzne w różnych miejscach na ziemi, starając się nauczyć uchwycić piękno dzikiej przyrody.

Elżbieta Dzikowska - podróżniczka, reżyser i operator filmów, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej. Wraz z mężem Tonym Halikiem zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej.

Olek Hanusz - Jachtowy sternik morski, absolwent Wydz. Geografii UW oraz Turystyki i Rekreacji AWF w Warszawie. Na rynku pracy od dłuższego czasu wolny strzelec

Szymon Hołownia - dziennikarz i publicysta, związany z telewizją TVN, założyciel Fundacji Kasisi i Fundacji Dobra Fabryka, wspierających dom dziecka w Zambii, hospicjum w Rwandzie i wiejski szpital w Kongo.

Bartek Jędrzejak - dziennikarz, prezenter pogody TVN, Dzień dobry TVN i TVN 24. Każdego roku wraz z telewizją TVN przejeżdża tysiące kilometrów, odwiedzając setki miejsc jednocześnie opowiadając gdzie warto jechać i co warto zobaczyć.

Oliwia Papatanasis - kształciła się na filologa i dziennikarza, zajmuje fotografią i promocją kultury. Wyrusza w świat kiedy tylko może, a w wolnych chwilach dzieli swoimi pasjami online. Pisze o podróżach, ale przede wszystkim fotografuje.

Szymon Radzimierski – 10 latek, który prowadzi bloga planetakiwi.pl. W swoich relacjach opisuje przygody z dalekich podróży. Odwiedził już ponad 20 krajów, a to dopiero początek.

Miłka Raulin - z wykształcenia i zawodu magister inżynier trakcji elektrycznej. Z zamiłowania podróżniczka, miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa, motocrossu. W 2011 rozpoczęła projekt "Siła Marzeń - Korona Ziemi". Do tej pory udało jej się zdobyć 8 z 9 szczytów Korony Ziemi* w wersji Reinholda Messnera. Do ukończenia projektu pozostał jedynie Everest, którego zdobycie planuję w 2018 roku.

Krzysztof Starnawski Expedition – który m.in wraz z ekipą badaczy sprowadzili zdalnie sterowanego robota ROV na dno czeskiej jaskini Hranicka Propast - osiągając głębokość 404 metrów, tym samym odkryli najgłębszą podwodną jaskinię, ustanowił rekord świata w nurkowaniu w obiegu zamkniętym (Egipt, 283 m). Jest też speleologiem i ratownikiem TOPR, który zwiedził prawie cały świat. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem.

Aleksandra Świstow -  dziennikarka, socjolożka, zajmuję się pilotowaniem wycieczek po Azji, prowadzi bloga Pojechana, a także jest autorką książki "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

Mateusz Waligóra - dziennikarz National Geographic, współtwórca bloga nakrańcach.pl, za środek transportu podczas swoich wypraw ma rower, na którym przejechał już dziesiątki tysięcy kilometrów, współtwórca projektu Before it is gone, w w ramach którego opisuje nieodwracalne zmiany, które właśnie dzieją się wokół nas.

Krzysztof Wielicki – Wspinacz, taternik, alpinista i himalaista, człowiek gór który m.in. jako pierwszy wraz z Leszkiem Cichym dokonali zimowego wejścia na Mount Everest, a oprócz tego jest też pierwszym zimowym zdobywcą 8 tysięczników Kanczendzongi i Lhotse.

Szpilki w plecaku – to blog stworzony przez Ewę Chojnowską w których opisuje wspomnienia o podróżach dalekich, cudownej przyrodzie i kontaktach z ludźmi z najdalszych zakątków świata. Kiedyś mieszkała w Chinach, jednak najlepiej czuję się w Afryce Równikowej wśród prostych ludzi i dzikiej natury.

W ramach strefy LifeTube na małej scenie zagoszczą znani i lubiani Youtuberzy m.in.: Łukasz Jakóbiak, Łowcy Przygód, SoKayka, Urbex History, Karol Paciorek, Adbuster, Elfik TV, Ziemniak, Madzionka, Kamil in Travel. Na co dzień dzielą się na swoich kanałach wywiadami, filmami, videorelacjami z życia, a tym razem będziemy mogli spotkać się z nimi na żywo oraz wysłuchać ich prelekcji.